Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За промените в Закона за социално подпомагане – "за" и "против"

Снимка: thinkstockphotos.com

Около 20 хиляди деца не ходят на училище. Това е проблемът, който рефлектира върху предвижданите промени в Закона за социалното подпомагане. Ива Дойчинова събра в "Нашият ден" експерти и политици, за да обсъдят острите въпроси, свързани с предлаганите промени в закона.

От една страна вносителят на промените Искрен Веселинов от парламентарната група на „Обединени патриоти“ и зам.-председателят на Комисията по труда, социална и демографска политика (КТСДП) на НС Светлана Ангелова от ГЕРБ застанаха зад предлаганите промени, предвиждащи за 5 неизвинени отсъствия в клас за 3 поредни дни да отпадне социалната помощ за ученика в рамките на една година, като И. Веселинов направи уговорката, че важна е философията на закона, а конкретната бройка неизвинени отсъствия може да се промени.

Очевидно е, че законодателната инициатива кореспондира с широки обществени настроения и не е чужда на предизборната обстановка. От противоположната страна Георги Богданов, изпълнителен директор на Национална мрежа за децата, както сме чували и друг път от представители на неправителствени организации, атакува, че „вечни безработни, които раждат неконтролируемо“ има само в главата на Искрен Веселинов и парламентарната му група. Хората – посочи Богданов – „раждат съзнателно“, в зависимост, какво искат да направят за тези деца, как искат да ги отгледат… Критична на законопроекта позиция зае и председателят на парламентарната комисия по социална политика (КТСДП) Хасан Адемов.

Според него нарушена е хармонията между стимулиращи и наказателни мерки, като в допълнение Адемов посочи, че в държавната политика образователните цели не могат да изместват тези на социалното подпомагане, това би противоречало на Конституцията. В изказванията си водещата Ива Дойчинова застъпи тезата, че образованието трябва да се направи привлекателно за децата, че училището трябва да ги приласкае.

Повече за този проблем чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КФН информира младите относно небанковия финансов сектор

Стартира 22-то издание на образователната програма на Комисията за финансов надзор , която информира гимназисти относно небанковия финансов сектор . Анка Костова , директор "Връзки с обществеността и протокол" в КФН  разказва в "Нашият ден" за обучението, целящо да повиши финансовата грамотност на младите хора.   Младите визионери и..

публикувано на 10.09.24 в 10:09

Младите визионери и медийната грамотност

Проектът "Млади визионери" събира 24 младежи (18 г. – 30 г.) от България, Румъния, Словакия и Потугалия за обучение на тема медийна грамотност и дигитален сторителинг . За обмена, който ще се проведе във Варна между 18 и 24 септември , в "Нашият ден" разказва Невена Добрева . Проектът цели да насърчи младежката ангажираност, свързана..

публикувано на 10.09.24 в 09:37

Пустинен блус

Истинските фенове вече знаят новината, но сега да я разгърна, както си му редът – пионерите на пустинния блус "Тинариуен" , сред най-влиятелните колективи от туарегски музиканти, заедно с другите три "Т"-а - "Тамикрест", "Тартит" и "Теракафт", идват за първия си концерт в България. Афро от извора ни очаква в зала 3 на НДК тази сряда, 11 септември ...

публикувано на 09.09.24 в 16:48

Архивите говорят 80 години по-късно

Архивите отново оживяват в "Terra Култура", за да се завърнем към 9 септември 1944 г. със запис, съхранен в Златния фонд на БНР. Слушаме обръщение на министъра на финансите проф. Петко Стоянов, излъчено по държавното радио в 20:30 ч. на 12 септември 1944 г. Записът е запазил всички следи и драскотини на времето. В него стават ясни..

публикувано на 09.09.24 в 11:24

Как се преподава "трудната" история?

Държавна агенция архиви откри новия уебсайт "Съветската окупация в България, 1944 – 1947 г." , който е част от тематичната дигитална колекция "Архивите говорят". За първи път публично е споделен пълният списък на жертвите на Червената армия в България от посочения период. Дигитализирани са множество архивни документи и изображения, които говорят..

публикувано на 09.09.24 в 10:16