Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изповедта на Лев Толстой

БНР Новини

Тази „Изповед“ на Лев Николаевич Толстой е тънка и много важна книга. Защото Толстой пише „Ако човек живее, той все в нещо вярва“ в период на дълбока криза – когато се съмнява накъде да поеме, какъв е смисълът на живота, кой може да даде отговор, има ли въобще отговор.  И изненадата  и дори удивлението му, че как всички хора наоколо живеят без да знаят отговора на най-важния въпрос - защо сме тук.

И да, във времето, когато Толстой пише своята изповед – той е вече 50-годишен, зад гърба си има романи като „Анна Каренина“ и „Война и мир“, има и слава, и уважение, здраво семейство, любима жена и деца. Здрав е. И всичко би трябвало да му е наред.
„Аз сякаш бях живял, живял, вървял, вървял, бях стигнал до пропаст и ясно бях видял, че пред мен няма нищо, само гибел. Не можеш нито да спреш, нито да се върнеш, нито да затвориш очи, за да не гледаш как пред теб няма друго, освен измамата на живота и щастието, истинските страдания и истинската смърт, пълното унищожение“, пише Толстой през 1879 г.

Три години по-късно той ще добави още няколко абзаца към тази изповед – разказва за един свой сън, за това как виси над бездната и не може да се помръдне от ужас. И тогава вдига глава нагоре и само гледката на другата бездна – тази над него, му позволява да забрави и страха си и усещането си за безпомощност.

Затова „Изповед“ е тежка, но много честна книга. Толстой задава въпроси, анализира, тълкува текстове от Библията, цитира Шопенхауер и Платон. След тази книга настъпва и промяната у Толстой – всички знаем, че писателят намира единствена утеха в простия живот, близо до земята – това е животът на обикновените хората, които сами изкарват прехраната си, често с много труд. Но пък според Толстой само в този живот има вяра и смисъл. Затова „Изповед. Ако човек живее, той все в нещо вярва“ е книга за търсенето и за намирането на посока във време на криза.
А добрият превод е на Денис Коробко.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10

20 години специалност "Модерен танц" в Националното училище по танцови изкуства

Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..

публикувано на 23.02.25 в 08:50

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55