Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повече сигурност или повече опасности за саморазправа крият в себе си промените за неизбежната отбрана?

БНР Новини
Адела Качаунова, Ива Дойчинова и Петя Шопова
Снимка: Кирил Чобанов

Парламентът единодушно прие на първо четене промени в Наказателния кодекс (НК), които разширяват случаите за освобождаване от наказателна отговорност при неизбежна самоотбрана. Вносителите на законопроекта предлагат да не се считат за превишаване на пределите на неизбежната самоотбрана случаите, когато нападението е извършено при противозаконно влизане в жилището, когато е насочено срещу живота, здравето и половата неприкосновеност на нападнатия, когато е извършено от двама или повече души, нощем или от въоръжен човек.

Във връзка с промените водещата Ива Дойчинова беше поканила в студиото на „Нашият ден“ адвокат Петя Шопова и Адела Качаунова, директор на правната програма на Българския Хелзински комитет, за да обсъдят проблема: дали промените в НК носят повече сигурност или повече възможност за саморазправа?

Адвокат Петя Шопова беше категорична: „Не харесвам тези поправки не само като адвокат, но и като специалист по правни науки. Смятам, че това е едно предварително обречено занятие, тъй като по тези текстове се е произнесъл Конституционният съд още през 1997 година. Освен това, когато миналата година беше направен първи опит за внасянето им, имаше много остра реакция от всички среди, така че смятам, че това действие е самоцелно и политическо.“

Адела Качаунова също се изказа изключително критично към промените: „Аз не само не харесвам поправките, а ги намирам за изключително притеснителни, защото показват едно отстъпление от държавността и като правозащитник силно се надявам, че те няма да видят бял свят.“

Така в студиото на „Нашият ден“ се оформиха две коренно противоположни точки: тази на вносителя на законопроекта за промяна в Наказателния кодекс Искрен Веселинов (неговото мнение също прозвуча в ефира на предаването), която беше подкрепена от народните представители, които гласуваха „За“ промените на първо четене в Народното събрание, те бяха подкрепени и от слушателите в ефира на предаването и от друга страна – гледната точка на експертите в студиото.

Въпросът към слушателите, освен дали подкрепят направените промени, беше: „Какво бихте направили срещу човек, който влиза незаконно в дома ви?“

Повече подробности за това как протече дискусията в студиото на „Нашият ден“ и какви бяха аргументите на страните в спора можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кънчо Стойчев

Кънчо Стойчев: Смислено, работещо, действено правителство в тази обстановка не е възможно

За зациклянето в българската политическа система, което обещава нови избори – разговор в "Нашият ден" със социолога Кънчо Стойчев . Шанс за положителна промяна в настоящата политическа обстановка няма, смята Стойчев. " В демократичната система основният играч са политическите партии, но нашите не са на висотата на историческия момент и на..

публикувано на 11.07.24 в 10:02

Нуждите на технологичното предприемачество у нас

Как могат да бъдат подкрепени младите хора, които имат интерес към технологичното предприемачество в България, и защо това е важно? Доц. д-р Петко Руско в, преподавател по технологично предприемачество във Факултета по математика и информатика на Софийския университет, консултатнт и ментор,  разказва в "Нашият ден" за класа по технологично..

публикувано на 11.07.24 в 09:22

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45

Българската онкология – има специалисти, но системата не функционира

В началото на седмицата стана ясно, че България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак . Тази стъпка е част от идеята върху националните планове да работят организации от цяла Европа. Моментната ситуация с лечението на рак в България коментира в Lege Artis доц. д-р Ася Консулова , началник на Клиниката по..

публикувано на 10.07.24 в 12:50