Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Има нещо гнило в Рая“, но какво е то?

БНР Новини

Всяка четвърта жена у нас е жертва на домашно насилие. Всяко трето умишлено убийство у нас е именно на жена. Действието се развива в най-уютното й  място – собственият ѝ дом, а убиецът е сред най-близките ѝ хора. В повечето случай, да не кажем винаги, това е мъжът ѝ. През последните три години убийствата на жени, извършени от съпрузи, партньори и близки роднини, са се увеличили с 50%, показват данни на МВР. Тези данни обаче могат да покажат и друга статистика – тази за жените убийци. Има и подобни случаи. В световен план са известни немалко такива. У нас, макар и рядко да се говори за това, също можем да проследим такъв сюжет.

Кога и защо жертвите се превръщат в насилници? Кога насилниците се явяват реалните жертви? Колко е голям прагът на търпимост и нужно ли да го има? Хиляди въпроси, които едва ли ще спрат да търсят своите отговори.

Причината да се обърнем към тях точно днес е една изложба, която, без да подчертава, че се занимава с разрастващия се проблем за насилието у нас, използва именно случаите от страната, за да коментира болестта на съвременното общество.

Изложбата „Има нещо гнило в Рая“ на Искра Благоева беше открита в началото на тази седмица в галерия +359. Тя може да бъде разгледана до 3 юни, но във „Време и половина“ днес надникнахме не в картините, а в това, което се крие зад тях. Един от начините проблемът с насилието да намери своето решение е да говорим за него. Това направихме с Искра Благоева и кураторката на изложбата Владия Михайлова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Национален културен компас – 23 януари

В Драматичен театър – Пловдив тази вечер отново ще се играе "Одисей", една от най-мащабните постановки на творческия тандем Диана Добрева – режисьор и Александър Секулов – драматург. Повече за пътя на човека към себе си, срещу себе си и отвъд себе си в постановката разказва Александър Секулов – чуйте: 

публикувано на 23.01.25 в 13:23

Проявите на сецесиона у нас в изложбата "Българският Модерн" в Русе

В "Нашият ден" проф. д-р Николай Ненов представя проекта на Регионален исторически музей – Русе "Българският Модерн – изложба и каталог". Интерактивната експозиция представя изявите на сецесионното изкуство в българското предметно битие през периода между двете световни войни. "Българският Модерн е специфично явление, слабо познато у..

публикувано на 23.01.25 в 11:53

Националният исторически музей представя над 1400 находки от 2024 година

Националният исторически музей представя изложбата "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" с над 1400 находки от 22 обекта в страната. В "Нашият ден" гостуват д-р Мариела Инкова , ръководител на отдел "История на България през средните векове VII-XVII в." и Михаил Ваклинов от отдел "История на българските земи в..

публикувано на 23.01.25 в 10:42

Регионална библиотека "Любен Каравелов" – Русе търси любовта навсякъде с фотоконкурс

Регионална библиотека "Любен Каравелов" - Русе търси любовта в нас и около нас с фотоконкурса "Любовта е навсякъде". В "Нашият ден" Цветелина Шанова , библиотечен специалист, разказва, че фотоконкурсът е посветен на Деня на любовта и виното – 14 февруари . Снимките могат да интерпретират темата свободно – от отражението на обичта в..

публикувано на 23.01.25 в 09:03

Камерунската писателка и активистка Джаили Амаду Амал в България

Известната камерунска писателка и активистка Джаили Амаду Амал  е специален гост на третото издание на инициативата "Нощ на четенето" на 24 януари от 18.30 ч. във Френския институт и конференцията "Момичета с мисия образование" на 23 януари от 9.30 до 13.30 ч. в Интерпред, зала "София". Джаили Амаду Амал придобива световна..

публикувано на 23.01.25 в 08:10