Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Има нещо гнило в Рая“, но какво е то?

БНР Новини

Всяка четвърта жена у нас е жертва на домашно насилие. Всяко трето умишлено убийство у нас е именно на жена. Действието се развива в най-уютното й  място – собственият ѝ дом, а убиецът е сред най-близките ѝ хора. В повечето случай, да не кажем винаги, това е мъжът ѝ. През последните три години убийствата на жени, извършени от съпрузи, партньори и близки роднини, са се увеличили с 50%, показват данни на МВР. Тези данни обаче могат да покажат и друга статистика – тази за жените убийци. Има и подобни случаи. В световен план са известни немалко такива. У нас, макар и рядко да се говори за това, също можем да проследим такъв сюжет.

Кога и защо жертвите се превръщат в насилници? Кога насилниците се явяват реалните жертви? Колко е голям прагът на търпимост и нужно ли да го има? Хиляди въпроси, които едва ли ще спрат да търсят своите отговори.

Причината да се обърнем към тях точно днес е една изложба, която, без да подчертава, че се занимава с разрастващия се проблем за насилието у нас, използва именно случаите от страната, за да коментира болестта на съвременното общество.

Изложбата „Има нещо гнило в Рая“ на Искра Благоева беше открита в началото на тази седмица в галерия +359. Тя може да бъде разгледана до 3 юни, но във „Време и половина“ днес надникнахме не в картините, а в това, което се крие зад тях. Един от начините проблемът с насилието да намери своето решение е да говорим за него. Това направихме с Искра Благоева и кураторката на изложбата Владия Михайлова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10

20 години специалност "Модерен танц" в Националното училище по танцови изкуства

Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..

публикувано на 23.02.25 в 08:50

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55