Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Платоновият мит за пещерата, побран в „Миша дупка“

Снимка: noblink.bg

„Миша дупка“, новият късометражен филм на онлайн платформата за българско късо кино No Blink, вчера официално беше представен на зрителите. Режисьор и сценарист на филма е Георги Светломиров, един от съоснователите на No Blink.

Третият му късометражен филм разказва историята на странник, откъснал се от света. Ограничил достъпа си до информация, той изпитва панически страх от обществото и превръща дома си в затворена екосистема, която му позволява да оцелее с години. Външният свят обаче винаги успява да се промъкне, дори и в „Миша дупка“. Срещата на отшелника с доброто, в лицето на съседското момиче, променя обстоятелствата. Главните роли във филма са поверени на Тосен Рамар и Полина Недкова.

Самият сюжет е вдъхновен от мита за пещерата – откъс от „Държавата“ на Платон. Написано преди повече от 2000 години, произведението засяга теза, актуална и до днес. А именно – ограничената „порция“ от света, с която се сблъсква човек през живота си, сформира мнението му за живота и света като цяло.
В „Какво се случва“ режисьорът и сценарист на филма Георги Светломиров разказа защо е избирал да покаже тази „порция“ от света точно по този начин.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софроний – грешник, светец или екшън герой?

"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..

публикувано на 25.12.24 в 11:09
Георги Тошев

Георги Тошев посвети книга на Лили Иванова

Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..

публикувано на 24.12.24 в 16:12

Коледа и Ханука – тази година ще празнуваме в един ден

Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..

публикувано на 24.12.24 в 15:28

Националната галерия показва графични листа от Пабло Пикасо

Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..

публикувано на 24.12.24 в 13:25
Елена Петрова

Женският поглед към киното – актрисата Елена Петрова за киното като убежище

Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..

публикувано на 24.12.24 в 12:50