Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приказка за Черния княз

Калина Станева, Светозар Кнезовски, Елизабет Марангозова и Емил Янев в студиото на програма „Христо Ботев“

В епизод 351 на „Трамвай по желание“ ви представяме една от най-оригиналните и нестандартни личности от българския театрален живот – актьорът-експериментатор и концептуалист Светозар Кнезовски, известен като Черния княз.

Завършил в легендарния московски ГИТИС, Кнезовски още в студентски години прави първата си сензация – авторски сепктакъл по разкази на знаменития съвременен френски хисател Фредерик Бегбеде. Самият Бегбеде научава за постановката и кани автора ѝ на гастроли в Париж. Впоследствие спектакълът се играе на сцени в три континента, което самият френски писател определя като реклама за собственото му творчество.

Черния княз се изявява като универсален творец още в Испания и САЩ, откъдето заимства модела на проекта си Арт Фаундейшън, който дава поле за изява освен на него самия, а и на светила като Емилия Радева и Любен Чаталон, които представят на тази експериментална сцена свои моноспектакли.

Как Черния княз се срещна с папа Франциск във Ватикана и как разработва на сцена прочутия разказ на Маркес „Светицата“, чуйте в този брой на „Трамвай по желание“, в който на Светозар Кнезовски партнира младата актриса Елизабет Марангозова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Околосветско светлинно пътешествие

Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..

публикувано на 05.11.24 в 17:44

Мъжкото емоционално здраве във фотоизложбата "Чуй гласа ми"

Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..

публикувано на 05.11.24 в 17:38

Връчиха 10-ите Литературни награди "Перото"

"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..

публикувано на 05.11.24 в 16:43

Етнографското кино в интересни времена

На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..

публикувано на 05.11.24 в 14:15

"Ръцете, с които оцеляваме", докато следваме "Анархията на сърцето"

Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..

публикувано на 05.11.24 в 09:25