Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Събота сутрин в с. Круша (видео)

5
Читалище „Пробуда – 2010” в село Круша
Снимка: Валери Леков

Свикнали сме, когато пътуваме и влезем в някое населено място, да го пресечем и да излезем от другия му край. И да продължим към друго населено място. Но има села в страната ни, където пътят свършва. Влизаш и излизаш в селото само през едно място, защото друг път след него няма. Днес ви водим точно в такова селце, където пътя свършва. То носи звучното име Круша и се намира в община Аврен, варненска област. Круша е разположено в близост до река Камчия, заобиколено е от дъбови гори, пълни с много дивеч. Недалеч се намира бившата ловна резиденция на Тодор Живков, заедно с няколко големи изкуствени езера за развъждане на шарани. Тези езера и близката лонгозна гора на р. Камчия привличат изключително много и разнообразни птици. Могат да се видят черни щъркели, корморани, различни видове хищни птици. Селото и околностите му, особено заради водоемите, са отправна точка за прелетните птици наесен.

Природната красота, чистия въздух, мекия климат, отдалечеността от околните селища и девствена природа, дават възможност на гостите на селото да се върнат към един позабравен природосъобразен начин на живот. Тук планинската природа не отстъпва на най-известните български курорти.



В Круша се срещаме и разговаряме със секретаря на читалище „Пробуда – 2010”, със самодейците от фолклорната група „Камчийска лилия”, чийто песни ще чуем в предаването, както и с дългогодишния ръководител на групата Димитър Стойков. Но преди това ще влезем в кабинета на кметския наместник Юри Стойков, който е юрист и композитор.


 
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Дигитален музей за Белене и цената на свободата

За цялото съществуване на лагера "Белене" през него преминават над 15 000 души. Той отдавна е символ на комунистическата репресия, макар да е един от десетките други. Сега Белене се превръща в основа на първия дигитален музей у нас, който предлага 3D тур и дори холограмен разговор с оцелели. "На първо място правим това, за да си дадем сметка..

публикувано на 01.06.23 в 16:05

TechnoMagicLand подарява магии на малки и големи любопитковци

Интерактивният център за наука и технологии TechnoMagicLand ще отбележи международния ден на  детето – 1 юни с едно приключение, посветено на магията от научна и технологична гледна точка.   "Ще има впечатляващи експерименти, включващи магически пръчки и левитация, както и възпламенявания, горещина и студ. Естествено ще има пушек и..

публикувано на 01.06.23 в 14:10

Най-конкурентните в момента са вятърните електроцентрали

Неотдавна ветроенергийният предприемач “ВтЕЦ Горичане“ ООД приключи продажбата на проектите ВЕП “Горичане“ и “Пролез“, с обща мощност от 80 MW, на финландския инвеститор във възобновяемата енергия "Таалери Енергия". "Основният мотив за инвестиция е, че ценовата конюнктура на пазара за електроенергия е благоприятна, т.е. има силен ценови сигнал..

публикувано на 01.06.23 в 13:10

1 юни: Кога да очакваме резултатите от конкурса “Искри“?

Денят се отбелязва в цялата страна с много ентусиазъм и радост. Има множество събитията и инициативите, насочени към децата. В предаването "Нашият ден" представителите на детската редакция на програма "Христо Ботев", Виолета Димитрова и Калина Колева, коментираха темата "От какво радио имат нужда децата?". 1 юни е, Ден на детето..

обновено на 01.06.23 в 12:51