Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Събота сутрин в с. Круша (видео)

5
Читалище „Пробуда – 2010” в село Круша
Снимка: Валери Леков

Свикнали сме, когато пътуваме и влезем в някое населено място, да го пресечем и да излезем от другия му край. И да продължим към друго населено място. Но има села в страната ни, където пътят свършва. Влизаш и излизаш в селото само през едно място, защото друг път след него няма. Днес ви водим точно в такова селце, където пътя свършва. То носи звучното име Круша и се намира в община Аврен, варненска област. Круша е разположено в близост до река Камчия, заобиколено е от дъбови гори, пълни с много дивеч. Недалеч се намира бившата ловна резиденция на Тодор Живков, заедно с няколко големи изкуствени езера за развъждане на шарани. Тези езера и близката лонгозна гора на р. Камчия привличат изключително много и разнообразни птици. Могат да се видят черни щъркели, корморани, различни видове хищни птици. Селото и околностите му, особено заради водоемите, са отправна точка за прелетните птици наесен.

Природната красота, чистия въздух, мекия климат, отдалечеността от околните селища и девствена природа, дават възможност на гостите на селото да се върнат към един позабравен природосъобразен начин на живот. Тук планинската природа не отстъпва на най-известните български курорти.



В Круша се срещаме и разговаряме със секретаря на читалище „Пробуда – 2010”, със самодейците от фолклорната група „Камчийска лилия”, чийто песни ще чуем в предаването, както и с дългогодишния ръководител на групата Димитър Стойков. Но преди това ще влезем в кабинета на кметския наместник Юри Стойков, който е юрист и композитор.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15