В съвременния свят, нормативен израз от най-висок порядък, хуманизмът намери във Всеобщата декларация за правата на човека, прогласена от Общото събрание на ООН на 10 декември 1948 г. – създаване на свят, в който хората ще се радват на свободата на словото и убежденията си и ще бъдат свободни от страх и лишения. Аналогична воля залегна и в Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи, която от 2 октомври 1992 г. е част от нашето законодателство.
През последните десетилетия, особено след 11 септември 2001 г., протича процес на практическо отричане на основните принципи, като в името на сигурността на обществото се ограничават все повече правата на личността. Това се отнася както за международното, така и за националното ни право.
Показателна в това отношение е политиката на САЩ след 2001 г., когато президентът Джорд Буш (старши) съживи Military Commission Act на президента Ф. Д. Рузвелт от Втората световна война. Целта на акта и създадената с него процедура е задържаните под предлог, че са терористи, лица да не се третират като човешки личности, като се подлагат на инквизиции и се лишават от правото на защита и на справедлив процес. Резултатът е, че от няколкостотин (а може би и хиляди) задържани в Абу Гариб, Гуантамо, Баграм и други тайни затвори, като напр. в Полша, Румъния, Литва, Тунис, Казахстан до сега са осъдени едва 30-35 души.
В областта на законодателството в България резултатът е, че само през последните 27 години над петдесет пъти са правени изменения в Наказателния кодекс, всичките насочени към ожесточаване на наказанията чрез увеличаване на размера им и въвеждане на нови състави на престъпления. В резултат практически не останаха напр. т. нар. „леки” престъпления – наказуеми с лишаване от свобода до пет години или с друго, по-леко наказание.
Показателна е и законодателната политика в областта на административното наказване – системното увеличаване размера на глобите, които напр. по Закона за защита на личните данни може да бъдат от 10 000 до 100 000 лв., а по Закона за мерките срещу изпиране на пари и по Закона за мерките срещу финансиране на тероризма – от 5000 до 2 000 000 лв. Системно се увеличават и глобите по Закона за движението по пътищата.
Това показва, че е налице трайно изразена воля на държавата чрез тежки санкции да се опитва да действа от една страна превантивно, а от друга – да си осигурява постъпления, тъй като приходоизточниците за бюджета са краен брой и лимитирани. Корелация между тежестта на наказанията и намаляване честотата на престъпленията и нарушенията не е установена.
Поради това се поставя въпросът за справедливостта и за съответствието на наказанието с тежестта на деянието и с имущественото положение на дееца – основен принцип на правото. За това говорим в днешното издание на „Законът и Темида“ с консултантите на предаването проф. Момяна Гунева – един от водещите експерти по наказателно право в България, и експрокурорът, адвокат Любомир Новиков.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg