Във времето на „Радиотеатър след полунощ“ ви предлагаме среднощно слушане на „Нежна е нощта”, драматизация по едноименния роман на Франсис Скот Фицджералд. Преводът е на Димитри Иванов. Драматизация – Майя Динева. Режисьор – Илия Добрев.
„Нежна е нощта”, един от най-хубавите и трагични романи в световната литература, отразява съдбата на автора си. Роман – вопъл и отчаяние.
В края на живота си, докато работи над различни филмови сценарии в Холивуд, Фицджералд пише писмо на дъщеря си, в което казва: „Това, което правя тук, е последно уморено усилие на човек, който някога се е занимавал с по-стойностни неща и се е справял много по-добре”.
„Нежна е нощта” безспорно е сред най-стойностните произведения в голямата литература. И е кардиограма на любовта, която през погледа на Фицджералд граничи с лудостта: непрекъснато се преобръща от мощна и убийствена до кротка като пристан , докато не изхвърля единия от двамата на брега на самотата. Някакво такова състояние „отвъд психозите и неврозите”. Дали заради тази й патология, или защото любовта е стремежът и смисълът на битието, хората въпреки всичко продължават да се обичат. Парадокс? Недоразумение? Или просто Франсис Скот Фицджералд.
Участват артистите: Силвия Лулчева, Илия Добрев, Антоанета Добрева-Нети, Васил Бинев, Свежен Младенов, Нина Стамова, Мирослав Косев, Мая Бабурска. Гласовете им майсторски преодоляват и допълват болезнено оголените нерви на героите от фицджераловата любовна нощ…
неделя, 28 юли, от 0.30 часа
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg