Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Интересни факти за народните костюми у нас от края на 19-и век

Гл. ас. Ива Станоева
Снимка: Ани Костова

Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители, околийски началници, общински кметове, съпровождащи описания и фотографии на народни костюми, които са се носили във всичките двайсет и три окръжия, съществували по онова време. Те са изготвени в отговор на окръжно предписание № 4019 от 12 април 1888 година на Министерството на вътрешните дела. Към настоящия момент то и последвалите го още три предписания не са открити, съобщи в ефира на предаването "Следобед за любопитните" авторката Ива Станоева. Като прави опит да реконструира тяхното съдържание, тя представя разнопосочната информация, която носят достигналите до нас документи както за народните костюми, които са се носили в онези години, така и за времето, в което са създадени.

Книгата е организирана в две части. В първата е разгледан архивът като цяло и е очертан контекстът на неговата поява, а във втората погледът е насочен към документите от едно окръжие - Софийското, за да бъде показано каква конкретна информация може да бъде намерена в архивния свод. С цел максимално придържане към документите и запазване на тяхната автентичност при цитирането правописът не е нормализиран, разясни в ефира Ива Станоева.

Приложени са и 36 цветни илюстрации на отделни ръкописни страници. Изследването е насочено към широк кръг специалисти, работещи в областта на фолклористиката, антропологията, етнологията, езикознанието, историята, архивистиката, културологията и други, както и към всички, които се интересуват от облеклото, езика, културата и живота в България от края на XIX век, разказа авторката.

Целият разговор на Ани Костова с Ива Станоева от предаването "Следобед за любопитните", можете да чуете в звуковия файл.


Ива Станоева работи в секция "Антропология на народните изкуства и визуалните форми" на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българската академия на науките. Завършила е специалност Българска филология в Софийския университет "Св. Климент Охридски". През 1996 година защитава докторска дисертация на тема "Везбата в българската фолклорна култура" пред Специализирания научен съвет по "Изкуствознание и изобразителни изкуства" при ВАК.
Автор е на множество статии и студии, съавтор в монографични издания, съсъставител и редактор на научни сборници. Изследователските ѝ интереси са в сферите на традиционните женски дейности (предене, тъкане, везане, плетене), на традиционното облекло и неговата декорация, на традиционните занаяти и техните артефакти в съвременността, на нематериалното културно наследство и културните политики за неговото опазване.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Института по полимери на БАН разработват нови екосъобразни и приложими полимери

Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..

публикувано на 06.04.25 в 11:15
Проф. Петя Осенова

За мрежите от думи и езиковите технологии

Има теми и дялове от науката за езика, които не са често предмет на разговор дори в предаването "За думите". Не за друго, а защото е много трудно да бъдат "преведени" на достъпен за нас, неспециалистите, език. Такава област безспорно е компютърната лингвистика, иначе казано, обработката на естествения език така, че да може да бъде анализиран и..

публикувано на 06.04.25 в 08:25

В Салала кола върви нагоре с изключен двигател

Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..

публикувано на 05.04.25 в 12:05
„Вампирова булка“, илюстрация на Любен Зидаров към „Български приказки“ от Николай Райнов, 1974

Скритата сила на вълшебната приказка: Целебните приказки

Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..

публикувано на 05.04.25 в 11:35
Пейо Яворов

Яворов на френски език

Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..

публикувано на 03.04.25 в 09:03