Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба „Имагинерни изрази“ в галерия „Папийон“

БНР Новини
Снимка: Галерия "Папийон"

В разгара на летния сезон варненската галерия „Папийон“ е заложила на двама много интересни и с лека провокативна нотка автори. Това са Христо Йотов - живопис и Григор Мицев - скулптура, но ги обединява сюрреалистичния подход към идеята, изключително богатото въображение и фината естетика.

Христо Йотов е по-популярен у нас, той има своите колекционери и почитатели, Григор Мицев – също утвърден и признат скулптор е по-известен извън страната, предимно в Германия. Христо Йотов изгражда сюжетите и колоритните си решения като разчита на парадокса, на – отново ще подчертая – сюрреалистичното вглеждане в човешката вселена, на съчетаването на лица, предмети, фантастични същества, които времето и мястото събират.

Картините на Христо Йотов трябва да се разглеждат по дълго време, за да се вникне и разгадае случващото се върху платното. Ето и някои заглавия – „Летен празник“, „Островът“, „Обитателите на зелената къща“, „Разговор с куче“, „Голямата риба“, „Закуска на тревата“, сюжети и колоритни парадокси, в които очакваш тайнството да се случи.

Григор Мицев е скулптор с отношение и усет към съвременния изказ  и нови тенденции в скулптурата, но със силно изразен индивидуален почерк, с чувство за хумор и философски подтекст. Целият цикъл е изпълнен в бронз, тониран в съвременни патини  и успешно комбиниран с устойчива на времето смола. Григор Мицев като се проследят и заглавията на творбите му:

„Преодоляване на гравитацията в домашни условия“ или „Котките на Шрьодингер“ има отношение към физиката, науката в различни области, природните явления като усет за човешките сетива.

Двамата художници се допълват със своите творби в галерия „Папийон“ и са нова нотка в летния художествен свят като „Имагинерни изрази“.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хуан Карлос Отеро ще води първия у нас професионален уъркшоп по фламенко

Испанският хореограф, танцьор и преподавател Хуан Карлос Отеро пристига след броени дни в нашата страна. В София той ще води първия за България професионален уъркшоп по фламенко танц. Заниманията ще се проведат от 7 до 11 септември в Регионалния център за съвременно изкуство "Топлоцентрала", а организатор е фондация "Ден Гри". Уъркшопът, който е..

публикувано на 26.08.24 в 17:50
Георги Караманев, Етиен Янев и Радина Владимирова

Дигитални двойници – за и против

Искате ли да общувате с дигитален двойник на ваш близък или любим човек? Бихте ли позволили вашите близки да общуват с ваш дигитален двойник след вашата смърт? Къде са границите на идентичността, човешкото и добрия вкус в дигитална среда? “Вечното аз” е във фокуса на дискусията в това издание на “Гласът на времето”. В него се обсъжда възможността..

публикувано на 26.08.24 в 16:00
Александра Георгиева

Големият приз на "Речни ноти" е за Александра Георгиева от Бургас

Александра Георгиева от Бургас спечели голямата награда на 23-ото издание на Международния конкурс "Речни ноти", който се проведе в Тутракан. Наградата ѝ беше връчена от председателя на журито, композитора Хайгашод Агасян, съобщават организаторите за БТА. Тази година в конкурса участваха над  100 млади изпълнители  от цялата страна, Полша, Румъния и..

публикувано на 26.08.24 в 11:47

Възпитаници на НХА с изложба на "Аполония"

Националната художествена академия представя изложба на свои възпитаници в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Експозицията ще бъде подредена в Художествена галерия – Созопол от 28 август до 7 септември , съобщават от НХА. По думите на екипа изложбата представя дипломни работи и проекти на студенти от специалностите..

публикувано на 26.08.24 в 11:14
 Център

За връзката между Габрово, текстила и съвременното изкуство

Габрово е познат е като люлка на светското образование. Неслучайно градът е наричан "българският Манчестър". Това е мястото, където се случва индустриализацията в  България. Едно от ключовите места за първите машинни производства, както и развитието на текстилната индустрия и кожарството. Това припомня  в "Домът на музите" културологът и куратор..

публикувано на 26.08.24 в 10:12