Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба „Имагинерни изрази“ в галерия „Папийон“

БНР Новини
Снимка: Галерия "Папийон"

В разгара на летния сезон варненската галерия „Папийон“ е заложила на двама много интересни и с лека провокативна нотка автори. Това са Христо Йотов - живопис и Григор Мицев - скулптура, но ги обединява сюрреалистичния подход към идеята, изключително богатото въображение и фината естетика.

Христо Йотов е по-популярен у нас, той има своите колекционери и почитатели, Григор Мицев – също утвърден и признат скулптор е по-известен извън страната, предимно в Германия. Христо Йотов изгражда сюжетите и колоритните си решения като разчита на парадокса, на – отново ще подчертая – сюрреалистичното вглеждане в човешката вселена, на съчетаването на лица, предмети, фантастични същества, които времето и мястото събират.

Картините на Христо Йотов трябва да се разглеждат по дълго време, за да се вникне и разгадае случващото се върху платното. Ето и някои заглавия – „Летен празник“, „Островът“, „Обитателите на зелената къща“, „Разговор с куче“, „Голямата риба“, „Закуска на тревата“, сюжети и колоритни парадокси, в които очакваш тайнството да се случи.

Григор Мицев е скулптор с отношение и усет към съвременния изказ  и нови тенденции в скулптурата, но със силно изразен индивидуален почерк, с чувство за хумор и философски подтекст. Целият цикъл е изпълнен в бронз, тониран в съвременни патини  и успешно комбиниран с устойчива на времето смола. Григор Мицев като се проследят и заглавията на творбите му:

„Преодоляване на гравитацията в домашни условия“ или „Котките на Шрьодингер“ има отношение към физиката, науката в различни области, природните явления като усет за човешките сетива.

Двамата художници се допълват със своите творби в галерия „Папийон“ и са нова нотка в летния художествен свят като „Имагинерни изрази“.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олег Чернев (вдясно) и Антон Митов

Антон Митов представя: Изложбата на рисуващи артисти "В памет"

Общопрактикуващият актьор Олег Чернев - ОПА за изложбата на рисуващи артисти "В памет", посветена на кинорежисьора Николай Волев. Изложбата е открита на 11 февруари във фоайето на сцена "Сълза и смях" и ще продължи един месец.  Инициатор е Общество "Рисуващи артисти", като в експозицията са подредени графики, фотографии и платна на Николай Волев и..

публикувано на 17.02.25 в 12:43

Втора книга на Мануел де Педроло на български език

Мануел де Педроло (1918-1990) е познат у нас досега само с един роман "Хроника на второто начало" в превод на Нева Мичева. Благодарение на него той е най-четеният автор на каталонски. Този негов роман-антиутопия се изучава в училищата и се печата в големи тиражи. Сега у нас се появи още една книга на Педроло – с разкази "Последен ход" от този..

публикувано на 17.02.25 в 12:10

Национална изложба с конкурсен характер показва творби малък формат в Габрово

Галерия "Орловска 10" организира изложба-конкурс на тема "О, щастливи дни" – продължение на колекция от малък формат картини както на утвърдени, така и на млади и дебютиращи български визуални артисти. Темата на тазгодишната изложба-конкурс "О, щастливи дни" е вдъхновена от пиесата на Самюел Бекет и от театъра на абсурда изобщо, тъй като,..

публикувано на 17.02.25 в 10:35

Филмова реалност в нереално време: "Белият лотос" 3 във вселената на МАХ

Докато топлото слънце на Тайланд успява да огрее и най-мрачния ден, драматични сблъсъци и неочаквани обрати отново говорят на зрителите за уникалните съдби и истории, които се преплитат в рамките на луксозния комплекс, за който всички говорят. Третият сезон на хитовия HBO Original сериал "Белият лотос" очаква своите посетители във вселената на МАХ от..

публикувано на 17.02.25 в 10:10

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15