Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдържание на:

„Граф Ори”, опера в две действия, от Джоакино Росини

Премиерата на творбата се е състояла на 20 август 1828 година в Париж

Действащи лица:
• Граф Ори – тенор
• Губернаторът баритон
• Графиня Адела Формутие сопрано
• Изолие мецосопрано
• Рембо  баритон
• Рагонда  мецосопрано
• Алис  сопрано

Първо действие
Граф Формутие заминава на кръстоносен поход, като оставя сестра си Адела и приятелката й Рагонда и придворните дами сами в замъка. Те са дали обет за целомъдрие и всякакво влизане на мъже в замъка е строго забранено. Узнал за това, разпътният и лекомислен Граф Ори решава да ухажва красивата Адела. Той се измъква от опеката на настойника си – Губернатора, и се заселва близо до замъка, преоблечен като отшелник, заедно с приятеля си Рембо. Скоро се прочува като гадател и при него идват за съвет и наставления селяните от близката околност. И сега пред жилището на „монаха” се тълпят млади селянки, търсещи помощ за сърдечните си работи. Между тях е Алис – хубаво младо момиче, от чиито сърдечни вълнения двамата преоблечени монаси живо се интересуват.
От замъка излиза Рагонда. Тя упреква момичетата за веселието в момент, когато господарката им страда за заминалия събрат. Разбрала от селянките за гадателските способности на „монаха”, тя решава да се допита до него за своите и на господарката си нещастия. В това време псевдомонахът благославя момичетата и им обещава да ги направи щастливи, като им намери добри съпрузи. Девойките влизат в жилището на монаха. Рагонда го спира и му обяснява, че всички жени в замъка са дали клетва пред заминаващите на кръстоносен поход рицари, че ще избягват мъжка компания, но поведението на младата господарка Адела я тревожи много, защото тя е изпаднала в меланхолия. Монахът е готов да даде съвет, само че трябва двете дами да дойдат сами при него, когато наоколо няма никого.
Идва настойникът на Граф Ори – Губернаторът, заедно с пажа на Графа Изолие. Те търсят навсякъде Графа, а идеята да дойдат тук е на Изолие, който е влюбен отдавна в хубавата си братовчедка Адела. В това време от жилището на мнимия отшелник излизат младите селянки. Губернаторът ги разпитва и веднага разбира, че именно тук ще намери своя липсващ възпитаник и тръгва да го търси. Изолие, който не познава Графа в монашеските дрехи, се обръща към него за помощ – да улесни срещата му с Адела. Той му разказва за своята любов към нея и за плана си да се преоблече като пилигрим и да влезе в замъка. Графът одобрява идеята, но решава сам да се възползва от нея.
Графиня Адела излиза от замъка, придружена от своята свита, за да се срещне с „монаха” и да поиска съвет. Той я съветва да се влюби, без да знае, че тя отдавна харесва Изолие – графския паж, но й пречи клетвата, дадена пред брат й. Под предлог, че има да даде още съвети, Граф Ори се опитва да влезе в замъка, но внезапното идване на Настойника му обърква всичко – той го познава и разкрива самоличността му.
Идва пратеник с писмо за Адела, в което се съобщава за връщането на кръстоносците от поход. След ден-два те ще бъдат вкъщи. Новината се посреща различно от всички. Адела и приближените й се радват. Графът крои планове как да се вмъкне в замъка в броените часове, които остават. Изолие ревниво се мъчи да предотврати кроежите на Графа, а Губернаторът и графската свита се безпокоят само от забавянето на отпътуването.

Второ действие
Графинята и свитата са в зала в замъка. Те бродират. Внезапно започва буря, сред гръмотевиците се чува пеене на пилигрими. Жените се молят за тяхното благополучно спасение от бурята. Адела праща Рагонда да види кои са те, и тя скоро се връща и съобщава, че това са монахини. Адела решава да ги приеме в замъка и вика майката игуменка. Всъщност това не е никой друг, а самият Граф Ори, преоблечен като монахиня. При любезния прием на графиня Адела той благодари за гостоприемството, след това влизат и останалите „калугерки” – това е свитата на Графа, заедно с Рембо и Губернатора. Графинята подканва придворните си дами да дадат храна на „бедните монахини”. Единственото, което липсва е вино, но след малко с радостни възгласи идва Рембо, натоварен с бутилки – той е открил зимника. Веселието започва, прекъсвано само от влизането на любезните домакини, което принуждава „монахините” да скрият бутилките и да заемат молитвени пози.
Последните новини донася пристигналият Изолие – кръстоносците ще си пристигнат още тази вечер. Останал насаме с Адела, той изказва своите подозрения, че това са преоблечени хора на Граф Ори, и с позволение на Графинята се скрива в спалнята. Скоро всичко утихва. Чува се как скръцва вратата на „Майката Игуменка” и стъпки, водещи към стаята на Адела. В тъмното Изолие заема мястото на Адела и Графът отправя милувките си към него, вместо към Графинята. Чуват се звуци от тромпет на идващите кръстоносци. В това време в стаята нахлува преоблечената свита на Графа и осветява помещението. Графът е разобличен отново. И докато в общата суматоха всеки търси къде да се скрие, Изолие кавалерски извежда Граф Ори от тайния вход. С музика и песни влизат кръстоносците.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Станчо Стоилов

Разкази по ноти – историята на Станчо Стоилов

Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..

публикувано на 05.01.25 в 12:50

Метрополитън отваря архивите си: "Хензел и Гретел"

В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..

публикувано на 04.01.25 в 08:05

"Хензел и Гретел", опера-приказка в три действия от Енгелберт Хумпердинк

Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..

публикувано на 03.01.25 в 17:22
Торд Густавсен

Торд Густавсен за най-хубавите неща в живота

В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:

публикувано на 01.01.25 в 18:50

Светлина Стоянова и Виви Василева са солистки на тазгодишния празничен Новогодишен концерт в НДК

Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На сцената със солистките застава Фестивалният симфоничен оркестър с диригент Емил Табаков в партньорство със Coфийcĸaта филхармония. Маестро Емил Табаков споделя, че не търси прилики с празничния..

публикувано на 01.01.25 в 08:05