Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Този, който не може да плува

„Фабиан“ е една от книгите, които са горени пред Берлинския университет от нацистите. Авторът ѝ е обявен за политически неблагонадежден, два пъти е арестуван, изключен е от Съюза на писателите, а творчеството му е забранено за издаване в Германия. Той е роден в Дрезден през 1899 г. Напуска земята през 1974 г. Свидетел на кризисни събития в превратни времена. Вероятно затова сам се определя като моралист, който воюва с еснафския морал, фалшивия патос и милитаризма. Наричат го „будното око и съвестта на епохата“. За себе си казва: „Аз съм като тенекиеното петле, което немирни деца са привързали скришом с въженце. Щом вятърът смени посоката си, всички други ветропоказатели се завъртат, освен мене. Просто не мога! Някои наричат това закостенялост, а други – характер.“

Първото издание на „Фабиан“ се появява през 1931 г. – времето на световната икономическа криза. Скандално четиво, което разтърсва общественото мнение. Фабиан носи чертите на автора си: човек, който търси морал и ценности, но не ги открива. Не случайно романът завършва със знаменателната фраза: „Той не можеше да плува“. Фабиан е образът на онзи, който не може да се впише в безумен и безчовечен свят. Наричат Ерих Кестнер духовен аристократ. И до края на живота си той отстоява това достойно звание. Борец срещу клишетата, автор на спасителни романи за деца и възрастни, поет и сценарист, защитник на творческото начало и свободомислието. Не случайно е и автор на есето „Слово за първия учебен ден“, в което се обръща към първокласниците така: „Живи и будни сте били до днес, от утре започва консервирането! Така, както направиха и с нас. От дървото на живота към консервната фабрика на цивилизацията – това е пътят, който ви предстои. Нищо чудно тогава, че вашето смущение е по-голямо от любопитството ви.“

А ето и още няколко от съветите му:
• Не позволявайте да ви унищожат детството!
• Не смятайте училищната катедра за трон или амвон!
• Съобразявайте се с онези, които се съобразяват с вас!
• Не бъдете много прилежни!
• Не се надсмивайте над глупците!
• От време на време не вярвайте на учебниците си!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02