Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С лодка през Атлантическия океан до Колумбия – пътешествие с кауза

Един млад човек, завършващ обучението си в Лондон и с мечти да стане режисьор на документални филми, пропътува разстоянието от Канарските острови до бреговете на Колумбия с обикновена платноходка, не само за да се запознае с далечната за нас Колумбия, но и да изпълни една своя мисия…

Двамата приятели –  Николай и колумбиеца Хосе започват пътешествието си по вода от Канарските острови, откъдето си организират мечтаното от тях пътешествие през океана. Това не е толкова просто – има култура на презокеанските стопаджии и е било свързано с много предварителни, съвсем не романтични задачи.

Николай Милев на презокеанската лодка. Снимка: личен архивСлед като достигат през океана бреговете на Колумбия, Николай Милев и приятелят му отиват в едно малко градче, за да подпомогнат майката на Хосе – Лусма в нейното начинание да събира млади хора на изкуството и да им предоставя условия и къща, където да творят. С това се е заел и Николай – да направи документален филм за Къщата, наречена Каса дел артисте, и чрез него да потърси финансова подкрепа за обучението на младите артисти.

Наред с това актрисата Лусма се опитва да помогне и на хората от няколко исторически индиански племена, които живеят близо до селото, но в най-високите части на планините Сиера Невада…

Нашият български приятел Ники е успял да види и да се запознае с хора от племената Коги и ми разказа за тяхната култура, която датира от почти 3 хиляди години… Разбира се, част от неговите впечатления от древните хора, почти незасегнати от съвременната цивилизация, са били запаметени и на видеоматериали.

След всички свои впечатления и огромен документален снимков материал на Николай му се случва едно голямо нещастие – по обратния пък към дома той е бил обран, изчезнала е и камерата му с всичките материали… Като начало е бил много разстроен, защото мечтата за филм за Колумбия и Каса дел артисте – тази мечта много се е отдалечила във времето. Но Николай се надява да се върне в Колумбия и да възстанови материалите, както да придобие и нови впечатления от тази част на света.


ВИЖТЕ ОЩЕ

В очакване на третото издание на Technovation

Третото издание на "Техновейшън" (Technovation) се очаква да стартира скоро, събирайки вниманието на иноваторите и ентусиастите в технологичния сектор. Рубриката “Денят делово“ на предаването е посветена на предстоящото събитие, гост е Таня Кръстева, главен редактор на списание "Мениджър“. Кръстева подчертава важността на технологичния сектор за..

обновено на 18.04.24 в 15:12

Симеон Ананиев: Увеличението на цените в БДЖ е оправдано, но услугата си остава некачествена

Националният железопътен превозвач БДЖ обяви, че се налага промяна в цените на билетите за пътуване с влак. Причината за това е драстичното увеличение на разходите на дружеството през последните няколко години. Според официално изявление от държавните железници, увеличението ще бъде средно от около 20% и ще влезе в сила от 7 май 2024 година ...

обновено на 18.04.24 в 12:38

Започва кариерен форум за бъдещи енергетици

Кариерният форум "Презареди кариерата си" 2024 представлява изключително значимо събитие в България, целящо да представи възможностите за професионално развитие във възобновяемата енергетика. Организиран от сдружение "Соларна Академия България" и M3 Communications Group, Inc., този форум събира водещи представители от енергийния сектор, държавната..

обновено на 18.04.24 в 12:14

Защо децата трябва да започват четенето със съвременни автори и теми?

В ефира на "Нашият ден, Виктория Бешлийска , известна писателка и авторка на два обичани български романа  "Глина" и "Сърце" , сподели своето мнение по няколко актуални теми.  Тя изрази загрижеността си относно програмата, особено в областта на литературата и другите разказвателни предмети в училищата, като отбеляза, че децата се чувстват..

обновено на 18.04.24 в 11:38

Да рециклираш "ценната пластмаса" в домашни условия

Свикнали сме да възприемаме пластмасата като вредител, който задушава природата. Организацията "Ценна пластмаса" има за цел да промени тази представа. Как битовите пластмасови отпадъци и натрупаните вкъщи найлонови торбички могат да заживеят нов живот – в "Нашият ден" разказва Георги Балинов . "Гледах на пластмасата като на нещо много..

публикувано на 18.04.24 в 10:49