Проф. Александър Великовский е в София по покана на столичния Арт театър. Той поставя нова версия на пиесата "Кучета" от руските драматурзи Людмила и Ал. Чутко.
За пръв път проф. Великовский пристига у нас през декември 1997 г., за да постави "Малкият принц". След две години отново е поканен за "При закрити врати" на Ж. П. Сартър. През 1999 г., по повод честването на 200-годишнината на Пушкин поставя пак тук "Пушкин... Анджело…" - по текстове на Пушкин и Шекспир.
През 2004 г. е поставял "Кучета", а през 2005 г. спектакълът е селекциониран и участва в официалната програма на Авиньон, където 23 представления се изиграват изцяло на френски език.
През 2016 г. поставя "Господин, сеньор, Дон Жуан“.
Александър Великовский е роден на 27 юли 1955 в Москва. Завършва Висшето Щукинско театрално училище към Академичен театър "Вахтангов". След него веднага е поканен в ТЮЗ. Там играе 3 сезона и после завършва Висшите режисьорски курсове към Министерството на културата. След тях продължава да работи като актьор и режисьор в ТЮЗ. Канен е да поставя на много Московски сцени, включително в Театър "Таганка".
Поставя и в много европейски държави. Водил е няколко години мастер-класове в Йейлския университет в Кънектикът, САЩ.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg