Започва парламентарният дебат за забраната на ферми за кожи у нас. Предстои гласуване в две комисии: комисия по земеделието и храните (КЗХ) и комисия по взаимодействие с неправителствените организации и жалбите на гражданите (КВНОЖГ).
Вносителите на промените в Закона са 13 депутати от различни парламентарни групи.
В същото време пред сградата на бул. "Дондуков", откъм служебния вход, в четвъртък ще се проведе демонстрация на привърженици на забраната на ферми за добив на ценни кожи. Демонстрацията се организира от Националната гражданска инициатива за забрана добива на ценни кожи в България (НГИ)*. Доброволците на инициативата ще бъдат гласа на животните, гласа на стотиците хиляди норки в двете български ферми за кожи, които през ноември само след 7 месеца живот ще бъдат убити в газови камери за задоволяване на човешката суета. Доброволците на НГИ настояват от години тази жестокост да спре.
Демонстрантите се събират, за да покажат, че подкрепят внесения законопроект и настояват тяхната воля и тази на още над 50 000 души, подписали се под инициативата за забраната, да бъде чута. Светослав Чекелев, представител на организаторите, споделя: „Тази демонстрация и всички, които предстои да проведем по време на дебатите, са с цел да подкрепим депутатите, които защитават забраната.
Така ще покажем, че наблюдаваме внимателно целия процес – всяка една дума, всяка една реакция. Искаме да разберем кои ще са онези депутати, които ще се опитат да попречат на забраната и по този начин ще одобрят продължаващото страдание на животните във фермите за кожи“.
За причините за демонстрацията пред сградата на Народното събрание на бул. "Дондуков" и някои следващи събития на НГИ научаваме от Петя Алтимирска, председател на Инициативния комитет на Националната гражданска инициатива за забрана на добива на ценни кожи в България.
На 4-ти октомври отбелязваме Световния ден на животните. Доброволците на КАЖИ (Кампании и активизъм за животните в индустрията)** използват този повод, за да обединят усилия за създаването на един по-справедлив към животните свят. В този дух КАЖИ организира първото ежегодно благотворително събитие: „Бягане за животните“. То ще се проведе в Борисовата градина в събота, 5 октомври, а дължината на трасето е 5 км.
Средствата от бягането ще бъдат използвани за кампаниите, които КАЖИ провежда за защита на животните. В момента основната кампания на КАЖИ е за забрана на фермите за ценни кожи у нас и информиране за неетичния произход на продуктите от ценни кожи. Със събраните средства ще бъде подкрепена и работата на Националната гражданска инициатива за забрана добива на ценни кожи.
Изисквания за участие в Бягането за животните са само три:
• да обичате животните;
• да обичате спорта;
• да сте готови да се изморите за добра кауза.
В бягането няма възрастови ограничения, приключението е за всички, за малки и големи, можете да се включите и с домашните си любимци. Ако те обичат да бягат, разбира се.
Сборният пункт в събота за подкрепящите животните е езерото „Ариана“ в Борисовата градина в 10.00 ч., а бягането започва в 11 ч.
5 км на 5-и октомври за животните – бягайте за каузата на животните.
* НГИ – Националната гражданска инициатива за забрана добива на ценни кожи е създадена на основание Закона за прякото участие и местното самоуправление. Основана е през март 2018 г. Кампанията за събиране на подписи за инициативата за изменение и допълнение на Закона за ветеринарномедицинската дейност се проведе от 24 март до 22 юни 2018 г. Чрез нея бяха събрани и внесени в Народното събрание над 51 хиляди подписа на граждани в подкрепа на забраната на ценни кожи.
** КАЖИ (Кампании и активизъм за животните в индустрията) е организация с нестопанска цел, която разчита на дарения, за да води кампании ефективно. Фокусирана върху кампанията за забрана на фермите за ценни кожи в България – норки, лисици и други. КАЖИ провежда и планира още много кампании за защита на животните.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg