Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р инж. Венцислав Славков за създаването на успешни българи

Д-р инж. Венцислав Славков и Цвета Николова в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Здравко Петров

„Най-бедната в ЕС държава; най-неграмотните функционално младежи; най-бързо намаляващото население; …най-нещастливите хора.“ Всичко това за нас – българите, и за родната ни България.

Обаче: Напусналите страната ни млади българи много често и бързо се утвърждават професионално в страните-приемници. Учениците от Олимпийските ни отбори по природо-математически науки се завръщат с медали от всяко състезание, а наши студенти с лекота стават докторанти на престижни университети. Как се създават успешни българи; колко тясна е връзката образование – бизнес – икономика и национална сигурност; използват ли се иновативните методи на обучение и може ли да се проектира бъдещето – за всичко това е разговорът през призмата и опита на най-известното висше техническо училище у нас – Техническия университет, София.

Д-р инж. Венцислав Славков – лектор и член на настоятелството на Университета, председател на УС на клъстер „Мехатроника и автоматизация“ и зам.-председател на Асоциацията на клъстърите в България, акцентира:

„България има редкия шанс в момента нейният комисар в Брюксел да отговаря за младежта и иновациите и това е добър шанс да се даде тласък на развитието на кадрите в областта на иновациите. Би трябвало да се опитаме да създадем нови иновативно мислещи хора и чрез тях да постигнем конкурентоспособност на българската икономика.“

Какво още казва в „Познати и непознати“ д-р инж. Венцислав Славков – чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Храм „Рождество Христово“ и Софийската синагога

Рождество и Ханука

Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите   посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..

публикувано на 25.12.24 в 09:45

При Дядо Коледа… през август

По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки,   ще ви представим родината на щедрия старец през  противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..

публикувано на 24.12.24 в 18:10
Александра Русева, проф. Андреана Ефтимова, Венета Гаврилова, Невена Георгиева и Дарина Ангелова

Студенти коментират думите на 2024 година

Настроени за сериозна равносметка на събитията, белязали отминалите месеци, всяка година леко се озадачаваме от думите, избрани от големи световни речници и издателства като "дума на годината". Вторият поглед обаче и информацията за начина на избор хвърля върху картината друга светлина или най-малкото показва колко различни са вълненията на тези..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Космическата 2024 година

Надпреварата за Космоса е в разгара си и от научна гледна точка годината беше благополучна за космическите технологии и проучвания. Във "Време за наука" Никола Кереков представя най-важните акценти от Космическата 2024 година. Кой стигна до Луната,  какво се случи по пътя към Марс, как върви мисия Уран, кой свири на цигулка в Космоса и..

публикувано на 24.12.24 в 10:58

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20