Избрано от програмата
от 0.30 до 1.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Радиоенциклопедия
Великите пълководци – I: Пълководците на средновековна Европа
от 1.00 до 2.00 часа
Музиката, която обичам
Концерт на Шейк Стю (Shake Stew), запис от 21 февруари тази година в Хамбург
от 2.00 до 3.00 часа
Изгрев
Сто и десет години от учредяването на Съюза на лесовъдите в България. Професор Иван Палигоров и главен асистент Евгений Цавков от Лесотехническия университет разказват за историята на съюза и дейността на лесовъдите в страната ни. Репортажи от горски участъци в района на Казанлък и село Локорско в Софийска област.
от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен
от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Унгарска етно музика
от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Кичка Христова, Стоян Ганчев, Динка Русева, Христо Косашки и други.
от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
„Сладкодумие“, по узбекска приказка
от 7.15 до 11.00 часа
Нашият ден
• България и светът на този ден:
- „Стани своя най-важен проект“ – Лиляна Георгиева (кариерен консултант) – старт на целогодишна дискусия за избор на кариера и лична реализация.
- Ratio: „Какво е общо между неутронните звезди и балерините“
• Какво създава огромна територия за езика на омразата у нас? Разговор с Иван Игов, психолог и Емил Джасим, преподавател.
• Главен герой: Филмът „Ирина“ – получил много овации и статуетки за изпълнението на Мартина Апостолова, призове за: най-добър филм, дебют, режисура и награди на публиката. Дебютният филм на Надежда Косева ще се срещне с българската публика в цялата страна.
Гости: Мартина Апостолова и Ирини Жамбонас.
• На прага на Брекзит: страхове и последици от напускането на ЕС от Обединеното кралство. В студиото – представител на посолството на Великобритания и преводачът Мариана Хил.
• По следите на добротворците или: защо двама германски лекари от български произход се ангажираха с оборудването на зъболекарски кабинети в училища и общини.
• Как специално създадена за целта онлайн платформа ще подпомага обучението по роден език на българчетата в чужбина.
от 11.00 до 12.00 часа
БНР топ 20
Класация за български песни
от 12.15 до 14.00 часа
Артефир
• Антония Апостолова за книгата си с разкази „Потъване в Мъртво море“ – премиера.
• Марин Бодаков за „Моят едипов комплекс и други истории“ - разкази на ирландския писател Франк О`Конър.
• Теодора Цанкова за инициативата на СПБ „Стари и нови преводи“
• Яна Генова за представянето в Къщата за литература и превод, София, на творческата двойка Еухенио Ариасу и Олга Хохлова „Северът е Юг“.
• Изложба на Атанас Яранов – живопис, и проф. Емил Попов – скулптура
от 14.00 до 14.30 часа
Време и половина
Гости: победителите от поетичния конкурс „Добромир Тонев“ за 2019 година – Александър Христов и Оля Стоянова.
от 14.30 до 15.30 часа
Музикален следобед – Малките бисери
Музика, избрана от слушателите
от 15.30 до 17.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: За думите
• Прави впечатление, че в последните десетилетия употребяваме все повече съчетания, в които съществителното е определено от друго предхождащо го съществително, а не от прилагателно име или предложно съчетание. Не казваме „интернетна връзка“, „джендърно изследване“, „клуб по тенис“, а интернет връзка, джендър изследване, тенис клуб, голф турнир и т.н. Често за пример ни се посочват други славянски езици, в които дори заетите съчетания се трансформират според родния модел. Дали причината е в засиленото влияние на вездесъщия английски език? Отговорът не е очевиден и изисква проследяване на специфичните условия, в които се е развивал езикът ни в продължение на векове. Гост: Биляна Тодорова, гл. ас. в Югозападния университет
• 25 години „За думите“ – от фонда на предаването: Географски имена от гръцки и келтски произход
• Игрословица: игра със слушателите
• Всичко за образованието: има ли „средностатистически“ ученик?
от 17.00 до 17.30 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Радиоенциклопедия
Пчеларството и пчелните продукти: Пчелна отрова, пчелен прашец и прополис
от 17.30 до 18.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Звукови хроники
Клавирни истории
от 18.00 до 19.00 часа
Жива вода – Класация „Надпяване“
Представяне на песните, участващи в класацията
от 19.15 до 19.20 часа
Време за приказка
„Прави каквото правиш“, по българска приказка
от 19.20 до 21.20 часа
Музикалните вечери – Студио „Музика“
Заедно в Европа.
от 21.20 до 21.30 часа
Радиоколекция
„Малкият Содом“ от Г.П. Стаматов – 2 част
от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
• Наопаки: разговор с преводача Йордан Костурков за работата му по последната книга от Чарлз Дикенс, излязла току що на български език за първи път – „Загадката на Едуин Друд“ – криминален роман, който поради смъртта на писателя остава недовършен и така дава на читателите рядката възможност за свои интерпретации и участие в загадката на Едуин Друд.
• Упражнения по възхита: представяне на изложбата „София – 140 години столица на България“ с дигитална артфотография на Велизар Димитров по проект на Регионалния исторически музей - София, която в момента гостува в Брюксел по покана на Европейската комисия. Изложбата се фокусира върху съвременния вид на българската столица с 12 артфотографии на емблематични сгради и градски пейзажи.
• А сега внимавайте: Бионсе с последни й хитовия албум „Цар лъв“, вдъхновен от едноименния филм.
от 23.00 до 24.00 часа
Музика до полунощ – Между барока и рока
Битката – 1
Барокови композиции от: Хенри Пърсел, Клаудио Монтеверди и от фламандския майстор Матео Флеча.
Изпълнения на: „Лед Дзепелин“, АББА, „Гранд Фънк Рейлроуд“, „Блъд Сует енд Тиърс“.
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори: "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 5 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 4 част 0.30 до 3.00 часа Вавилонската фонотека Водещ: Цветан Цветанов Норвежкият барабанист Паал Нилсен-Лов между фрий джаза, европейската импровизирана музика и нойз-рока – портрет. В последния час на предаването ще чуем и..
Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Самодива" от П. Ю. Тодоров от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Страница след страница" и от "Голямата къща на смешните хора". от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна..
Избрано от програмата от 0.15 до 3.00 часа Заедно след полунощ – Нощна стража Водещи: Албена Велева, Иван Драгнев • Новини от българската и световна музикални сцени. • Нови сингли; На този ден през годините; Рожденици. • Концептуални албуми: Нийл Морз - The Dreamer - Joseph, Pt. 1, Restoration - Joseph, Pt. 2 от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 3 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава..
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg