Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Tанцова формация “Софистик-Живо“ впечатли мароканската публика

БНР Новини
Tанцова формация “Софистик-Живо“

Tанцовата формация “Софистик-Живо“ завладя сърцата на зрителите по време на участието си в VII Международен фестивал за традиционен фолклор и народни изкуства в град Загора в Мароко. Формацията тази година отбелязва 35 години от своето създаване. 

Във фестивала, наред с България, участваха артисти и групи от Италия, Канада, Белгия, както и представители на Мароко. Програмата, с която се представи Формацията, беше специално подготвена и включваше както автентични български народни танцови, така и модерни интерпретации на българския фолклор. 

Преди всяко изпълнение кратки специални текстове разказваха на публиката за българското народно творчество и изкуство. Участието на българската танцовата формация се прие от публиката с огромен интерес и топлота. „Софистик-Живо” беше отличена със Специален почетен приз за цялостно представяне.

Извън фестивалната програма изпълнителите от Формацията имаха възможността да се запознаят с традициите, културата и начина на живот на хората в Мароко. Много срещи, впечатления и незабравими спомени: посещение в местно училище и провеждане на ателиета с малките ученици; земеделие на входа на пустинята и бране на фурми; срещи с разказвачи на приказки, грънчари, пекари на хляб, бербери (коренното население на Мароко); разходка в пустинята по залез слънце и яздене на камили и още много емоционални преживявания.

За да разкажат за всичко това, в студиото на „Аларма“ гостуваха ръководителката на формацията Елиана Топалска и участничките в танцовата формация Катерина Любенова и Кристиана Петкова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съхраняване на диалекта на Банско, или за мисията на един поет

Александър Думанов – поет и изследовател на банския диалект. Той се е посветил на съхраняването на неговата автентичност. Думанов не само пише книги на този диалект, но и ръководи театрална трупа, наречена "Сарандевото кафене", с която продължава традициите и културното наследство на Банско. В своите произведения Думанов умело вплита звънливата..

обновено на 05.08.24 в 13:40
Финалът на Бойков връх

Никола Калистрин: "30Х10" и ренесансът на българския ски алпинизъм

Разговор с най-добрия ни състезател по ски алпинизъм Никола Калистрин в ефира на изнесеното студи от Банско на предаването "Нашият ден" представя предизвикателството да изкачи 30 върха на Северен Пирин и подготовката му за олимпиадата.  На 5 април тази година той успешно завърши предизвикателството 30Х10.  27-годишният банскалия измина скоростно..

обновено на 05.08.24 в 13:00

От Вапцаров до виртуалните разходки: Седемте музея на Банско

Един от първите музеи в Пиринския край е къщата-музей "Никола Вапцаров", отворена за посетители през 1952 г., което поставя началото на музейното дело в Банско. Сега в града е изграден музеен комплекс, който включва седем обекта, представящи историята, културата, архитектурата и характерната за региона природа. Читалище "Никола Вапцаров" –..

обновено на 05.08.24 в 12:01

Читалище "Никола Вапцаров" – 130 години история и традиции в Банско

Читалище "Никола Вапцаров" в гр. Банско отбелязва 130 години от своето създаване, носейки със себе си история и значимост в културно-просветната дейност на града. В разговор в мобилното студио на предаването "Нашият ден" Силвия Терзиева, секретар на читалището, и Елена Калайджиева, организатор на събития, споделиха как се подготвят за..

публикувано на 05.08.24 в 10:19
 д-р Веселин Тенев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: д-р Веселин Тенев – клиничен психиатър

Д-р Веселин Тенев живее и работи в САЩ, и гостува за втори път в предаването, защото има какво да каже – от конспирациите, през политиката, до сатанизма. Философският проблем на сатанизма и психичното здраве. Докъде водят ограниченията или забраните на удоволствията. За вуду фестивалите, вуду храмовете и българските книжарници от 70-те години...

публикувано на 05.08.24 в 09:45