Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Хиджиката и неговият двойник“ и крайностите на танца

7
Снимка: Боряна Пандова

В средата на XX век японското танцово изкуство Буто, се противопоставя едновременно на западната модерна естетика и местните танцови традиции. В революционните си спектакли през 50-те и 60-тe години Тацуми Хиджиката атакува табутата в японското общество, националните травми, а и самото разбиране как трябва да се танцува. В неговите хореографии телата като че са движени от сили отвъд волята на танцуващите, а жестовете и емоциите са докарани до крайност. 

Днес, почти 20 години след началото на новия век, авангардният театрален колектив „Метеор“ пресъздава най-знаковата и последна цялостна творба на хореографа – „Хиджиката Тацуми и японският народ“. За наследството на танца Буто във „Време и половина“ говорят режисьорът Ани Васева, философът Боян Манчев и актьорът Леонид Йовчев.

„Хиджиката и неговият двойник“ можете да гледате на 30 октомври от 19.30 ч. в Театралната зала на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и на 31-ви в същия час в Дома на киното. На 30-и от 17 часа можете да присъствате на открита лекция-разговор с авторите за фигурата на Хиджиката и театралния му език.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Филмът"Вчера" оживява на театрална сцена

На 27 септември в Открита сцена "Сълза и смях" е премиерата на спектакъла "Не бях аз" от Владо Даверов . Режисьор на постановката е Лиза Шопова, музиката е дело на Кирил Маричков, а сценографията на Анелия Райкова. Мултимедийният спектакъл е продължение на българския филм "Вчера" от 1987 г. с режисьор Иван Андонов и автор Владо Даверов...

публикувано на 20.07.24 в 09:05
Edinburgh Festival Fringe

Такива сме си

В редакция "Хумор и сатира" не сме безразлични за настроението на нашите слушатели и затова правим по силите си то да е подходящо поне по време на нашите предавания. Тази неделя веднага след новините в 18 часа усилията ни ще изкристализират в този вид: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от от..

публикувано на 19.07.24 в 16:50

Музиката в музиката е жива доказва "Бог Рок"

За концерт-спектакъла "Бог Рок"  в "Артефир" говорим с пеещият актьор  Филип Аврамов и с музиканта Калин Вельов . Един спектакъл, който в неделната вечер ще зарадва публиката на Sofia Summer fest Underground. Много неща са се променили в рок представлението за неговата дългогодишна история. Промените са за добро – вече участват и авторски..

публикувано на 19.07.24 в 14:20

Изложбата "Неонови цветя" – дисекция на неизбежната баналност

Вглеждане и дисекция на неизбежната баналност заедно с художничката Румяна Карастамова , която гостува в "Артефир", за да представи новата си изложба "Неонови цветя". Карастамова е преподавател в НХА, график, но в последния си проект се отдава на живописта. "Неонови цветя" е своеобразно продължение на графичния цикъл "Бетонни цветя", в който..

публикувано на 19.07.24 в 14:18
Цанко Дюстабанов

Цанко Дюстабанов и пътят към безсмъртието

Днес от габровския квартал "Нова махала" потегли 23-тият възпоменателен поход "По пътя на четата на Цанко Дюстабанов" . В "Нашият ден" чуваме думи за събитието, както и за личността на големия габровец, участник в Априлското въстание, Цанко Дюстабанов, от Милка Караджова , организатор и планински водач. Цанко Дюстабанов несъмнено е един от..

публикувано на 19.07.24 в 12:18