Избрано от програмата
от 0.30 до 1.00 часа
„1001 защо - Ефир знание”: Радиоенциклопедия
Етика и наука: Човешкото тяло – инструмент или същност
от 1.00 до 2.00 часа
Музиката, която обичам
Песенна лирика на: Жак Превер, Александър Петров, Валери Станков, Стефан Банков, Миряна Башева, Жилбер Беко.
Изпълнения на: Михаил Белчев, Мери Бойс Бенд, Жилбер Беко, Ерик Клептън, Орлин Горанов, група „Тангра“
от 2.00 до 3.00 часа
Благовестие
Притчата за богаташа и бедния Лазар.
Заедно с доц. Калин Михайлов, поет и преподавател в СУ „Св. Кл. Охридски“ ще потърсим посланията на притчата за богаташа и бедния Лазар.
от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен
от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Ирландска етно музика
от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Мария Балтаджиева, Георги Германов, ансамбъл „Сливен“ и други.
от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
„Скубиду“ от Пиер Грипари
от 7.15 до 11.00 часа
Нашият ден
• България и светът на този ден:
- „Събуди се със стих“: поетът Кирил Христов.
- Златното съкровище на Велики Преслав за първи път след реставрацията в Германия – повече за откриването на изложбата в Националния археологически институт с музей при БАН.
- „Селения“ на художника Андрей Янев за първи път пред бургаската публика – директно включване от Бургас.
• Здравната медиация с днешна дата в България – с участието на представител на Центъра за развитие на човешките ресурси към Министерството на труда и социалната политика и Петър Цветанов, здравен медиатор от Монтана.
• „Журналистиката в търсене на решения“ – гласове от годишната конференция на Асоциацията на европейските журналисти - България.
• Главен герой: Световният експерт по езика на тялото Щефан Вера и избрани профили на участници в последните местни избори в България.
• Репортаж от гостуването в Деня на народните будители на ученици от Карлово на неделното училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Истанбул.
• Акцентите на Киномания 2019 – репортаж
• Ексклузивно интервю с актьора Димитър Маринов за тенденциите в световен план за актьорите и покана за Академията за актьори в НДК в края на м. ноември
от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Трезор
• Младата, но вече наложила се група SoulBmoll представя дебютния си албум;
• Вокалната група „Спектрум“ също е готова с първи самостоятелен албум;
• Преглед на седмичните класации на Billboard Hot 100 и Official UK Singles Top 40.
от 12.15 до 14.00 часа
Артефир
• ГЛАСЪТ иска да бъде чут, да му помогнем - от сцената, от трибуната, от екрана! Катедра „Сценична реч“ при НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ чества 70-годишен юбилей. Гост: проф. Веселина Раева, ръководител на магистърската специалност „Публична реч“.
• 100 години Баухаус. Проф. арх. Росица Никифорова, председател на Варна дизайн форум представя изложбата и двуезичното изследване „Школата Баухаус и архитектурата на българското Черноморие“ в Дома на архитекта в София.
• 9-о издание на Международното триенале на сценичния плакат в НДК. Проф. Божидар Йонов представя участниците в изложението.
• Варненският куклен театър гостува в София с „Мълчаливи предания“ – визуален спектакъл за възрастни по български легенди и митове. Разговор с режисьора Боян Иванов.
• Изложба „Градини“ на Дарина Янева в столичната галерия „КО-ОП“.
• Българо-китайска изложба „Съзерцание и диалог“ в Китайския културен център в София.
от 14.00 до 14.30 часа
Време и половина
Какво е да си клоунеса в театъра? „Едно малко радио“ отново на сцена.
Събеседници: Теди Москов и Мая Новоселска
от 14.30 до 15.30 часа
Музикален следобед – Музик мания
Запис на Тържествения концерт за 14 юли – националния ден на Франция, който се проведе в подножието на Айфеловата кула с участието на националния оркестър на Франция, диригент Ален Алтиноглу, Хор на френското радио с хормайстор Алесандро ди Стефано, детски хор на френското радио с хормайстор Софи Жанин и солистите Роберто Аланя, Абександра Курчак, Хатия Бунятишвили, Ксюфей Янг, Шен Райс, Гаел Аркес, Кристиан Елснер и Рене Папе.
от 15.30 до 17.00 часа
„1001 защо - Ефир знание”: Премълчаната история
Изкуството руши (Берлински) Стени
Падането на Берлинската стена на 9 ноември 1989 г. слага нов период в развитието на Европа, особено на Източна Европа - дотогава смачкана от безжалостния социалистическо-болшевишки руски ботуш. Промените, обхванали тази съвсем не малка по територия и население площ обаче съвсем не са внезапен взрив, по-скоро са един дълъг процес на оттегляне, изсмукване отвътре на комунистическата идеология, която в крайна сметка се оказа изпразнена от съдържание, както изпразнена от съдържание е черупката на насекомото, чиято мека вътрешност е изпита я от паяк, я от мравки. Всъщност в това е загадката на т.нар „имплозия на социализма“, довела до събитията преди 30 години. И тъкмо на този период преди и след Стената е посветен броят на предаването „Премълчаната история“. В него най-напред говорим за смисъла на промените и доколко те днес се приемат като такива - дали пък не носталгията по предишния строй не е сякаш повече надмогваща обществените чувства?: за да разберем това, ще ни помогне философът, културологът, публицистът и журналист Тони Николов, след което слушаме свидетелския разказ на Кирил Калев - журналист, публицист, автор на песни и директор на програма „Христо Ботев“, за това как наистина изкуството преодолява всякакви стени.
от 17.00 до 17.30 часа
„1001 защо - Ефир знание”: Радиоенциклопедия
Писмото или изкушенията на парадокса: Присъствие, близост - отсъствие, отдалеченост
от 17.30 до 18.00 часа
„1001 защо - Ефир знание”: Звукови хроники
Киноактьори, изкушени от музиката
Популярността си като актьор дължи най-вече на своя герой – д-р Хаус от едноименния телевизионен сериал, но за мнозина е непознат като музикант. 30 минути с музикалните изкушения на Хю Лори.
от 18.00 до 19.00 часа
Жива вода – Музикален атлас
Среща с традициите на Южна Франция - от Лион и Оверн до Пиренеите, от Бордо и Гаскония до Марсилия. Езикът е близък до каталунския, а фолклорът обединява епичността и народните инструменти на Севера с по-лиричната атмосфера на Средиземноморието. Сред изпълнителите – гайдарите Ерик Монбел, Антоан Бускател и Мишел Есбелин, Жан Франсес Тиснер с група „Верд е Блю“, мелодичните „Надау“, духовитите „Ле Суфльор дьо Рев“, талантливата уърлд певица Марилис Ориона, формация „Тренкавел“ – потомци на популярен в Прованс род, и др.
от 19.15 до 19.20 часа
Време за приказка
„Защо славеите пеят нощем?“, по френска приказка
от 19.20 до 21.20 часа
Контемпо
„Октавия. Трепанация“ – нова опера от Дмитрий Курляндски, един от най-оригиналните съвременни руски композитори, в която по сюрреалистичен начин се преплитат сюжет на Сенека и есе на Троцки за Ленин. А през цялото време звучи „Варшавянка“. Но не както си мислите…
от 21.20 до 21.30 часа
Радиоколекция
„Лека скука“ от Христо Калчев
от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
• Тънката граница между музика и кино в съвременната западна, а и не само западна цивилизация – главни герои са Дейвид Линч, Алекс Хан Хунтай, Джим Джармуш и Доминга Гарсия-Уидобро, а паралелите и сравненията (в навечерието на откриването на „Киномания“) са в няколко насоки – лично филмово творчество, музикалност на филмовия разказ, кинематографичност на песните - радио есе на Цветан Цветанов;
• Упражнения по възхита: Женски образи в творчеството на Дейвид Линч и истории за покойния вече Мигел Ферер, син на певицата Розмари Клуни, братовчед на Джордж Клуни и „агент Алберт Розенфилд“ в психо-сагата на Линч;
• Разкази от Пловдивския джаз фестивал
• А сега внимавайте
от 23.00 до 24.00 часа
Музика до полунощ - Кантате, юбилате
• Cantate Jubilate на 24 – поздрави за Рождения ден на предаването
• Кристална лира за хор „Ваня Монева“ – интервю с диригента и създател на формацията Ваня Монева.
• Боряна Йорданова и Константин Бейков от Spectrum Vocal Band за промоцията на дебютния албум на групата „Пресечна точка“ (7.11.2019 г.).
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Стихове от Дамян Дамянов от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам редактор: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Стихове от Кирил Христов от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Анелия Димитрова от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Започваме със седмица на Кабо Верде - с последните продукции на Кармен Соуза. от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Когато светът си събуваше потурите", разказ от Николай Хайтов – част 3 от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Започваме със седмица на Кабо Верде - с последните продукции на Майра Андраде. от..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Когато светът си събуваше потурите", разказ от Николай Хайтов – част 2 от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва със седмица на Кабо Верде с последните продукции на..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Когато светът си събуваше потурите", разказ от Николай Хайтов – част 1 0.30 до 3.00 часа Вавилонската фонотека Водещ: Цветан Цветанов Съвременната африканска музика и джаз традициите от 50-те до наши дни (пресечни точки и отлики от западната сцена) – колаж от редки записи, интервюта и..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg