Сватбата на принц Чарлз и Даяна Спенсър през 1981 г. е грандиозно събитие както за Обединеното кралство, така и за целия свят.
Брачният обет се състои в катедралата „Св. Павел“ на 29 юли в Лондон. По улиците има над 600 000 души, дошли да видят от любопитство и благоговение принца и бъдещата принцеса.
Церемонията е пищна, приказна. Катедралата едва побира многолюдната тълпа от ликуващия народ, както и музикалните състави от три оркестъра, три хора и ансамбъл с фанфари.
Роклята на лейди Даяна е невиждано дотогава произведение на изкуството. Обсипана е с 10 000 перли и светещи пайети, а дългият седем метра шлейф следвал като сянка фината осанка на младата жена по червения килим.
Това събитие очевидно е вдъхновило канадския виртуоз, джаз пианист и легенда Оскар Питърсън да композира сюитата Кралска сватба (A Royal Wedding Suite).
Навярно този вълнуващ и тържествен момент от историята на Великобритания го подтиква да композира десет пиеси, изразяващи различните емоции и настроения от началото до края на тази церемония.
Сюитата съдържа десет части, излъчващи елегантност, радост, възторг, но и сантименталност.
Този изтънчен албум Оскар Питърсън записва в периода 15-25 април 1981 г. и посвещава на сватбата на века.
Някои от заглавията като „Лондон се подготвя“, „Кралският меден месец“, „Валсът на Лейди Ди“, „Нека пее светът“ и „Празната катедрала“ сами говорят за важните моменти от събитието, на които акцентира джаз пианистът и които превръща в музикални картини.
Оркестратор и диригент на пиесите е канадският композитор и тенор саксофонист Рик Уилкинс.
За слушателите, особено професионалните музиканти, които ще се заинтересуват кой е оркестърът (щрайх, биг бенд и ритъм секция ), съпровождащ Оскар Питърсън и изпълняващ сюитата, ще бъде разочарование да разберат, че това ще остане загадка, тъй като те са неназовани и необявени.
Но ако изключим важността на този факт и се оставим на удоволствието от чутото, бихме преживели едно истинско музикално приключение.
Слушайте "Музикална мрежа" на 21 ноември, четвъртък от 11.00 ч.
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На сцената със солистките застава Фестивалният симфоничен оркестър с диригент Емил Табаков в партньорство със Coфийcĸaта филхармония. Маестро Емил Табаков споделя, че не търси прилики с празничния..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg