Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Игов: Децата не са частна собственост на родителите си

Иван Игов
Снимка: Кирчо Стоичков

На 20 ноември се навършват 30 години от приемането на Конвенцията на ООН за правата на детето. Оттогава е направено много за подобряването на положението на децата по цял свят и у нас. Широката публиката обаче трайно свързва темата с фабрикувания скандал около Стратегията за закрила на детето, която беше пореден етап в борбата на редица организации за по-добър живот на българските деца.

Разговорът на Мария Мира Христова с психолога Иван Игов неизбежно започва с въпроса защо Стратегията за детето беше така изопачена, обругана, а целите ѝ – изкривени?

"Този път ударихме дъното коментира Игов. Едни популисти преди избори отнеха правото на държавата да гради модели, по които да се развива бъдещето на България. 

Такъв модел има повече от 10 години, просто през тази година трябваше Стратегията да бъде доразвита и допълнена.

Чули ли сте в последните 10 години някой да е отнел дете от семейството му, за да го изпрати на гей двойка в Норвегия? 

Досега поне децата бяха оставени на мира, настрана от политиката, но и това се осмелиха да направят.

Стратегията за детето беше разработвана в много тясната, близка подкрепа от УНИЦЕФ. Тя се опитва да раздели отговорното от безотговорното родителство.

Средата се променя на всеки 3 години и няма как моделите, с които ние сме били възпитавани, да са валидни днес. Но у нас сякаш е срамно, ако кажеш, че имаш да се учиш как да бъдеш родител каза Иван Игов и уточни, че независимо че отговорността и правата на родителите да избират един или друг модел на възпитание, децата не са частна собственост на семействата си и правата им трябва да бъдат гарантирани и спазвани.

Като първа и най-главна задача по пътя към това да осигурим добра среда и бъдеще за децата у нас, Игов вижда борбата с бедността. От нея произтичат множество други проблеми, за които децата не носят вина, но търпят последиците ѝ. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45

Българската онкология – има специалисти, но системата не функционира

В началото на седмицата стана ясно, че България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак . Тази стъпка е част от идеята върху националните планове да работят организации от цяла Европа. Моментната ситуация с лечението на рак в България коментира в Lege Artis доц. д-р Ася Консулова , началник на Клиниката по..

публикувано на 10.07.24 в 12:50

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17