На 20 ноември се навършват 30 години от приемането на Конвенцията на ООН за правата на детето. Оттогава е направено много за подобряването на положението на децата по цял свят и у нас. Широката публиката обаче трайно свързва темата с фабрикувания скандал около Стратегията за закрила на детето, която беше пореден етап в борбата на редица организации за по-добър живот на българските деца.
Разговорът на Мария Мира Христова с психолога Иван Игов неизбежно започва с въпроса защо Стратегията за детето беше така изопачена, обругана, а целите ѝ – изкривени?
"Този път ударихме дъното – коментира Игов. – Едни популисти преди избори отнеха правото на държавата да гради модели, по които да се развива бъдещето на България.
Такъв модел има повече от 10 години, просто през тази година трябваше Стратегията да бъде доразвита и допълнена.
Чули ли сте в последните 10 години някой да е отнел дете от семейството му, за да го изпрати на гей двойка в Норвегия?
Досега поне децата бяха оставени на мира, настрана от политиката, но и това се осмелиха да направят.
Стратегията за детето беше разработвана в много тясната, близка подкрепа от УНИЦЕФ. Тя се опитва да раздели отговорното от безотговорното родителство.
Средата се променя на всеки 3 години и няма как моделите, с които ние сме били възпитавани, да са валидни днес. Но у нас сякаш е срамно, ако кажеш, че имаш да се учиш как да бъдеш родител – каза Иван Игов и уточни, че независимо че отговорността и правата на родителите да избират един или друг модел на възпитание, децата не са частна собственост на семействата си и правата им трябва да бъдат гарантирани и спазвани.
Като първа и най-главна задача по пътя към това да осигурим добра среда и бъдеще за децата у нас, Игов вижда борбата с бедността. От нея произтичат множество други проблеми, за които децата не носят вина, но търпят последиците ѝ.
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
Честата употреба на думите "пея" и "песнопение" са факт на страниците на Свещеното Писание. От най-древни времена музиката и религията са свързани. Исторически не само в християнството, но във всички религии музиката се използва. Чрез нея се изразява както съкрушение и разкаяние така и вяра, възхищение от величието на силата Божия и благодарност към..
Благотворителен концерт-спектакъл – "Традиции от Родопите", ще се състои днес от 18 часа в Театрално-музикален център "Димитър Димов" в Кърджали. Инициативата е на ученици и учители от Средно училище "Йордан Йовков" в града и е в подкрепа на осмокласника Арджан Мехмед – за осигуряване на достъпна образователна среда. В концерта ще участват легендарната..
Българският православен храм в британската столица е официално открит. След вечернята в събота вечерта той отвори врати още в 7 часа местно време сутринта в неделя след литургия, последвана от освещаването, с личното участие на Негово Светейшество българския патриарх Даниил , Западноевропейския епископ Антоний, висши духовници, представители на..
В последното издание на рубриката "Зелените новатори на България" гостува Симона Стилиянова – инфлуенсър, съосновател на компания "Основа", която измерва отпечатъка на други компании и ги съветва как да го намалят . Стилиянова е създател и на Zero Waste Sofia – общност от хора във фейсбук, в която се дават множество съвети за зелени..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg