На 20 ноември се навършват 30 години от приемането на Конвенцията на ООН за правата на детето. Оттогава е направено много за подобряването на положението на децата по цял свят и у нас. Широката публиката обаче трайно свързва темата с фабрикувания скандал около Стратегията за закрила на детето, която беше пореден етап в борбата на редица организации за по-добър живот на българските деца.
Разговорът на Мария Мира Христова с психолога Иван Игов неизбежно започва с въпроса защо Стратегията за детето беше така изопачена, обругана, а целите ѝ – изкривени?
"Този път ударихме дъното – коментира Игов. – Едни популисти преди избори отнеха правото на държавата да гради модели, по които да се развива бъдещето на България.
Такъв модел има повече от 10 години, просто през тази година трябваше Стратегията да бъде доразвита и допълнена.
Чули ли сте в последните 10 години някой да е отнел дете от семейството му, за да го изпрати на гей двойка в Норвегия?
Досега поне децата бяха оставени на мира, настрана от политиката, но и това се осмелиха да направят.
Стратегията за детето беше разработвана в много тясната, близка подкрепа от УНИЦЕФ. Тя се опитва да раздели отговорното от безотговорното родителство.
Средата се променя на всеки 3 години и няма как моделите, с които ние сме били възпитавани, да са валидни днес. Но у нас сякаш е срамно, ако кажеш, че имаш да се учиш как да бъдеш родител – каза Иван Игов и уточни, че независимо че отговорността и правата на родителите да избират един или друг модел на възпитание, децата не са частна собственост на семействата си и правата им трябва да бъдат гарантирани и спазвани.
Като първа и най-главна задача по пътя към това да осигурим добра среда и бъдеще за децата у нас, Игов вижда борбата с бедността. От нея произтичат множество други проблеми, за които децата не носят вина, но търпят последиците ѝ.
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа, както и взаимоотношенията на държавата със САЩ и с Русия. * Бихте ли обяснили защо според Вас до този момент няма разбирателство по отношение на мира? "Мирът е възможен само тогава, когато няма..
Кои бяха акцентите на световния форум по киберсигурност в Сингапур? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда – какви са те? Комисар, проф. д-р на науките Илин Савов е с над 25 години професионален опит в службите за сигурност и МВР на Република България. Преподавател в няколко български и чуждестранни универитети и академии...
В рубриката "Разговорът" гостува Светослав Нунев, организатор на събития и концерти на български изпълнители в Лондон – световната музикална столица. Той има дългогодишен опит в музикалната индустрия като композитор и диджей. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели своите наблюдения и опит за това как българските артисти могат да пробият в..
Денят на Европа, отбелязван на 9 май, е посветен на мира и обединението в Европа. Тази дата е символ на усилията за единство и хармония на континента, като се свързва със значимата Декларация на Робер Шуман от 1950 г., която предлага създаването на Европейската общност за въглища и стомана, предшественика на Европейския съюз (ЕС). Този ден не само..
Какви са правата на младите хора в Европейския съюз? Какво прави Националният младежки форум (НМФ) в тази посока – Диалога на ЕС по въпросите за младежта Диалог на Европейския съюз по въпросите за младежта е консултативен механизъм, който позволява на младежи от цяла Европа да участват в процесите на вземане на решения на най-високо ниво и..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
През 2020 година, по покана на проф. Христо Пимпирев в 28-ата българска експедиция до остров Ливингстън в Антарктида, се включват двама от най-изявените..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg