Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли злоупотреби с власт и натиск върху директори и учители в Пловдив

ОУ „Пенчо Славейков" – град Пловдив, квартал "Столипиново"
Снимка: ouslavejkov.org

Защо масово се уволняват директори на училища в Пловдив? Има ли злоупотреби с власт и натиск върху директори и учители от страната на директора на Регионално управление по образование Пловдив Иванка Киркова? Към предаването със своя личен казус се обърна Екатерина Делинова – бивш вече директор на училище „Пенчо Славейков" – град Пловдив, квартал "Столипиново".

Според Екатерина Делинова уволнението ѝ е разчистване на лични сметки, защото свидетелствала срещу началника на РУО-Пловдив Иванка Киркова в Икономическа полиция. "Уволнена съм на 15.11.2019 г. Заповедта за уволнението бе получена от нотариус от адвоката ми, без да ми е връчено Искане по чл.333 от КТ и без да е взето разрешение от Инспекцията по труда, да бъда уволнена, когато съм в болнични." Делинова разказва за "своеволия на управленски кадри, в случая на началник на РУО Пловдив, която, между другото, заема този пост, без да се яви на конкурс (прецедент в България) – и акцентира – "Ще потърся правата си в Европейската комисия и всички органи на ЕС, които гарантират опазване на тези права. Не е нужно български съд да се произнесе по евентуалното ми уволнение. След година и половина, две, когато това стане, колективът на училището ще има друг облик, не се знае и дали ще имам желание да се завърна на поста, ако съдът се произнесе в моя полза." 

Според Иванка Киркова – началник на РУО-Пловдив от 2011 г. – "са констатирани тежки административни и финансови нарушения, установени в резултат на множество проверки. Инспекциите са били след "сигнали от учители“. Единият касаел увеличението на заплатите на педагогическия персонал, което не било с 20%, както е договорено на национално ниво, а с 13.6. Експертите установили, че училищният бюджет има нужда от оптимизиране. Не било ясно как се изплащат средствата за обход на учителите. Освен това за повече от 80 ученици не били предприети мерки по механизма за обхват. Училище "Пенчо Славейков" плащало също 4500 лева месечно за охрана, а в същото време имало назначен портиер. Киркова подчертава, че Делинова има наложени две наказания – забележка и предупреждение за уволнение. От началото на годината до момента имала 13 болнични листа или 168 дни, което не ѝ позволявало да управлява адекватно училището."

Група от директори и учители от Пловдив и областта изразяват възмущение от произвола, който упражнява от години Иванка Киркова: "Обръщаме се към Вас, тъй като се опасяваме, че случаят отново ще бъде замазан, ще се заметат всички улики и доказателства, а Киркова ще продължи да печели за сметка на училищните бюджети чрез поставени лица, да заплашва и да всява страх у подчинените си."

За случая са сезирани образователното министерство и прокуратурата. Двете страни ще търсят правата си в съда.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21