Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Системна ли е безнаказаността на нападенията срещу журналисти в Украйна

Сергий Томиленко в украинския парламент (Върховната рада) по време на изслушването.
Снимка: архив на С. Томиленко

През ноември парламентът на Украйна проведе изслушване за безопасността на журналистите в страната. Изслушването беше съвместна инициатива на Националния съюз на журналистите на Украйна и Международната федерация на журналистите и имаше за цел да насочи вниманието на властите към необходимостта от подобряване на безопасността на работещите в медии с оглед прекратяване на безнаказаността за престъпления срещу журналисти. Изслушването беше първият парламентарен дебат за безопасността и свободата на словото и на журналистите, проведен в Украйна през последните 10 години.

Председателят на Националния съюз на журналистите на Украйна Сергий Томиленко даде по този повод интервю за „Мрежата“ на програма „Христо Ботев“, в което каза: „У нас за изминалите две години се наброяват над 80 случая годишно на прилагане на физическа сила спрямо журналисти. Това е много високо ниво и ние, като Съюз на журналистите на Украйна, сме много разтревожени от тази агресия и от системната безнаказаност на нападенията срещу журналисти. В Украйна фактически няма прецедент да бъде наказан нападател над журналист и затова виждаме физическата агресия като системен проблем. Нападателите разбират, че поне в Украйна те няма да бъдат наказани, няма да се извърши качествено разследване. Те се осланят на създалата се практика.“

Сергий Томиленко бе категоричен: „При това активно отхвърляме опитите на някои украински политици да разделят журналистите на „правилни“ и „неправилни“, на „проруски“ и „проамерикански“. В последно време в Украйна има определена политическа традиция да се оправдават атаките срещу журналистите и медиите с това, че те пишат „неправилни“ публикации, че те уж са „проруски“ или са недостатъчно патриотични, и така агресията се оправдава. Ние осъждаме агресията срещу който и да е работещ в медия, срещу блогъри и изискваме никой да не оправдава агресията и прилагането на сила спрямо журналисти. Нашите усилия са насочени към предоставяне на юридическа помощ, което правим заедно с партньорите ни – Европейската федерация на журналистите и Международната федерация на журналистите. Повече от две години изискваме от политическите сили насрочване на специално парламентарно изслушване по въпросите на безопасността и постигнахме победа, защото на 6 ноември такова парламентарно изслушване се състоя.“

Каква каза още Сергий Томиленко, можете да чуете в звуковия файл. Превод – Албена Стаменова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христофор Караджов

Христофор Караджов: Войните на Русия с Украйна и Иран с Израел са прокси войни

Израел и Иран в центъра на вниманието на света днес. Изместиха ли събитията в Близкия изток Украйна? Каква е връзката между САЩ, Русия и войната в Украйна с конфликта между Иран и Израел, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов , преподавател по журналистика в Калифорнийския университет.   Връзката между Иран – Израел..

публикувано на 19.04.24 в 18:10

Маргарита Шурупова: Голям срам е, че не успяхме да спрем Путин навреме

Проектът "Очевидците на 24 февруари"  навършва две години през тази седмица.  Негов автор е руската журналистка Маргарита Шурупова , която избяга от Русия в България два месеца след началото на войната в Украйна, 2022. Тогава Маргарита започва да прави интервюта с руски и украински бежанци ,  пръснати из цяла Европа и САЩ. До този момент е..

публикувано на 19.04.24 в 16:00
Димитър Главчев и Румен Радев

Възможна ли е конституционна криза?

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Кл. Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Георги Слатински от София: Ако..

публикувано на 19.04.24 в 15:00

Как хора със зрителни нарушения могат да създават комикси?

В утрешния 20 април и вдругиден в Националното читалище на слепите "Луй Брайл 1928" ще се проведе творческа работилница, която обещава да събере зрящи и незрящи в интерактивна игра за създаване на комикси . Идеята зад събитието е да се изгради връзка между различни хора и да се предостави възможност за творческо изразяване. Проектът, наречен "Социално..

обновено на 19.04.24 в 14:21

Измеренията на домашното насилие и родителските конфликти?

Домашното насилие остава една доста трудна и вечна тема. Какви могат да бъдат измеренията на домашното насилие и родителските конфликти? Как и от кого се упражнява насилие върху бащата и доведената майка на 10-годишно момиче?  Частният случай на Вяра Врагова от София. "От почти 7 години живея с мъжа си, който има 3 деца. Третото дете е от жена, за..

публикувано на 19.04.24 в 12:40