Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сряда, 4 декември

Избрано от програмата

от 0.30 до 1.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Радиоенциклопедия
История на ваксините: Големите епидемии – в търсене на спасение

от 1.00 до 2.00 часа
Музиката, която обичам
Песенни стихове и текстове на: Фил Колинс, Джон Фогърти, Даниела Кузманова, Асен Масларски, Тина Търнър, Александър Петров, „Супертрамп“

от 2.00 до 3.00 часа
Благовестие
За вярата, за Църквата, за духовната слепота.
Към какво ни призовава Христос с излекуването на иерихонския слепец? Защо подобно на книжниците и фарисеите много често ние сме по-нещастни от незрящите, защото с очите си гледаме, но не виждаме какво става с нас и около нас. Очите са дадени на човека от неговия Създател не само, за да гледа, но и да вижда. Колко често сме се замисляли като гледаме някого, че той е Божи образ и подобие. Разговор с иподякона, философа и журналист Тони Николов.

от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен

от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Етно ритми от Колумбия

от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Никола Ганчев, ансамбъл „Изворче“, Даринка Цекова и други.

от 6.05 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт

от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
„Дар от сърце“, по българска приказка

от 7.15 до 11.00 часа
Нашият ден
• България и светът на този ден:
- „Събуди се със стих“ – Петя Дубарова;
- 30 години от премиерата на „Маргарит и Маргарита“ на режисьора Николай Волев – коментар и звукови хроники.
- фестивалът „Изберете българската риба“ – директно включване от София.
• Балканите като зона на действие в деня на посещението на сръбския президент Александър Вучич в Москва и поемането на контрола на въздушното си пространство от Босна и Херцеговина – коментар на балканиста Райна Асенова.
• Първо изслушване по разследването за импийчмънт на Доналд Тръмп – коментар на журналиста Николай Станоев.
• Движението по пътищата в България и автомобилните застраховки в деня на третата европейска конференция, организирана от ЕС в Брюксел – коментар на Богдан Милчев от Института по пътна безопасност.
• Главен герой: Владимир Сабоурин, литературен критик, университетски преподавател, създател на Нова социална поезия и творец – за взривоопасното и традиционното в човешкия живот в епохите на кардинални промени.
• Доброто – там, където сте вие: енциклопедия „Български митични създания“ и съставителката Кристина Димитрова.
• Културни процеси:
- благотворителен концерт на академичен хор „Ангел Манолов“ за възстановяване на залите на Националния студентски дом;
- 9 години студентско радио „Реакция“ –  за какво говорят студентите по журналистика;
- VII национална педагогическа конференция за учители на тема „Олимпийските ценности и интеграция на възпитателната дейност в училищната среда“ – откриват ли учителите бъдещите олимпийски надежди;
- спектакълът „11 война“ на кунг фу театъра на Джаки Чан на сцената на зала 1 на НДК – какво означава да практикуваш бойни изкуства в България.

от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Трезор
• Популярният от редица проекти перкусионист Петър Йорданов - Бъни е готов с дебютния си албум, озаглавен „BunyVerse“;
• трио „Булгарина“ експериментира с българския фолклор в осъвременен аранжимент;
• Неуморният Вили Стоянов се завърна от поредно участие в Китай, където представи България в China CEEC Music Week 2019, този път с последния си проект Old School Trombone;
• преглед на седмичните класации на Billboard Hot 100 и Official UK Singles Top 40.

от 12.15 до 14.00 часа
Артефир
• 47-ми Софийски международен панаир на книгата в НДК. Гостува Велизара Добрева, председател на Асоциация „Българска книга“.
• 30 години след Голямото поетично четене в СУ „Св. Климент Охридски“. Разговор с организаторите на събитието.
• „Нишката на съдбата“: среща с творбите и биографичния архив на художниците проф. Марин Върбанов, Сун Хуайкуей и Феникс Върбанов в София.
• Дворецът представя „Пътят на коприната“ съвместна изложба на преподаватели от Националната художествена академия в София и Централната академия за изящни изкуства в Пекин. Среща с изкуствоведа Юе Дзиецюн, директор на Художествената галерия „Таймяо“ към Императорския дворец в Забранения град.
• Режисьорът Николай Младенов преди гостуването на софийска сцена на спектакъла „Чудесна неделя за пикник“ от Тенеси Уилямс на ямболския драматичен театър „Невена Коканова“.
• Росен Кокушаров представя дебютния си албум „Просто сън“/But a dream.

от 14.00 до 14.30 часа
Време и половина
Калоян Патерков – актьор и режисьор, автор на късометражните филми „Семейство“ и „Пари“, в които поставя проблемите на децата с увреждания  и в неравностойно положение.
Разговор за социално ангажираното кино.

от 14.30 до 15.30 часа
Музикален следобед – Музик мания
Новите записи на световноизвестната пианистка Елен Гримо

от 15.30 до 17.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Премълчаната история
В навечерието на Никулден отбелязваме в броя на „Премълчаната история“ 100-годишния юбилей на писателя Николай Хайтов. Той е ярка българска фигура от втората половина на ХХ век, за значението на която говорим със сина му Здравец Хайтов, архитект, поета и критика Елена Алекова и литературния критик, историк и изследовател на българската културна история проф. Николай Аретов.

от 17.00 до 17.30 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Радиоенциклопедия
Българи-светци: Българи светци в раннохристиянска епоха

от 17.30 до 18.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Звукови хроники
Киноактьори, изкушени от музиката: Джейми Фокс – I част

от 18.00 до 19.00 часа
Жива вода – Музикален атлас
Колоритен нов уърлд и стилен етнопоп от далечна Колумбия. Сред интересните изпълнители – формация „Еренсия де Тимбики“ от малкото, но много музикално градче Тимбики в близост до Кали, талантливата холандска тромпетистка Майте Хонтеле, която прекарва 9 години от живота си сред морето от латино-джаз и салса, мелодичните „Пуерто Канделария“ от Меделин, свежият Андрес Кабас, известният Хуанес, „Лос Синкуента де Хоселито“ – етно състав с десетилетна история на сцената, очарователната тропик-поп певица Фани Лу и др.

от 19.15 до 19.20 часа
Време за приказка
„Седмината умници“, по узбекска приказка

от 19.20 до 21.20 часа
Контемпо
• Композиторът Божидар Спасов в телефонно интервю за жалоните в творческия си път
• „Пасионът в музиката на втората половина на 20-и век“ – интервю с автора на книгата Илия Граматиков
• Половин век ЕСМ – Цветан Цветанов за артистите на революционната звукозаписна концепция

от 21.20 до 21.30 часа
Радиоколекция
„Черешата на един народ“ от Георги Господинов – 3 част

от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
• Violons Barbares – или Страсбург като място за среща на култури. В главните роли на нашето предаване тази сряда ще бъдат французинът Фабиен Гуйо (перкусионисти изобретател на удрни съоръжения), българинът Димитър Гугов (гъдулар и състудент на Димитър Христов, диригента на ОНМ на БНР) и монголецът Енкхжаргал Дандарваанчиг (виртуоз на мориин-хур – традиционно монголско чело).
Тримата ще ви разкажат – и с думи, а и с музика, изсвирена специално за слушателите на програма „Христо Ботев“, истории от пустинята Гоби, от Балканите и от мултикултурна Европа, така, както са звучали преди векове, но и така, както звучат през XXI век – истории за среща на традиции, за „седенки пред юртите“, за шамански ритуали, за пътувания, но и за унищожаването на природата в името на евтини нови технологии – предупреждение, че светът е кръгъл, и когато нарушиш баланса в една негова точка, то това неминуемо се отразява върху живота на хората в друга част на земното кълбо.
• „Полетът на къртицата“ – обзор на най-интересните етно-фюжън концерти в България през годината.
• Платформата „Шангри Лайв“ от гръцкия ска-рок с балкански мотиви до унгарския психеделик (обзор на последното десетилетие) с Флориан Демирев.

от 23.00 до 24.00 часа
Музика до полунощ – Кантате, юбилате
Предаването е посветено на българо-японските културни връзки, изградени в областта на хоровото изкуство от 1967 година досега, чрез изявите на Детския хор на БНР в страната на изгряващото слънце.
Пред заключителния концерт на 30-те юбилейни Дни на японската култура в столицата, в предаването гостуват: Фуюки Енокидо – изпълнителка на традиционния японски инструмент кото; Биляна Станойлович – бивша хористка на Детския радиохор и негова първа стипендиантка в Токайския университет и Венеция Караманова – главен диригент на състава.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сряда, 12 февруари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Стихове от Николай Искренов – 3 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев На 12 февруари все пак си припомняме кой сезон е тук (с тубата на Даниел Херскедал, Calling for Winter II). от 3.00 до..

публикувано на 11.02.25 в 17:31

Вторник, 11 февруари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Стихове от Николай Искренов – 2 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Започваме със седмица на Кабо Верде – с последните продукции на Тео Паскал. от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно..

публикувано на 10.02.25 в 08:25

Понеделник, 10 февруари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Стихове от Николай Искренов – 1 част от 0.30 до 3.00 часа Джаз плюс Дуенде Водещ: Людмил Фотев Почти изцяло на кубинска вълна сме с новата продукция на един от стълбовете на най-голямата им група от 80-те насам, гостувалата и у нас "Иракере" - Артуро Сандовал, чийто тромпет завладява и САЩ..

публикувано на 09.02.25 в 08:30

Неделя, 9 февруари

Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "1984" от Джордж Оруел от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Академия комика" и от "Голямата къща на смешните хора" от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 6.07 до 7.00 часа Изгрев Водещ: Зорница Гъркова..

публикувано на 08.02.25 в 08:30

Събота, 8 февруари

Избрано от програмата от 0.15 до 3.00 часа Заедно след полунощ – Нощна стража Водещи: Албена Велева, Иван Драгнев • Нови сингли. • Новини от българската и световна музикални сцени. от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 6.07 до 7.00 часа Събота сутрин в... Водещ: Валери Леков Гостуваме в село..

публикувано на 07.02.25 в 17:34