Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Частен случай: Таня Йорданова/Иван Иванов

Снимка: pixabay.com

Осъден невинен, а прикрит пиян с превишена скорост по средата на пътното платно. Как и защо беше съсипан животът на едни млад човек? Ето какво пише в обвинителния акт на Търговищката районна прокуратура:

Търговищката районна прокуратура повдига обвинение срещу Иван Иванов за това, че на 29 юни 2016 г. около 12.20 ч. на второкласен път 2-48 град Омуртаг - град Котел при км 868 на кръстовището на село Веренци, община Омуртаг, при управление на МПС лек автомобил "Мерцедес", /..../ собственост на ООД от Търговище, нарушил правата за движение по чл. 37, ал. 1 от ЗДП, без да пропусне насрещно движещия се автомобил "Форд", управляван от лицето С.Д.И от Варна. В следствие на което, по непредпазливост, е причинил телесна повреда на повече от едно лице...." 

Вече има нормативен акт на прокуратурата. На 15 март 2018 Районният съд Омуртаг го осъжда на 1 година лишаване от свобода условно, 3 години изпитателен срок и 1 година отнемане на шофьорските права. Шофьорът на лекотоварния автомобил е само свидетел по делото. Въззивен съд Търговище намалява наказанието на сина ми на 8 месеца без право на обжалване и протест. 

Ето какво разказа Таня Йорданова, майка на Иван Иванов:

"С медицинска експертиза, в последствие, е установено, че шофьорът на товарния автомобил е употребил алкохол - 0.36%. С автотехническата експертиза се установява, че пикапът се е движел със 128.5 км/ч. Потвърдено е, че ако "Форд" се е движел с допустимите 90 км/ч, дори и синът ми да е предприел завиване наляво, удар между двата автомобила е нямало да има, те са щели да се разминат. По показания на свидетел, който е пътувал на предната седалка до шофьора на пикапа, ако синът ми не е завил наляво, сега нямаше да е между нас. Инцидентът е станал на прав участък на двулентов път с видимост над 1 км. Въпреки че шофьорът е нарушил 3 члена от Закона за движение по пътищата, другият водач е връхлетял върху сина ми, който е направил животоспасяваща маневра... Синът ми е и най-пострадал  "




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08

Антон Митов представя: българския диджей Dr. Feelgroove

Dr. Feelgroove (д-р Фийлгрув) е диджей и продуцент. Той започва да миксира музика през 1993 г. и от тогава тя играе ключова роля в живота му, а партитата в клубове и работата в студио са неговата сцена за изява. Антон Митов за по-кратко и по-пряко преминава през Мианмар, Индия и Куба, за да попита своя гост може ли диджейството, освен да забавлява,..

публикувано на 23.04.24 в 10:03

Конкурсът "Граждански будилник" – среща между екоактивизма и изкуството

Според тревожните данни днес над 55% от хората на планетата живеят в  градове, като превръщат градската среда в основен свой хабитат. Очаква се до 2050 г. този процент да се увеличи до 68%. България не прави изключение от тази тенденция. С бързото застрояване и липсата на устойчиви решения природата в градовете все повече остава на заден план,..

публикувано на 23.04.24 в 09:18