Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Много лично за изкуството на Моника Попова

4
Снимка: Валентин Щинков

В галерия „Интро“, едно сравнително ново място за изкуство, се представя по специална покана новата самостоятелна изложба на Моника Попова, която може да разгледате до 18 януари 2020 година. Попова е смятана за една от най-интересните и динамични съвременни художнички. Заглавието е „Плувецът“ и ни среща с няколко посоки в нейното творчество – това са няколко голямо-форматни картини, които изразяват основно идеята – митологично, символно за „плуването“ в живота, за мъжкото и женското, за линиите на съдбата, и за този жив човешки „бульон“, в който се движим и създаваме ценности и оцеляваме. 

Не може изложба на Моника Попова без нейните керамични „шити“ творби, пластики, които внушават усещането за утроба, нещо вътрешно и лично, отново за жената и това, което обича и я води в този живот. Но и личната ѝ препратка към плетивото, към нишката, към майката, към онова начало, което дава смисъл до края на дните ни. Третата част от експозицията са рисунките – близо 60 на брой, цветни и черно-бели, за които тя казва, че повечето са създадени на плажа в Созопол или преди лягане, всъщност ще припомним, че тази година тя направи специална изложба със заглавие „Рисунки преди лягане“, изписани върху хартия на дядо и затова са жълти. Изпълнила ги като пиктограми на своя живот.

Ще припомним и други нейни посвещения като „Черните шити“, или „Горен пласт точки“, или съвместната ѝ изложба с Иван Кулеков в една от залите на СБХ, където тя се представи с живописни платна, за да видим и тази страна на нейния артистичен и неуморим дух. Когато човек разговаря с Моника Попова, тя винаги казва, че това са нейните житейски истории, това са красивите любими места с любимите хора, че плажът е нейната работна площадка, че това е мъжкото присъствие в живота ѝ, тя пресъздава като емоционален експеримент поради огромния микс от цветове. Говори за обикновените неща, но при нея нищо не е битово, не е случайно,  не е само родова памет. Нищо не е профанизирано, а изведено до нова метрична система, до истинско изкуство. Майката, лозето, мъжът, това са и митологични образи и символика. Ако човек има възможност – чрез машина на времето – да попита Ван Гог за една от най-известните му картини, той ще разкаже: едно легло, един стол, един дървен под. На пръв поглед нещо обикновено, но всъщност велико. Личните човешки преживявания на тази силна и емоционална жена Моника Попова са една съвременна изобразителна система, която вълнува и докосва.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05