Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Много лично за изкуството на Моника Попова

4
Снимка: Валентин Щинков

В галерия „Интро“, едно сравнително ново място за изкуство, се представя по специална покана новата самостоятелна изложба на Моника Попова, която може да разгледате до 18 януари 2020 година. Попова е смятана за една от най-интересните и динамични съвременни художнички. Заглавието е „Плувецът“ и ни среща с няколко посоки в нейното творчество – това са няколко голямо-форматни картини, които изразяват основно идеята – митологично, символно за „плуването“ в живота, за мъжкото и женското, за линиите на съдбата, и за този жив човешки „бульон“, в който се движим и създаваме ценности и оцеляваме. 

Не може изложба на Моника Попова без нейните керамични „шити“ творби, пластики, които внушават усещането за утроба, нещо вътрешно и лично, отново за жената и това, което обича и я води в този живот. Но и личната ѝ препратка към плетивото, към нишката, към майката, към онова начало, което дава смисъл до края на дните ни. Третата част от експозицията са рисунките – близо 60 на брой, цветни и черно-бели, за които тя казва, че повечето са създадени на плажа в Созопол или преди лягане, всъщност ще припомним, че тази година тя направи специална изложба със заглавие „Рисунки преди лягане“, изписани върху хартия на дядо и затова са жълти. Изпълнила ги като пиктограми на своя живот.

Ще припомним и други нейни посвещения като „Черните шити“, или „Горен пласт точки“, или съвместната ѝ изложба с Иван Кулеков в една от залите на СБХ, където тя се представи с живописни платна, за да видим и тази страна на нейния артистичен и неуморим дух. Когато човек разговаря с Моника Попова, тя винаги казва, че това са нейните житейски истории, това са красивите любими места с любимите хора, че плажът е нейната работна площадка, че това е мъжкото присъствие в живота ѝ, тя пресъздава като емоционален експеримент поради огромния микс от цветове. Говори за обикновените неща, но при нея нищо не е битово, не е случайно,  не е само родова памет. Нищо не е профанизирано, а изведено до нова метрична система, до истинско изкуство. Майката, лозето, мъжът, това са и митологични образи и символика. Ако човек има възможност – чрез машина на времето – да попита Ван Гог за една от най-известните му картини, той ще разкаже: едно легло, един стол, един дървен под. На пръв поглед нещо обикновено, но всъщност велико. Личните човешки преживявания на тази силна и емоционална жена Моника Попова са една съвременна изобразителна система, която вълнува и докосва.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Бешков  „Бай Ганьо чете „Бай Ганьо“, 1947 г.

Бай Ганьо и Константин Иречек: Диалог от миналото

В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..

обновено на 24.02.25 в 12:06
От спектакъла

Независимият театър с Василена Винченцо - Коломоец

Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...

публикувано на 24.02.25 в 12:00
Ерих Кетснер

Изкуството в мен: 126 години от рождението на Ерих Кестнер

Отбелязваме 126 години от рождението на германския поет, белетрист, журналист, а също така пацифист и непримирим демократ Ерих Кестнер. През 1933 година на площада пред Операта в Берлин нацистите изгарят "нездравите" творби на д-р Кестнер. Сред тълпата, която мълчаливо наблюдава пламъците, е и самият писател. Обявен за "политически..

публикувано на 24.02.25 в 11:21

Жената след 40!

Жената след 40! Има ли такова нещо, като остаряване с достойнство?  Дали можем да вярваме, че ще продължат да ни харесват, ако не приемаме общоприетите рамки и роли, които отговарят на етикета "жената след 40".  Веселина Николаева и Еми Барух – две жени след 40 – в откровен разговор за "Голямото сбогуване Голямото посрещане" – най-новата фотографска..

публикувано на 24.02.25 в 11:00
Надин, Филип, Лили Гелева, София и Янислав

Тийнейджърът в мен: Лили Гелева

Нейните таланти са безбройни – учила е живопис, после актьорско майсторство в НАТФИЗ, после кино и визуална култура в Софийския университет, актриса и певица, която композира песните си. Работила е с Теди Москов, Мариус Куркински, Явор Гърдев. Тя е автор на подкаста "Свободно падане", природозащитник, майка на 2-годишен син и притежава страхотно..

обновено на 24.02.25 в 10:11