Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мюзикълът „Клетниците“ вече и в България

Снимка: @SofiaNationalOpera

На 6 декември в Софийската опера се състоя българската премиера на мюзикъла „Клетниците“ по музика на композитора Клод-Мишел Шьонберг и либрето на Ален Бублил по едноименния роман на Виктор Юго.

„Изборът на изпълнители за „Клетниците“ беше една много тежка процедура, която не зависеше само от нас. Поставиха се много високи изисквания за изпълнителския състав. В продължение на шест месеца ние прослушвахме и предлагахме българските артисти. Последното одобрение даваше фирмата в Лондон. Имаше изисквания за ръст, за години, за израз на лицето“.

В ролята на Жан Валжан ще се превъплътят Владимир Михайлов и Богомил Спиров; Жавер – Орлин Павлов, Атанас Сребрев; Марияс – Вениамин Димитров; Фантин – Весела Делчева, Паолина Малешкова; Епонин – Тереза Тодорова, Деница Караславова, Стефани Харалампиду; Тенардие – Румен Григоров, Пламен Гранжан; Мадам Тенардие – Деница Шопова, Юлияна Тодорова, Весела Янева; Козет – Елица Красимирова, Анна Вутова; Анжолрас – Емил Павлов, Калин Душков; Малката Козет – Анжелина Денчева, Ива Сомлева; Епископ – Николай Сотиров, Николай Войнов; Старши майстор – Николай Павлов; Гаврош – Антон Петров, Владимир Илисавский; Офицер – Боян Арсов.

В звуковия файл чуйте какво разказва акад. Карталов за постановката.


На 9, 10, 11 и 12 януари започва втората серия спектакли, а за изпълнителите може да се осведомите от сайта на операта.

До днес мюзикълът е гледан от над 120 милиона зрители в 52 държави на 22 езика.
„Имах намерение и опитах това да се случи още през 1987 г. Тогава авторът на лиценза и главен продуцент Камерон Макинтош ми даде правата за собствена режисьорска версия, веднага след двете световни премиери в Лондон и Ню Йорк. Т.е. имахме правата да сме трети в света. Но нямахме парите… Щеше да бъде истинско историческо и културно събитие, „Клетниците“ да се появят в България, по-малко от две години преди 1989 г. – новата епоха, на демократичната революция, преобърнала социалния, обществен и политически живот и в България“ – продължава разказа акад. Карталов, който е режисьор на постановката. Диригент е Игор Богданов. Мюзикълът се изпълнява на български език.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търсачът на автентична музика от цял свят - Ангел Демирев, с авторски концерт в БНР

На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..

публикувано на 03.11.24 в 08:25
Жорж Претр дирижира Виенската филхармония на Новогодишния концерт (1 януари 2010 г.) в Музикферайн, Виена, Австрия.

Дирижира Жорж Претр

В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..

публикувано на 02.11.24 в 08:05

Напусна ни внезапно маестро Драгомир Йосифов

Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...

публикувано на 31.10.24 в 15:09

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 ноември 2024 г.

1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..

публикувано на 31.10.24 в 10:25

Как дигиталната музика промени музикалния бизнес?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..

публикувано на 30.10.24 в 11:36