Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мюзикълът „Клетниците“ вече и в България

Снимка: @SofiaNationalOpera

На 6 декември в Софийската опера се състоя българската премиера на мюзикъла „Клетниците“ по музика на композитора Клод-Мишел Шьонберг и либрето на Ален Бублил по едноименния роман на Виктор Юго.

„Изборът на изпълнители за „Клетниците“ беше една много тежка процедура, която не зависеше само от нас. Поставиха се много високи изисквания за изпълнителския състав. В продължение на шест месеца ние прослушвахме и предлагахме българските артисти. Последното одобрение даваше фирмата в Лондон. Имаше изисквания за ръст, за години, за израз на лицето“.

В ролята на Жан Валжан ще се превъплътят Владимир Михайлов и Богомил Спиров; Жавер – Орлин Павлов, Атанас Сребрев; Марияс – Вениамин Димитров; Фантин – Весела Делчева, Паолина Малешкова; Епонин – Тереза Тодорова, Деница Караславова, Стефани Харалампиду; Тенардие – Румен Григоров, Пламен Гранжан; Мадам Тенардие – Деница Шопова, Юлияна Тодорова, Весела Янева; Козет – Елица Красимирова, Анна Вутова; Анжолрас – Емил Павлов, Калин Душков; Малката Козет – Анжелина Денчева, Ива Сомлева; Епископ – Николай Сотиров, Николай Войнов; Старши майстор – Николай Павлов; Гаврош – Антон Петров, Владимир Илисавский; Офицер – Боян Арсов.

В звуковия файл чуйте какво разказва акад. Карталов за постановката.


На 9, 10, 11 и 12 януари започва втората серия спектакли, а за изпълнителите може да се осведомите от сайта на операта.

До днес мюзикълът е гледан от над 120 милиона зрители в 52 държави на 22 езика.
„Имах намерение и опитах това да се случи още през 1987 г. Тогава авторът на лиценза и главен продуцент Камерон Макинтош ми даде правата за собствена режисьорска версия, веднага след двете световни премиери в Лондон и Ню Йорк. Т.е. имахме правата да сме трети в света. Но нямахме парите… Щеше да бъде истинско историческо и културно събитие, „Клетниците“ да се появят в България, по-малко от две години преди 1989 г. – новата епоха, на демократичната революция, преобърнала социалния, обществен и политически живот и в България“ – продължава разказа акад. Карталов, който е режисьор на постановката. Диригент е Игор Богданов. Мюзикълът се изпълнява на български език.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Калас и Онасис" – опера-мюзикъл за любов, ревност и предателство

На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..

публикувано на 30.11.24 в 08:50

Александрина Милчева на 90 години

"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света –..

публикувано на 30.11.24 в 08:10
Бубакар Траоре на Международната конференция PIN в Скопие, 28 ноември 2024

Най-великият жив блусмен от Мали с концерт в София

Бубакар Траоре  (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..

публикувано на 29.11.24 в 20:07

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 декември 2024

1 декември Свири Филхармонията на Арговия с диригент Рюне Бергман 3.00 часа – Клод Дебюси (1862-1918), Анри Бюсер (аранжимент), Малка сюита. 3.15 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Концерт за тромпет в Ми бемол мажор. Солист: Уле Едвард Антонсен (тромпет). 3.31 часа – Джузепе Тартини (1692-1770), Ейвинд Уестби (аранжимент), Концерт за тромпет в Ре мажор...

публикувано на 29.11.24 в 11:42

Есенно издание "Културама в музея"

Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..

публикувано на 28.11.24 в 11:25