Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В годината на Бетовен – ексклузивна „Бетовенова колекция“ в Неделния следобед

БНР Новини
Лудвиг ван Бетовен

В класическия блок „Неделен следобед“ на програма „Христо Ботев“ на 12 януари започнаха две нови рубрики, посветени на голямата музикална тема на годината – Лудвиг ван Бетовен и 250-годишнината от рождението му, която светът ще чества през цялата 2020 г. На първо място, в неделите с нашия екип ще слушате музика на Бетовен с един от най-големите съвременни музиканти. Всъщност, днес май няма по-тясно свързан с Бетовен жив пианист от Алфред Брендел, който утвърди статуса си на легенда с реализирането на запис на всички Бетовенови клавирни творби. Нещо повече: 

Брендел е записал всички сонати три пъти, а всички концерти – четири пъти. Което означава вечно търсещ ум; артист, който отказва да лежи спокойно върху стари, макар и заслужени лаври. Не възнамерявам всяка неделя да разисквам или разследвам темата „Бетовен на Брендел“ – би било твърде елементарно, опростенческо, нагло, дори снобско... Музиката е велика, интерпретаторът също. Оставам с убеждението, че всяко изпълнение на Брендел дава шанс на слушащия да изживее среща с изключителен артист, изследващ наследството на друг, колосален артист… може би най-величествения колос в историята. 

В рубриката „Брендел свири Бетовен“ на 12 януари прозвуча Соната за пиано № 14 в до диез минор, опус 27 № 2 „Лунна“. 

На 19 януари очаквайте третата от Шест багатели опус 126 и Соната № 20 в Сол мажор, опус 49 № 2. 

Мартин Хелмхен (снимка: Giorgia Bertazzi)Един от най-важните проекти на Европейския съюз за радио и телевизия през 2020 г. е серията „Бетовенова колекция“. На 12 януари по програма „Христо Ботев“ тя започна с нов документален запис на Четвъртия Бетовенов клавирен концерт в интерпретация на младия немски пианист Мартин Хелмхен. Запомнете името! 

В момента Хелмхен е на 37 години. Роден е в Берлин, учил е в консерваторията „Ханс Айслер“ и във Висшето училище за музика и театър в Хановер, където негов ментор е прочутият Арие Варди – педагог със световна слава, известен с това, че почти всеки негов ученик, който се явява на престижен световен конкурс, задължително печели първото място. Мартин Хелмхен не е изключение. 

Едва 19-годишен той разгромява конкуренцията на конкурса „Клара Хаскил“ в Швейцария, където сред съперниците му е виртуозът Инон Барнатан например. Следват още състезания и награди, една от които – отново от Швейцария, е присъдена на Хелмхен след триумфалния му дебют с Виенската филхармония, под палката на Валерий Гергиев на Фестивала в Люцерн. Хелмхен е едва на 24, а същата година вече е лауреат и на ECHO KLASSIK за диск, осъществен заедно с немско-японския виолончелист Данджуло Ишизака за Sony Classical. 

Сред другите камерни партньори на Мартин Хелмхен са Гидон Кремер и Табеа Цимерман, Сабине Майер и Кристиан Тецлаф, Юлия Фишер и Ларс Фогт. Дискографията му вече е впечатляваща – Хелмхен работи с холандската фирма PENTATONE. Първият му самостоятелен компактдиск с оркестър излиза през 2007-а и включва концерти на Моцарт, а в първия солов камерен албум от 2008-а звучат творби на Шуберт. 

Сред диригентите, с които е записвал, са Филип Херевеге и Марек Яновски. Официалният му сайт прелива от възторжени рецензии. Всъщност аз се опитах да открия и не толкова възторжени в необятното пространство на интернет, но не успях. А изпълнението му на Четвъртия концерт за пиано и оркестър на Лудвиг ван Бетовен ми хареса толкова много, че реших непременно да го предложа цялостно на слушателите

Партньори на Мартин Хелмхен са Филхармонията на Северогерманското радио в Хановер и английският диригент Андрю Манзи. Този запис от 8 ноември миналата година в Хановер се оказа най-убедителното доказателство за цитата от „Ню Йорк Таймс“, публикуван на първата страница на сайта му: „Мистър Хелмхен притежава благородно присъствие и благороден звук, оформяйки мелодични линии – елегантни и чисти като древногръцки храм“.

На 19 януари в рубриката „Бетовенова колекция“ на Еврорадио очаквайте фрагмент от Концерта за цигулка и оркестър в Ре мажор с изтъкнатия гръцки цигулар и диригент Леонидас Кавакос и Чешката филхармония от Дворжаковата зала в Прага, от 20 декември 2019 г.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търсачът на автентична музика от цял свят - Ангел Демирев, с авторски концерт в БНР

На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..

публикувано на 03.11.24 в 08:25
Жорж Претр дирижира Виенската филхармония на Новогодишния концерт (1 януари 2010 г.) в Музикферайн, Виена, Австрия.

Дирижира Жорж Претр

В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..

публикувано на 02.11.24 в 08:05

Напусна ни внезапно маестро Драгомир Йосифов

Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...

публикувано на 31.10.24 в 15:09

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 ноември 2024 г.

1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..

публикувано на 31.10.24 в 10:25

Как дигиталната музика промени музикалния бизнес?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..

публикувано на 30.10.24 в 11:36