В България всяка година над 8500 души умират преждевременно от заболявания, причинени от замърсяването на въздуха по данни на СЗО. Това е повече от жертвите на автомобилни катастрофи.
В "Нашият ден" се разглеждат различните аспекти на наболелия проблем с мръсния въздух.
Гости в студиото са Стефан Димитров, представител на независимата платформа airbg.info, Здравко Петров, в качеството му на гражданин и жител на един от най-замърсените квартали "Красна поляна", и общинският съветник Иво Божков.
Като към всеки тежък проблем и към замърсения въздух трябва да се приложат различни дългосрочни и краткосрочни мерки.
В дългосрочен план трябва да се ограничи използването на лични автомобили и особено на стари, без катализатори, което пък е свързано с необходимостта от добра, редовна и надеждна система на градски и междуградски транспорт.
Също така е необходимо системата за енергийни помощи за най-бедните да e адекватна, а не както обикновено едни хора да се настройват срещу други заради горене на битов отпадък, докато общината и държавата продължават да горят боклук, внесен от други държави.
Има и краткосрочни мерки – като например зеления билет. Обяснението за липсата му звучи цинично – не е имало определен брой дни с четирикратно надвишена норма мръсен въздух.
Както изтъкна Стефан Димитров: "Придвижването с автомобил не е право, а лукс." Същевременно чистият въздух е право на всички нас, което явно е дошло време да заявим ясно и категорично с протестни действия.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg