За да водя по-добър живот, се нуждая от любов.
Тук – всеки ден от годината,
променяйки живота с един неин жест.
Там – разхождайки се с ръце по косите ѝ.
Навсякъде, знаейки, че любовта е споделеност,
че всеки от нас чувства любовта като безсмъртие.
Ще бъда там и навсякъде.
Тук, там и навсякъде.
Тези думи (в свободен превод) звучат в изпълнението на „Бийтълс“ и песента на Пол Макартни Here, There and Everywhere ("Тук, там и навсякъде"). Един от безспорните шедьоври от репертоара на „Бийтълс“ и музиката на ХХ век. Тази любовна балада се съдържа в албума Revolver. Към творческата инвенция на Макартни е добавено влияние от продукцията Pet Sounds на групата „Бийч бойс“ (Beach Boys) и по-специално, песента God Only Knows, „Единствено Господ знае“. На малко хора е известно, че по онова време основни конкуренти на „Бийтълс“ не са сънародниците им „Ролинг Стоунс“, а американските „Бийч бойс“. Днес, вслушвайки се в записите на двете формации, можем да доловим ясно взаимното и без съмнение – ползотворно влияние между тях.
Наред с изпълненията на Румяна Коцева, Клер Лафю, Джейкъб Колиър, Даниел Сийзър, Орлин Горанов, Дженис Джоплин в „Изпята поезия“ намира място и тежкият звук на „Лед Цепелин“ – баладата Rain Song, „Дъждовна песен“. Създадена е от китариста Джими Пейдж, текстът е на Робърт Плант. Оркестровият аранжимент е дело на басиста Джон Пол Джонс, когото чуваме и като изпълнител на Мелотрон. Повод за появата на Rain Song е разговор на Джордж Харисън с барабаниста на „Лед Цепелин“ Джон Бонъм. Джордж му казал: „Вашият проблем е, че никога не правите балади“. Джон Бонъм споделил казаното с Джими Пейдж, който реагирал: „Ще му дам аз една балада“! И прави Rain Song, като съзнателно включва в началото на песента и първите два акорда от песента на „Бийтълс“ Something, написана от Джордж Харисън..., приел това като комплимент от колега!
Американската легенда на джаз тромбона гостува в предаването "Джазисимо" след серия клубни концерти в София заедно с български джаз музиканти, с които той поддържа топли отношения от две десетилетия – Атанас Попов, Антони Дончев, Георги Дончев, Димитър Льолев, Михаил Иванов-Мишо, Васил Спасов и други. През 2018 г. Конрад Хъруиг е специален гост на..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше музикални теми и песни от филми, свързани основно с европейското кино. Сред филмите, чиято музика бе интерпретирана от Мира и нейния джаз квартет (Мирослав Турийски, Веселин Веселинов Еко, Христо..
Песента "Копче-топче" пристига директно в радиоефира от творческата работилница на инж. Васил Ботев и певицата Людмила Лазарова в навечерието на Светлите празници. Процесът на създаването на песента и историята на инж. Васил Ботев започва в разгара на лятото в предаването "Terra Култура". Тогава пожелания за творчески успех отправя и Мими Колева..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със своята група в 22 часа в коледната нощ. Много rock’n’roll, стил и класна българска музика обещава Станислав Сланев-Стенли на своята публика, а празничната му програма от най-добри песни е взела..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата сграда на Операта в началото на 70-те години на ХХ век, дните прерастват във Фестивал на оперното и балетното изкуство (ФОБИ) – едно от най-значимите музикални събития на България. Тазгодишното,..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg