Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше музикални теми и песни от филми, свързани основно с европейското кино. Сред филмите, чиято музика бе интерпретирана от Мира и нейния джаз квартет (Мирослав Турийски, Веселин Веселинов Еко, Христо Йоцов, Николай Карагеоргиев) бяха "Криле на желанието” на Вим Вендерс; "Бразилия” на Тери Гилиъм; "Един мъж и една жена” на Клод Льолуш;
"Ново кино Парадизо” на Джузепе Торнаторе... Тази концертна програма прерасна в студиен албум, реализиран през 2016 година, който до днес се радва на голям успех и внимание от публиката. За да бъде създадена обложка за диска бе направена специална фото сесия от една от гранд дамите на българската фотография - Диляна Флорентин. Освен текстовете на песните, в които се превърнаха някои инструментални теми от филми, в обложката бяха публикувани запомнящи се и отличителни кинематографични фотоси, съпроводени с едно от основните послания на албума. То се съдържа в цитат от стих на Петер Хандке, рецитиран във филма на Вендерс "Криле на желанието": "И не е ли нашият живот под слънцето само един сън…".
Десет години след концертната програма Cinema , Мирослава Кацарова реши да се завърне към идеята да реализира нов музикален проект, отново само с филмова музика - Back to the Cinema. Идеята за съноподобната преходност на живота и красивото като основна естетическа категория е заложена и в новата концертна програма, която е изградена с още повече внимание към детайла, защото залага на нова, различна и по-фина звучност, дефинирана основно от присъствието на струнен квартет. Към тази ефирна и поетична музикална тъкан са прибавени нови песни като например "The way we were"от едноименния американски филм с Барбара Страйсънд и Робърт Редфорд или класиката на Хенри Манчини "Moon River"от "Закуска в Тифани" (1961 г.) по романа на Труман Капоти. А някои пиеси от старата програма са преработени в новата музикална посока, като непременно ще прозвучи любовната тема от "Ново кино Парадизо", написана от Мориконе с текст на български език, създаден специално за Мира Кацарова от българския поет и драматург Елин Рахнев. Ще бъдат изпълнени песни на френски език, като сред тях ще е и емблематичната Un homme et une femme от едноименния филм по музика на Франсис Ле..
Аранжиментите са направени отново от дългогодишния сценичен партньор на Мира Кацарова - пианистът Мирослав Турийски, който е и неизменна част от триото, което включва още Младен Димитров - барабани и Александър Леков, бас. И струнен квартет в състав: Ивелина Христова (цигулка), Диляна Давидова (цигулка), Мария Венкова (виола) и Антоанина Юрганджиева (виолончело).
Премиерите на Back to the Cinema- новата концертна програма на Мирослава Кацарова ще бъдат на 26 декември в Бибоп Кафе- Пловдив от 21 часа и на 28 декември от 20.30 часа в In The Mood в София.
Концертите се реализират с подкрепата на Министерство на културата.
Димитрина Кюркчиева покани Мирослава Кацарова да представи Back to the Cinema в "Артефир". Чуйте разговора в звуковия файл.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg