Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За пушенето "сърдечно" и компетентно

БНР Новини

Принцип на положителната грешка - така в психологията се нарича състоянието, при което сме наясно, че дадено нещо вреди, но решаваме, че не се отнася за нас. Пушенето е типичен пример - стотици пъти сме чували колко е вредно, знаем за пряката връзка между цигарите инфаркта и другите сърдечни и белодробни заболявания, но някак сме убедени, че това засяга другите.

Каква трябва да бъде ефективната стратегия за борба с тютюнопушенето - този въпрос задава Ива Дойчинова на експертите - кардиолога проф. д-р Борислав Георгиев и проф. Георги Момеков, д.ф. председател на Българското научно дружество по фармация и преподавател в катедра „Фармакология, фармакотерапия и токсикология” при Фармацевтичен факултет на МУ, София.

За проф. Георгиев част от проблема, е че борбата с пушенето се води повърхностно, основана е на лицемереие и е оставена на лекарите.

"Обясняваме, че хипертонията е опасна и даваме хапчета, обясняваме вредата от холестерола и даваме хапчета, обясняваме вредата от тютюнопушенето и казваме "спрете да пушите". Много от хората казват "да, да" и продължават да пушат - коментира проф. Георгиев.

И двамата събеседници са съгласни, че заместителите на конвенционалните цигари - електронни и бездимни - са по-малкото зло, но не са безвредни. С употребата им са свързани митове и слухове, които експертите отграничават от реалните рискове, свързани с консумацията - чуйте разговора.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45

Българската онкология – има специалисти, но системата не функционира

В началото на седмицата стана ясно, че България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак . Тази стъпка е част от идеята върху националните планове да работят организации от цяла Европа. Моментната ситуация с лечението на рак в България коментира в Lege Artis доц. д-р Ася Консулова , началник на Клиниката по..

публикувано на 10.07.24 в 12:50

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17