Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Действаме, играем, мислим“ с един от бащите на психомоториката

„Действаме, играем, мислим“ е последната книга на френския професор Бернар Окутюрие. И първата преведена на български език. Окутюрие е смятан за един от „бащите на психомоториката“, а книгата му обобщава опита и вижданията му за двигателните методи, които подкрепят детското развитие.

Професорът дълги години работи като учител по физическо възпитание, след което развива и свой интердисциплинарен метод, наречен „Психомоторна практика Окутюрие“. Методологията му на преподаване поставя тялото, играта, действието и удоволствието на детето в центъра на вниманието. В основата на психомоторната му практика стоят емоциите, които, по негови думи, често са пренебрегвани от учителите.

Според Бернар Окутюрие движението и спонтанната игра допринасят за добиване на повече увереност и самочувствие у децата. Те успокояват вътрешните им страхове, подобряват развитието на ума и помагат за по-доброто разбиране на емоциите им.

Психомоториката е теория и практика с над 100-годишна история. Вече повече от 40 години част от нея е и Бернар Окутюрие. Психомоториката и практиката на Окутюрие са включени в задължителната учебна програма като възпитателна дисциплина в голяма част от детските градини и начални училища в Европа. От 25 години методът се практикува и в България. Главно при работа с деца с увреждания в домовете за медико-социални грижи, а в последните години и в някои от държавните детски градини и частни центрове.

Бернар Окутюрие е световно признат теоретик и практик, който на 85-годишна възраст продължава да работи, преподава и пише. Неотдавна той проведа осемчасов семинар у нас. Поводът беше книгата му „Действаме, играем, мислим“, а в сърцевината на срещата му с публиката бяха разбиранията му за това що е то спонтанна игра, какво мисли професорът за нея и как се развива тя според него. За тези неща Бернар Окутюрие говори и в звуковия файл. Преводът в ефир е на Албена Шарбанова, преводачка и на „Действаме, играем, мислим“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

58-ият Международен кинофестивал Карлови Вари

Завърши 58-ият Международен кинофестивал Карлови Вари. От 1956 г. Карлови Вари е сертифициран с най-високата А категория сред филмовите кинофоруми. От 1994 г. Карлови Вари коренно промени облика си благодарение на актьора Иржи Бартошка (президент) и авторитетната кинокритичка Ева Заоралова (1932-2022), художествен директор). Вече 30 години..

публикувано на 10.07.24 в 17:25

Албена Тодорова, която пише с неудобство и нежност за своя град

"Литературните маршрути" са специално създадените от фондация "Прочети София" градски турове, водени от писатели, поети и изследователи. Днес поетесата Албена Тодорова ще заведе участниците в "кухнята на писането“, за да надникнат в творческия процес на писатели като Йордан Йовков, Елисавета Багряна, Атанас Далчев. За предстоящия днес в..

публикувано на 10.07.24 в 12:16

"Родопи филм фест" призовава: "Слушай музиката!"

Ден преди откриването на IV Международен документален "Родопи филм фест" (RIFE) в Смолян (11-14 юли) в "Нашият ден" разговаряме с Илина Перянова , режисьор и програматор на фестивала. Тазгодишното издание на "Родопи филм фест" поставя на фокус музиката в нейните вълнуващи кинопроявления под мотото "Слушай музиката!".  "Светът е..

публикувано на 10.07.24 в 11:14

Фотографска изложба на актрисата Джесика Ланг в България

Прочутата кино и театрална актриса Джесика Ланг, носителка на две награди "Оскар" ("Тутси“ 1983 –поддържаща роля, "Синьо небе“ 1995 – най-добра актриса), в продължение на почти две десетилетия гради кариера като художествен фотограф.  Първата по рода си нейна ретроспектива в България е в рамките на платформата "Майстори на фотографията" и включва..

публикувано на 10.07.24 в 11:03

Семейни срещи с оперното изкуство на открито

Летният фестивал "Опера в парка" в градината на Военната академия "Г.С. Раковски" всяка година привлича гражданите и гостите на столицата към едно културно преживяване от нов тип. Приобщаването на детската публика е сред основните стремежи на Софийската опера и балет, като тази година в парка на Военната академия програмата ще е насочена изцяло..

публикувано на 10.07.24 в 10:33