Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Действаме, играем, мислим“ с един от бащите на психомоториката

„Действаме, играем, мислим“ е последната книга на френския професор Бернар Окутюрие. И първата преведена на български език. Окутюрие е смятан за един от „бащите на психомоториката“, а книгата му обобщава опита и вижданията му за двигателните методи, които подкрепят детското развитие.

Професорът дълги години работи като учител по физическо възпитание, след което развива и свой интердисциплинарен метод, наречен „Психомоторна практика Окутюрие“. Методологията му на преподаване поставя тялото, играта, действието и удоволствието на детето в центъра на вниманието. В основата на психомоторната му практика стоят емоциите, които, по негови думи, често са пренебрегвани от учителите.

Според Бернар Окутюрие движението и спонтанната игра допринасят за добиване на повече увереност и самочувствие у децата. Те успокояват вътрешните им страхове, подобряват развитието на ума и помагат за по-доброто разбиране на емоциите им.

Психомоториката е теория и практика с над 100-годишна история. Вече повече от 40 години част от нея е и Бернар Окутюрие. Психомоториката и практиката на Окутюрие са включени в задължителната учебна програма като възпитателна дисциплина в голяма част от детските градини и начални училища в Европа. От 25 години методът се практикува и в България. Главно при работа с деца с увреждания в домовете за медико-социални грижи, а в последните години и в някои от държавните детски градини и частни центрове.

Бернар Окутюрие е световно признат теоретик и практик, който на 85-годишна възраст продължава да работи, преподава и пише. Неотдавна той проведа осемчасов семинар у нас. Поводът беше книгата му „Действаме, играем, мислим“, а в сърцевината на срещата му с публиката бяха разбиранията му за това що е то спонтанна игра, какво мисли професорът за нея и как се развива тя според него. За тези неща Бернар Окутюрие говори и в звуковия файл. Преводът в ефир е на Албена Шарбанова, преводачка и на „Действаме, играем, мислим“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28