Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Моето писмо към България

За България, като мечта и блян, към който искаш да се върнеш... Какво мислят за България младите българи, които живеят в чужбина? Какви са техните стремежи, страхове и упования? Лилиана Славова, председател на фондация "Шанс за децата и природата на България", разказа в "Нашият ден" за литературния конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш!“, организиран от фондацията. 

Новото в тазгодишното издание на конкурса е, че за първи път участници са български младежи, родени и/или живеещи по всички краища на света. Те писаха на тема „Моето писмо към България“. Най-активно участие взеха млади българи от Испания, Италия, Турция, Германия, Франция, Норвегия и Словакия. Журито с председател Радослав Гизгинджиев определи на първо място творбата на Юмюгюл Чавдарова на 18 г. от Текирдаг, Турция; на второ място е Богослава Петрова на 17 г. от Мюленбекер Ланд, Германия; почетното трето място е за Александър Крумов, 15 г. от Бремен, Германия. Очаква се книгата с наградените есета да бъде представена през месец май, когато е и годишният празник на организаторите. Корицата отново е на най-талантливите възпитаници на фондацията и центъра за млади таланти от проектите по изкуства. 

"Нашата цел беше не само да потърсим най-добре пишещите деца, но и да разберем какво се случва с мисленето и светогледа им. Интересното е, че нагласите на младите и в България, и зад граница са подобни. Едните като че ли се сбогуват с нея завинаги, а другите искат да останат или да се завърнат, вторите като че са повече. От творбите разбрахме, че децата вече знаят, че човек открива кой е и къде принадлежи най-вече когато отвори очите и сетивата си и се вгледа и в други светове и култури.

Хубаво и смислено е да се пътува, а след това е още по-хубаво да се завърнем." – обобщава Лилиана Славова.

Наградената за есето "Огънче от родното огнище" Юмюгюл Чавдарова, ученичка от 12-и клас на Българското неделно училище "Св. св. Кирил и Методий" в Истанбул, подчерта, че най-много обича да обича.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05