Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цветовете на Земята

БНР Новини
Снимка: Галерия "Нюанс"

Изложбата на художника Димитър Труканов-Трукан в галерия „Нюанс“ се нарича „Цветовете на земята“. Всъщност всички творби в експозицията носят това заглавие, защото същността им е да доближат до нас – чрез различни цветови съотношения и образи – силата и величието на природата.

И като състояние на духа, и като обсебващи демони, които ни владеят от зората на човечеството до днес. Изкуството на Трукан е обсебващо не само за него, който, когато твори, се затваря в селската си обител край морето и превръща самотата в стойностно и отдадено изкуство. На пръв поглед картините са абстрактни произведения на изкуството. Въздействащи чрез прокрадващи се конкретни образи и разкази.

За всички свои произведения художникът използва своя авторска техника, особена обработка на хартиената каша, която чрез добавки и слепване оформя по различни начини, постига тази същност на картината, която въздейства многопластово и различно. Довежда хартията до това триизмерно състояние, в което се случват нещата, т.е. това е едно особено взаимодействие с материята.

Творбите на Трукан са резултат от общуването между вода, огън, пигменти и метал, запечатали върху хартията като древни фосили битието и като житие, и като изкуство. Вглеждайки се продължително в картините, виждаме и през процепите образи от гръцките вази и изписани сюжети, изпепелени от лавата на вулкан керамични плочки, може би от Помпей, линиите на Наска или образи на препускащи коне и копия. Те са запечатани в структурата на творбите му.

„Вътрешният“ и „външният“ пейзаж са особени състояния на духа, те са взрив, разкъсване и хаос, който обаче се подрежда в нашето съзнание и ни прави съпричастни към нещата, които гледаме. 

Творбите на Димитър Труканов – Трукан са някакво продължение на изложбата му „Нарушена Зона“. Те са продължение на работата му върху проекта „Мадарски конник“. Те са израз на слабостта му към конете, към заниманията му с древни бойни изкуства, но те са преди всичко съвременни творби, в които време и пространство живеят в хармония.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Бешков  „Бай Ганьо чете „Бай Ганьо“, 1947 г.

Бай Ганьо и Константин Иречек: Диалог от миналото

В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..

обновено на 24.02.25 в 12:06
От спектакъла

Независимият театър с Василена Винченцо - Коломоец

Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...

публикувано на 24.02.25 в 12:00
Ерих Кетснер

Изкуството в мен: 126 години от рождението на Ерих Кестнер

Отбелязваме 126 години от рождението на германския поет, белетрист, журналист, а също така пацифист и непримирим демократ Ерих Кестнер. През 1933 година на площада пред Операта в Берлин нацистите изгарят "нездравите" творби на д-р Кестнер. Сред тълпата, която мълчаливо наблюдава пламъците, е и самият писател. Обявен за "политически..

публикувано на 24.02.25 в 11:21

Жената след 40!

Жената след 40! Има ли такова нещо, като остаряване с достойнство?  Дали можем да вярваме, че ще продължат да ни харесват, ако не приемаме общоприетите рамки и роли, които отговарят на етикета "жената след 40".  Веселина Николаева и Еми Барух – две жени след 40 – в откровен разговор за "Голямото сбогуване Голямото посрещане" – най-новата фотографска..

публикувано на 24.02.25 в 11:00
Надин, Филип, Лили Гелева, София и Янислав

Тийнейджърът в мен: Лили Гелева

Нейните таланти са безбройни – учила е живопис, после актьорско майсторство в НАТФИЗ, после кино и визуална култура в Софийския университет, актриса и певица, която композира песните си. Работила е с Теди Москов, Мариус Куркински, Явор Гърдев. Тя е автор на подкаста "Свободно падане", природозащитник, майка на 2-годишен син и притежава страхотно..

обновено на 24.02.25 в 10:11