Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Близо 62% от българите страдат от затлъстяване

Отбелязваме Световния ден за борба със затлъстяването

БНР Новини
Снимка: Rawpixel

По данни на Световната здравна организация (СЗО), у нас с наднормено тегло са близо 62% от населението – доста повече от средното равнище в световен мащаб, което е 39%. Основните фактори са лошата култура на хранене и ниската физическа активност.

Затлъстяването е глобален проблем. Почти 2 милиарда възрастни отчита СЗО, а децата са 650 милиона според изследване от 2016 г.

Кога говорим за надномрено тегло и кога за затлъстяване?

Когато индексът телесна маса е в диапазон от 18,5 до 25 – говорим за нормално тегло. При иднекс от 25 до 30 – надномрено, над 30 става дума за затлъстяване.

"Затлъстяването е болест, може би най-сериозното хронично, незаразно заболяване – върху него стъпват диабетът и сърдечно-съдовите заболявания – подчерта професор Здравко Каменов от Александровска болница. – Проблемът е комплексен, защото зад затлъстяването може да стои болест и лекувайки него, всъщност да лекуваме симптома.

Борбата с наднорменото тегло е тежка и сложна. Проблемът е не само да се намалят килограмите, а и да се задържи постигнатото. 

Освен диета, върху теглото влияе сънят. Фактори тук са както недоспиването, така и повечето сън. 

Стресът също е сериозен фактор за увеличаването на теглото и нещата далеч не опират само до баланса вкарани и изкарани калории.

Колкото до физическата активност, важно е тя да бъде съобразена с конкретния случай, да се практикува с мисъл и най-вече редовно."

Проф. Каменов предупреди, че трябва да имаме едно наум по отношение на хранителните добавки, които се предлагат в огромно разнообразие и се рекламират агресивно.

"Ако даден продукт е помогнал на някого да свали килограми, няма гаранция, че ще помогне на нас. Бизнесът с хранителни добавки е по-голям от този с конвенционалните лекарства, това е огромен пазар. В редица случаи съставът на предлаганите продукти не е ясен и е трудно за специалистите да проучат състава на всеки един артикул."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Захаров

Андрей Захаров: Кадиров винаги е бил специалният човек за мръсните неща на Путин

Тази седмица, на 7 октомври, се навършиха 18 години от убийството на Анна Политковская. Защо бе убита руската журналистка? "Струва ли си да дадеш живота си за журналистиката?“ (заглавие на неин репортаж) Как се промени Русия за тези 18 години коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски разследващ журналист, обявен за..

публикувано на 11.10.24 в 18:05
Тетяна Филевска

Тетяна Филевска: По време на война музите не мълчат

Колко е важно изкуството и културата да продължават да се развиват въпреки войната в Украйна, какви теми засягат в произведенията си украинските поети, режисьори и артисти, които воюват през последните две години, на какви езици се превеждат украинските книги, защо тъкмо сега, по време на война, украинското изкуство е толкова желано от гражданите..

публикувано на 11.10.24 в 16:50
Анелия Торошанова и адв. Елка Пороминска

Възможностите за пенсиониране на лица, работили при тежки и вредни условия на труд

В рубриката на юридическото предаване "Съвети на адвоката" адвокат Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати, основен консултант на  "Законът и Темида", отговаря в ефир на слушателски въпроси. Темата е по запитване на много слушатели. Възможностите за пенсиониране на лица, работили при тежки и вредни условия на труд. Съдебна..

публикувано на 11.10.24 в 14:50

Защо архитектурното наследство на Северна България има нужда от спешно внимание?

Северна България често е свързвана с бедност и сивота, но според Белла Антова, движещата сила зад платформата "Sтетика", тази част на страната крие архитектурни съкровища, които тепърва предстои да бъдат разкрити и оценени. Чрез своя проект "Скритите архитектурни съкровища на Северна България“, Антова и нейният екип целят да покажат красотата и..

обновено на 11.10.24 в 14:07
Лидия Загорова (вдясно) и Анелия Торошанова

Романтичните измами – съвременните онлайн предизвикателства пред малки и големи

Какви са съвременните онлайн предизвикателства пред малки и големи? Проблемът с романтичните измами, който е в световен мащаб, засяга и България. Поводът е 3 октомври – Световният ден за превенция на романтичните измами, учреден в САЩ миналата година. Гост на "Законът и Темида" е Лидия Загорова – психолог, експерт по романтични измами, директор на..

публикувано на 11.10.24 в 12:40