Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба съвременна живопис на "Шипка" 6

4
Снимка: sbhart.com

В обновената, изключително просторна зала в галерията на СБХ на "Шипка" 6 се представя един дълго подготвян проект „Минимализъм BG“. След Пловдив и Велико Търново, откъдето започна неговият път, сега софийската публика ще види една представителна селекция на най-значимите съвременни артисти, които работят в тази насока. 

Мащабният проект-изложба се фокусира върху значим сегмент от широката панорама на новата българска живопис. Това са усилия и открития на десетки художници, изявяващи се на територията на крайното абстрахиране, на радикално освобождаване от всяка описателност и предметност на образа. И както казва професор Станислав Памукчиев, който откри изложбата, във въвеждането за идеята – що е Минимализъм – „това е изкуство, което носи като висока мярка чистотата на естетическата цел, положена в абсолюта на минималния израз. Максимата „Колкото по-малко, толкова повече“ следва вродения ни импулс към простота, вглъбеност и истина“. Ако се направи сравнение с класическия американски минимализъм, който извежда формулата „Виждаш само това, което виждаш“, то за „Минимализъм BG“ може да се каже: „Виждаш повече от това, което виждаш“.

Имената на участниците в изложбата респектират, защото това са най-значимите, съставящи облика на нашето съвременно изкуство днес, за съжаление някои от които вече не са между нас. Иначе виждаме творби на Атанас Парушев, Валери Чакалов, Димитър Чолаков, Милко Павлов (живее и работи в Германия), Сливен Блажев, Симеон Стоилов, и още много артисти до цифрата 40.

Експозицията може да бъде видяна до 2 април.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Бистра Льошевалие, Ретроспектива, НГ „Квадрат 500“ – „След“, 2024

За мисията и политиката на Националната галерия

"Музей в ефира" се завърна в програма "Христо Ботев" на 23 септември с предаване, посветено на важните събития в художествения ни живот през изминалите летни месеци. А някои от тези събития бяха свързани с Националната галерия. Това някак се подразбира – или би трябвало да се подразбира, когато става дума за такава институция. Тя е музей с постоянна..

публикувано на 02.10.24 в 08:45

Носталгия по бунта

"С криле обърнати към Рая" е дебютната изложба на Георги П. Павлов, която може да се види в пространството на галерия "+359". Тя полемизира факта, че революционният, утопичният и бунтарският заряд на младежките субкултури от миналия век е загубен. "Тези субкултури все пак са успявали да влияят на обществото и да променят някакви неща, а днес..

публикувано на 01.10.24 в 17:10

"Портрети отвисоко" на Руфина Ву и Щефан Канъм

Фотографии и архитектурни планове на незаконни постройки по покривите на високите сгради в Хонконг показват в  проекта "Портрети отвисоко" Руфина Ву и Щефан Канъм. Експозицията е в столичната галерия "Синтезис".  Архитектурните планове са начертани от Руфина Ву, която е архитект, родена е в Хонконг и често превръща в изкуство собствените си наблюдения..

публикувано на 01.10.24 в 16:46

Боян Тончев и неговият "Безкраен свършек на света"

Боян Тончев е журналист, писател и сценарист. Той е възпитаник на Софийския университет, където е завършил философия. Работил е като сценарист в телевизионното предаване "Господари на ефира", бил е и редактор в "Дневник". В момента работи за "Свободна Европа". Автор е на сборниците с разкази "Безкраен свършек на света", "Животът като следобедна дрямка"..

публикувано на 01.10.24 в 16:06

Пътят на сърцето във филма "Сватба" по Николай Хайтов

Постановъчен костюмен филм, който не сме гледали от години в българското кино – така критиците определиха филма "Сватба" на Магдалена Ралчева. Той получи наградата на гилдия "Критика" към СБФД на 42-рата "Златна роза" заради достоверността си и изисканата си стилистика. Филмът е екранизация на едноименната творба на Николай Хайтов от сборника му..

публикувано на 01.10.24 в 12:57