За 8 март Европейският съюз за телевизия и радио предложи тема „Жената в музиката“. Ние в програмата решихме да разширим времетраенето на проекта и в различни предавания през март да ви срещаме с българските музикантки. Това правим в „Звукови хроники“, където във вторник гостуват млади български диригентки, а в петък джаз певици. Всеки вторник в „Между барока и рока“ акцентът също е поставен върху известни изпълнителки и композиторки.
Днес ние добавяме още имена и ще ви представим три известни българки. Това са композиторката Добринка Табакова, чийто втори самостоятелен диск беше избран за един от най-добрите албуми на 2019 г. от екипа на престижното британско списание „Грамофон“, а специализираното издание „Хор и орган“ направи обширна статия за нея.
Ето и избраната музика:
• Сюита в старинен стил, изпълнена от Максим Рисанов – виола и диригент; Вайва Ейдукайте-Сторастине (чембало) и Литовски камерен оркестър;
• „Замръзнала река тече“ в изпълнение на Роман Минтс (цигулка), Раймондас Свиакевичус (акордеон), Донатас Багурскас (контрабас);
• „Орфеева комета“ в изпълнение на СО на БНР с диригент Марк Кадин.
• Симфонична поема „Тракия“ в изпълнение на СО на БНР с диригент Росен Гергов.
В звуковия файл чуйте какво сподели Добринка Табакова.
Ще ни гостува и проф. д-р Борислава Танева – професор в Музикалната академия, преподавател по пиано с много майсторски класове, заместник-ректор на академията с ресор международна и художественотворческа дейност, концертиращ пианист с много самостоятелни концерти и често канена за солист на различни състави у нас и в чужбина, композитор, чието най-ново произведение, поръчано от СФ, трябваше да се изпълни на 8 март и което, надявам се, все пак да прозвучи в по-късен концерт. Отпреди година тя е и артистичен директор на Моцартовия фестивал в Правец.
В предаването ще прозвучат:
• „Дали е сън“ цикъл песни за сопран, пиано и виолончело в изпълнение на Теодора Несторова, Маргарита Илиева и Теодора Атанасова. Песните са „Очарована“ по тест на Доба Габе, „Ти искаше“ по текст на Елисавета Багряна и „Привечер“ по текст на Блага Димитрова;
• „Пет кратки пиеси“ от Артур Лорие в изпълнение на Борислава Танева.
Чуйте разговора с Борислава Танева.
Третият ни гост е диригентката Деляна Лазарова, която съвсем скоро спечели Международния конкурс за диригенти Siemens Hallé 2020. След този конкурс тя ще бъде помощник диригент в продължение на две години на Марк Елдър, главен диригент на един от най-старите английски симфонични оркестри в Манчестър. Тя ще бъде и титуляр диригент на Младежкия оркестър Hallé. На 16 март Деляна Лазарова ще се яви на първия конкурс за диригентки „La Maestra“ в Париж, който засега не е отменен.
Под диригентството на Деляна Лазарова ще прозвучат:
• Симфония №5 от Чайковски – 1 част в изпълнение на СО на Аспен;
• Симфония №2 от Сибелиус – 2 част свири фестивалния оркестър на Аспен;
• Увертюра „Ромео и Жулиета“ на Чайковски изпълнена от Филхармоничен оркестър на Храдец. Кралове представя.
В звуковия файл чуйте какво разказа Деляна Лазарова.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg