На 11 март 2020 на 75-годишна възраст почина проф. Бистра Атанасова – режисьор, писател и педагог. Изключително енергична, силно емоционална, болезнено откровена, възторжена, гневна, борбена, полемична и поетична, повече от ярка творческа личност.
Проф. Атанасова създаде специалността „Актьорско майсторство за музикален театър“ в НАТФИЗ. Завършила е режисура във водещия Московски театрален институт ГИТИС в класа по режисура на Мария Осиповна Кнебел – ученичка на самия Константин Станиславски. Голяма част от професионалния и личния ѝ живот беше свързана с музиката, по-специално с музикално-сценичните изкуства.
През 2015 г. излезе автобиографичната ѝ книга „На един дъх“ – хроника на личния и професионалния ѝ живот, в която огромно количество факти, срещи, личности, изживявания, истории и размисли буквално отнемат дъха на очарования читател. Във финалните страници Бистра Атанасова е написала: „И тъй, през последната година от режисьор и педагог се превърнах в литературен деятел – нещо, което почти непрекъснато съм правила, но винаги между другото. Липсата на редовна работа много ми тежи, защото винаги съм била работохолик. Знам, че още имам сили да работя, но НЕ СЕ НАУЧИХ ДА НЕ КАЗВАМ ТОВА, КОЕТО МИСЛЯ, да пробивам, а най-малко – да се натрапвам или подмазвам“.
Поклонението ще се извърши в неделя – 15 март, от 14 часа в храм „Свети Седмочисленици“ в София.
В звуковия файл предлагаме част от интервю от 2015 г., в което проф. Бистра Атанасова припомня историята на създаването на детската опера „Бяла приказка“ с либрето на Валери Петров и музика на съпруга на Б. Атанасова – композитора Георги Генков, поставена за първи път в Софийската опера през 1985 г.
В срещата в „Джаз клуб“ звучи композицията на пианиста Хърби Хенкок „Джесика“, посветена на неговата дъщеря. Записът е от 1977 година с изпълнение на знаменития квинтет „ V.S.O.P.“: Хърби Хенкок – пиано, Фреди Хъбърд – тромпет, Уейн Шортър – саксофон, Рон Картър – контрабас, Тони Уилиамс – барабани. Оригиналната, първа версия на „Джесика“ можем да се..
В класацията „Надпяване“ всеки месец ви представяме различна музика. Стараем се да бъдем на вълните на новите фолклорни жанрове, но и да не забравяме традиционното звучене на любимата ни народна музика. В нашия ефир ще чуете да се надпяват не само прекрасни певци, но и виртуозни инструменталисти. Освен актуална музика от фонда на БНР в нашата..
„Оперно – театралният прочит на Русенска опера на първата комична опера „Слугинята – господарка“, който предлагаме на зрителите е „аксиома“ на режисьорските ми търсения от години в посока ВРЕМЕ – ПРОСТРАНСТВО . Всяко изкуство се развива във времето и всяко събитие може да бъде разказано и преценено истинно само като се погледне отстрани. Очевидно..
Книгата е събрала създадените през годините стихове на обичания варненски тенор Арсений Арсов. „Натрупах стихотворения, които са посветени на моето творчество, на ролите, които съм изиграл на сцената, на всички онези вълнения, които съпътстват оперния певец, мои лични преживявания от съприкосновението ми с природата, защото за мен и до ден..
The Who, група белязала с творчеството си цяло едно поколение, днес има празник. На 1 март е роден вокалът на групата Роджър Долтри. В “Нашият ден“ музикалният журналист Ивайло Кицов разказва за тях. “Това е четвъртата британска вълна след Beatles, Rolling Stones и Kinks. Идеолози, бунтари и вечни примери за борбата между поколенията, която..
Храната продължава да е огромен проблем за хората, но по друг начин. 4 март е Световен ден за борба със затлъстяването, което и в България се..
Брзото ченете е мтедоика аз уксонеро взърипемане ан ифноамрицята. Току-що прочетохте изречение, в което местата на буквите във всяка дума (без..
Кога за пръв път 3 март е обявен за празник – официален, а сетне и национален, какво реално се е случило на тази дата? В празничното издание в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg