Явор Стоянов – дипломат и планински водач, преди няколко дни сигнализира екипа на „Нашият ден“ за туристическите обекти и пътеки в Рила. По-точно съобщението беше за новите табели, които не помагат на планинарите, а дори могат да ги объркат, защото е използван неправилно методът GPS (както на автомобилите), а не широко застъпената система на азимутните планински предупреждения.
Разликата между двете неща е, че първите не засягат разнообразието на планинския релеф, а вторите – могат да го обозначат… Какво означава това – че при намалена видимост ще има риск от объркване на пътя, което може да доведе до изгубване или дори нещо по-лошо в планината. Нещо повече – погрешните табели вече са поставени в седловината Раздела на Рила, която е своеобразен кръстопът и оттам тръгват пътищата към хижите „Седемте езера“, „Рилски езера“ и „Ловна“…
Както стана ясно – цялата работа с изработването на подобни маркировки е всъщност усвояване на средства по програмата „Еразъм+“…
А кой е Явор? Той е дипломат от кариерата, работил е само това през целия си живот, последно знаем, че е бил съветник в българското посолство в Букурещ… Не говори почти никога за основната си професия… Може да говори единството за голямата си страст – планините.
Мечтите на Явор Стоянов след дипломатическите срещи и приеми се свързват единствено с планините, но не само като туристически маршрут, а и като хоби… През последните години другата му титла е доброволец и дипломиран планински водач. Откъде пък и диплома за планински водач – би попитал някой. Да, вече има и такова образование, и Явор е един от първите преподаватели и учители на планинските водачи и спасители. Попитахме го – той къде се е учил, той отговори кратко „От практиката ми в лошите часове в планината“.
"КМаркетингFactbook" издаде своя годишен бизнес доклад за най-големите комуникационни агенции. Какво е лицето на комуникационната индустрия през 2024 година, се пита редакторката и автор на изданието журналистката Сирма Пенкова от "Капитал", и търси отговор в бизнес класацията на най-големите групи и агенции по дейности в България, в анализа на ролята..
На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор. Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..
Каква беше 2024 г. според консултантите на предаването "Законът и Темида"? С какви предизвикателства се сблъскаха и с какви очаквания стъпват в новата година споделят проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, проф. Илин Савов, адв. Елка Пороминска, д-р Орлин Колев и адв. Христиан Митев. За работата на Института за държавата и правото, за..
В рубриката "Темата на деня" разгледахме идеята за мир и разбирателство не само по празниците, но и през цялата година. Как е възможно това? Пример за отговор ни дадоха няколко семейства, които споделят общото си пространство в един жилищен блок в столичния квартал "Враждебна". Жителите на блока са създали уникална общност, която живее в хармония,..
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от..
Преживяването – на него държи актрисата Стефания Кочева, която днес празнува своя имен ден. Тя е част от трупата на Сатиричния театър "Алеко Константинов",..
В съботната вечер ще си припомним гласовете на Карло Бергонци и Рената Тебалди. La divina Renata я наричаха милионите фенове по света заради уникалните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg