Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всички те бяха югославяни

Това е книга за войната в бивша Югославия. И е за много повече от войната – за онова, което прави войната, след като е свършила. Талантливият словенски писател Горан Войнович (1980, Любляна) с романа си „Югославия, моя страна“ ни кара да усетим какво представлява тази война от края на ХХ век, без да разказва за военни действия, с лекота и чувство за хумор, под които се разкрива драмата не само на неговото поколение.

Горан Войнович, Снимка - Таня Драшкич СавичСемейството на единайсетгодишния Владан е поразено от войната. Бащата е военен и е призован „на терен“. Майката и синът първо се местят от Пула в Белград, а после при роднини в Нови Сад. Животът и за тримата се променя драстично. Майката е обзета от апатия, детето е объркано, бащата спира да се обажда. Години по-късно Владан случайно разбира, че баща му, който е бил обявен за мъртъв, е жив и е отговорен за масово клане, че е дезертьор, изправен пред съда в Хага... Синът тръгва да търси баща си. Как е променена неговата страна, какво се е случило с хората в нея, каква е картината, която се получава от парчетата техен живот? 

„За една нощ изчезнаха югославяните, сякаш никога не ги е имало“, казва един от героите на книгата. „Югославия, моя страна“ е роман, който в конкретността си надхвърля границите на тази война, за да ни предизвика да не останем безразлични.

Людмила Миндова, редактор на книгата на Горан Войнович, "Югославия, моя страна", разказва за "Артефир".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Албена Тодорова, която пише с неудобство и нежност за своя град

"Литературните маршрути" са специално създадените от фондация "Прочети София" градски турове, водени от писатели, поети и изследователи. Днес поетесата Албена Тодорова ще заведе участниците в "кухнята на писането“, за да надникнат в творческия процес на писатели като Йордан Йовков, Елисавета Багряна, Атанас Далчев. За предстоящия днес в..

публикувано на 10.07.24 в 12:16

"Родопи филм фест" призовава: "Слушай музиката!"

Ден преди откриването на IV Международен документален "Родопи филм фест" (RIFE) в Смолян (11-14 юли) в "Нашият ден" разговаряме с Илина Перянова , режисьор и програматор на фестивала. Тазгодишното издание на "Родопи филм фест" поставя на фокус музиката в нейните вълнуващи кинопроявления под мотото "Слушай музиката!".  "Светът е..

публикувано на 10.07.24 в 11:14

Фотографска изложба на актрисата Джесика Ланг в България

Прочутата кино и театрална актриса Джесика Ланг, носителка на две награди "Оскар" ("Тутси“ 1983 –поддържаща роля, "Синьо небе“ 1995 – най-добра актриса), в продължение на почти две десетилетия гради кариера като художествен фотограф.  Първата по рода си нейна ретроспектива в България е в рамките на платформата "Майстори на фотографията" и включва..

публикувано на 10.07.24 в 11:03

Семейни срещи с оперното изкуство на открито

Летният фестивал "Опера в парка" в градината на Военната академия "Г.С. Раковски" всяка година привлича гражданите и гостите на столицата към едно културно преживяване от нов тип. Приобщаването на детската публика е сред основните стремежи на Софийската опера и балет, като тази година в парка на Военната академия програмата ще е насочена изцяло..

публикувано на 10.07.24 в 10:33
Станка Пенчева

95 години от рождението на Станка Пенчева – три стихотворения за спомен

Aз съм най-щастливата жена. Нищо в тоя свят не ме отмина: ни смъртта, ни материнството, ни раздялата със дом изстинал, нито срещата ми късна със единствения… Трудила съм се като копачките, докато се схвана от умора; и съм ходила с летяща крачка, със небето съм говорила! Гледам всичко с мъдро снизхождение, с кротко опрощаване. Гледам със очите на..

публикувано на 10.07.24 в 10:12