Това е книга за войната в бивша Югославия. И е за много повече от войната – за онова, което прави войната, след като е свършила. Талантливият словенски писател Горан Войнович (1980, Любляна) с романа си „Югославия, моя страна“ ни кара да усетим какво представлява тази война от края на ХХ век, без да разказва за военни действия, с лекота и чувство за хумор, под които се разкрива драмата не само на неговото поколение.
Семейството на единайсетгодишния Владан е поразено от войната. Бащата е военен и е призован „на терен“. Майката и синът първо се местят от Пула в Белград, а после при роднини в Нови Сад. Животът и за тримата се променя драстично. Майката е обзета от апатия, детето е объркано, бащата спира да се обажда. Години по-късно Владан случайно разбира, че баща му, който е бил обявен за мъртъв, е жив и е отговорен за масово клане, че е дезертьор, изправен пред съда в Хага... Синът тръгва да търси баща си. Как е променена неговата страна, какво се е случило с хората в нея, каква е картината, която се получава от парчетата техен живот?
„За една нощ изчезнаха югославяните, сякаш никога не ги е имало“, казва един от героите на книгата. „Югославия, моя страна“ е роман, който в конкретността си надхвърля границите на тази война, за да ни предизвика да не останем безразлични.
Людмила Миндова, редактор на книгата на Горан Войнович, "Югославия, моя страна", разказва за "Артефир".
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg