Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Христо Найденски:

Доказано е генетично сходство от 99% между дивия и човешки тип коронавирус

Панголин, животните често са обект на бракониерски улов и се използват за храна на места в Азия
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В своята еволюция човекът и микробите са в постоянна борба за съществуване и имат свои механизми, с които да воюват. Хората са изградили своята имунна (защитна) система. Микроорганизмите – своите фактори на вирулентност и агресивност – обект на интензивни проучвания. Те биха ни дали ключа към една интензивна борба с отделните инфекции, възможност за бърза и надеждна диагностика, както и за създаването на успешни терапевтични средства и ваксини. Проф. Христо Найденски от Института по микробиология "Стефан Ангелов" към БАН, ръководител на Департамента по инфекциозна микробиология разясни в здравната рубрика на "Нашият ден": 

"Предвид високата изменчивост на инфекциозните агенти, неравномерната структура на имунитета сред хора и животни и съответно натиска и ефектите на околната среда, днес ние сме изправени пред една безпрецедентна криза, какъвто е случаят с коронавирусната инфекция, която протича като пандемия, каза проф. Найденски и очерта някои аспекти на тази зооноза:

Разбира се, инфекциите от коронавирус съществуват при много диви и домашни животни и птици, но връзката с човека при тях не е доказана."

Различни версии за произхода на Covid-19 

"От научна гледна точка, лично за мен, една изглежда най-правдоподобна. Това са панголините, наричани още люспеници, животни, подобно на мравояда, които се заразяват от прилепи и в последствие и човека. Доказано е генетично сходство от 99% между дивия и човешки тип коронавирус

Човечеството днес няма широк набор от инструменти, с които да се противопостави на тази инфекция. Липсват специфични антивирусни препарати. Най-мощното оръжие, с което човекът разполага днес – антибиотиците – е неефективно срещу вирусите

Настоящите мерки включват основно карантинни мероприятия, дезинфекция, старателна лична хигиена – те са в основата на противоепидемичните дейности, които здравните власти препоръчват.

Разговорът с проф. Христо Найденски от Института по микробиология "Стефан Ангелов" към БАН, ръководител на Департамента по инфекциозна микробиология – е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55