Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Телониъс, Паноника, Джон Бийсли, МОНКестра

Джон Бийсли
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Джаз клуб” съдържа пиеси от продукцията “MONK'estra vol. 2” или „Джон Бийсли представя „МОНКестра, издание 2“, албум от 2017 година, който дълго време ще е актуален през третото хилядолетие с различния и модерен прочит на пиесите на Телониъс Мънк, през погледа на аранжора – диригент Джон Бийсли. Тук не става дума за известния американски актьор, а за неговия по-млад съименник, трето поколение музикант John Beasley. Роден е в Луизиана през 1960 година. Майка му е преподавателка по музика и диригент на малки и големи музикални формации. Редовно е имала необходимост от изпълнители на различни духови инструменти и нейният син (и по необходимост) се научава да свири на тромпет, обой, саксофон, флейта, а след това – на барабани и пиано. Навлизайки в професионалното висше музикално общество, Джон Бийсли работи с Фреди Хъбърд, Майлс Дейвис, Джордж Дюк, Даян Рийвс, „Стийли Ден“, Чака Кан. 

По-късно става активен фактор в легендарния институт „Телониъс Мънк“, който днес вече е наречен „Хърби Хенкок“ (?!). Очевидно, склонността към преименуването е присъща и за други географски ширини... Само припомням, че Мънк е най-изпълняваният автор в цялата столетна история на джаз музиката. В срещата ни звучи и неговата пиеса „Паноника“ (Pannonica), посветена на благодетелката Ника Де Кьонигсвартер (Baroness Kathleen Annie Pannonica de Koenigswarter), „добрата фея на джаза“, произхождаща от фамилията Ротшилд, обезнаследена заради проявеното съчувствено благородство към американските джазмени. 

Стоян Гяуров пише за нея: „Сред фауната от странни птици, обитавали планетата на джаза и столицата й Ню Йорк, една от най-странните трябва да е била баронеса Паноника де Кьонигсвартер – жена, любовница и майка, ангел хранител и вездесъщ покровител на борещите се за работа и признание джаз музиканти от 50-те години до смъртта си през 1988. В нейния апартамент умира Чарли „Бърд“ Паркър, тя спасява от затвор Телониъс Мънк и го приютява заедно със семейството му, а кой знае как щяха да свършат Бъд Пауъл, Коулман Хокинс, Бари Харис и безброй други едва кретащи таланти, ако не беше всеотдайната помощ на боготворената от тях и възпята в повече от двайсет композиции Ника…“

Музиката на Телониъс Мънк с оркестър „МОНКестра“ и Джон Бийсли ви очакват. Добре дошли сте.

Джаз клуб - 2 април, четвъртък, 23.00 - 24.00


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рожден ден на сцената: Тони Димитрова и нейният подарък за публиката

Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..

обновено на 10.01.25 в 11:54
Станчо Стоилов

Разкази по ноти – историята на Станчо Стоилов

Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..

публикувано на 05.01.25 в 12:50

Метрополитън отваря архивите си: "Хензел и Гретел"

В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..

публикувано на 04.01.25 в 08:05

"Хензел и Гретел", опера-приказка в три действия от Енгелберт Хумпердинк

Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..

публикувано на 03.01.25 в 17:22
Торд Густавсен

Торд Густавсен за най-хубавите неща в живота

В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:

публикувано на 01.01.25 в 18:50