Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кристиян Бояджиев:

С музиката си Банана ни даваше и светлина

| обновено на 28.03.20 в 13:21

Каквото и да кажа за Симеон Щерев, все ще бъде малко. Йордан Рупчев, един колега – специалист по джаза и продуцент в радиото – преди време в своята енциклопедия "Изборът на Рупи" има една великолепна много обширна статия за Банана. С пълно право, защото това е един от особено важните хора, важна личност изобщо в българската музика – разказа в "Артефир" музикантът Кристиян Бояджиев.

"Не става дума само за джаз, а изобщо в музикалната ни култура. Тъй като Симеон Щерев е човек, който е еднакво и джазов музикант, и академичен, класически тип музикант. Освен това в годините, в които не се толерираше особено джаз музиката, той намери начин да държи това огънче на джазмена и на джаз музикантите – да не загасне и да може да се развива българската джаз музика през годините. А всъщност не е коректно да кажем, говорейки за Банана, за българска джаз музика, защото той имаше особено схващане за това. Казваше, че джазът е американка музика и български или полски, или френски джаз няма. Има джаз в България. 

Откъс от концерта на Симеон Щерев с Биг бенда на БНР в Първо студио на БНР

Имам един спомен с Банана – много сладък. Бях звукооператор в телевизията през 1975 г. – точно след казармата. И един от първите записи, на които бях разпределен като звукооператор, беше запис на музика – вечерен в 21 часа – за музика за новела. Музиката беше написана от Банана. Симеон Щерев беше там заедно с още трима-четирима музиканти. Обаче записът се забави. В такива моменти обикновено артистите почват да нервничат... Той извади една пиколо флейта и тръгна, тичайки из студиото, почна да импровизира някаква темичка, подскачайки, заставайки в някаква поза на един крак. И Йордан Искренов каза: 

"Гледай го, бе! Целият е в музика! Щастлив човек!"

Симеон Щерев Банана е човек, който с музиката си ни даваше и светлина" – сподели Кристиян Бояджиев.

Снимките във фотогалерията от Концерта на Симеон Щерев по случай неговата 75-годишнина с Биг бенда на БНР в Първо студио (27.11.2018) са на Ани Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Поредицата "Земното минало" и екранизацията като превод

Научнофантастична трилогия, която пренася читателя от Културната революция в Китай до невъобразимо далечното бъдеще – това е поредицата "Земното минало" на Лиу Цъсин. Всеки, който вече е чел трилогията, се е сблъскал с въображаеми, но дълбоки научни теории и с големи въпроси за човечеството и хуманността. В "Нашият ден" гост е преводачът от..

публикувано на 28.03.24 в 11:25

Уважаеми зрители, Тодор Чапкънов!

Ако погледнем филмографията на Тодор Чапкънов, ще видим редом до името му да стоят над 20 филма и сериала, като сред тях е и един от най-големите нидерландски екшъни през последните години – " Черният лотос " . Могат да бъдат прибавени и още близо 50 продукции, в които участва като първи асистент или секънд юнит, тук са включени филми като "..

публикувано на 28.03.24 в 11:11

Скулпторът Деян Боев представя "Малко място" в Габрово

"Малко място" е концептуална изложба на д-р Деян Боев, скулптор и преподавател в Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа". "Малко място" се вглежда в личните, вътрешните духовни тенденции и изследвания на автора. Изложбата показва специфичен начин на моделиране, вдъхновен от природните форми. Кураторският текст я представя..

публикувано на 28.03.24 в 08:10

Елена Алекова представя "Късчета от Рая"

Елена Алекова е приятел на добрите думи. Учи ги от дете. Първо запаметява дочутите от ехото на Родопа планина, после добавя нови, от строгите учители в основната и средната образователна степен, от преподавателите в университета, от срещите със забележителни литературоведи, по време на обучението си в Литературния институт в Москва и така до днес...

публикувано на 27.03.24 в 17:45

Празнуваме Международния ден на театъра

Днес потребността от сценични изкуства е много голяма. Като живо изкуство, театърът влиза в директен контакт със своята аудитория и това е от изключително значение във времена на свърхтехнологии. "Театърът е и изкуство, чрез което хората осмислят механизмите на тоталитаризма, изключително важно негово свойство в бурни времена като днешните...

публикувано на 27.03.24 в 16:05