Каквото и да кажа за Симеон Щерев, все ще бъде малко. Йордан Рупчев, един колега – специалист по джаза и продуцент в радиото – преди време в своята енциклопедия "Изборът на Рупи" има една великолепна много обширна статия за Банана. С пълно право, защото това е един от особено важните хора, важна личност изобщо в българската музика – разказа в "Артефир" музикантът Кристиян Бояджиев.
"Не става дума само за джаз, а изобщо в музикалната ни култура. Тъй като Симеон Щерев е човек, който е еднакво и джазов музикант, и академичен, класически тип музикант. Освен това в годините, в които не се толерираше особено джаз музиката, той намери начин да държи това огънче на джазмена и на джаз музикантите – да не загасне и да може да се развива българската джаз музика през годините. А всъщност не е коректно да кажем, говорейки за Банана, за българска джаз музика, защото той имаше особено схващане за това. Казваше, че джазът е американка музика и български или полски, или френски джаз няма. Има джаз в България.
Имам един спомен с Банана – много сладък. Бях звукооператор в телевизията през 1975 г. – точно след казармата. И един от първите записи, на които бях разпределен като звукооператор, беше запис на музика – вечерен в 21 часа – за музика за новела. Музиката беше написана от Банана. Симеон Щерев беше там заедно с още трима-четирима музиканти. Обаче записът се забави. В такива моменти обикновено артистите почват да нервничат... Той извади една пиколо флейта и тръгна, тичайки из студиото, почна да импровизира някаква темичка, подскачайки, заставайки в някаква поза на един крак. И Йордан Искренов каза:
"Гледай го, бе! Целият е в музика! Щастлив човек!"
Симеон Щерев Банана е човек, който с музиката си ни даваше и светлина" – сподели Кристиян Бояджиев.
Снимките във фотогалерията от Концерта на Симеон Щерев по случай неговата 75-годишнина с Биг бенда на БНР в Първо студио (27.11.2018) са на Ани Петрова
Художникът Костадин Жиков представя своята самостоятелна изложба "Кехлибарени сънища". В експозицията са показани 20 картини, включващи пейзажи и актова живопис. Заглавието обединява две различни тематики и отразява навлизането на автора в топлата, кехлибарена цветова гама през последните години. За втори път Жиков показва голото тяло като..
Къде отиват спомените и преживяванията ни, когато потънат в подсъзнанието, и какви следи оставят те върху нас? Ако не сте се питали това, сега имате повод да го направите, защото танцовият спектакъл "Къде отиват сънищата наяве" кани всеки зрител да изследва своето вътрешно "аз" и да забрави за момент границите между реалността и съня. Всяка сцена в..
Борислав Стоянов представя Stick Place. В творбата си съчетава изображение на негова пластика, направена преди години, и кратък авторски стих, които намира за свързани и онагледяващи темата за разноезичието. Художникът използва библейския сюжет за построяването на Вавилонската кула, който дълбоко е залегнал в културата ни и остава символ на..
Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..
Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg