Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Странстването като духовно извисяване

Един от най-големите световни поети Мацуо Башьо (1644–1694) е известен у нас със своите хайку, но вече можем да добавим към колекцията си от негови творби и пътеписа „По пътеките на Севера“ в превод на Братислав Иванов. Това е книга, която надхвърля жанровото определение, изпълнена е със стихотворения, с разкази за светилища и манастири, исторически места, за поети, отшелници и герои, със съвсем прозаични преживявания, с описания на красиви месности, с премеждия, с трудности по време на пътуването, с болезнени и с приятни моменти... 

Странстването, което предприема поетът през 1689 година, не е просто изминаване на един маршрут из по-непознатите земи на Север. Това е и духовно пътуване – както навътре в себе си, така и навън – по пътеките на японската история, на формирането на японския дух. 

В пролога Мацуо Башьо пише: 

„Дните и месеците са само наши гости по пътя си във вечността. Така е и с годините, които идват и си отиват. Тези, които прекарват живота си в лодка сред морската шир, както и тези, които посрещат старостта с конска юзда в ръка, пътувайки ден след ден, също са странници, а странстването е тяхната обител. И в миналото мнозина са срещали смъртта си на път.“ 

Поетът намира смъртта си през 1694 година, след като се поболява по пътищата на Япония. Книгата е двуезична, съдържа предговор от Братислав Иванов и обяснителни бележки за по-голяма яснота и разбиране на произведението.

Чуйте Братислав Иванов


ВИЖТЕ ОЩЕ

Скулпторът Деян Боев представя "Малко място" в Габрово

"Малко място" е концептуална изложба на д-р Деян Боев, скулптор и преподавател в Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа". "Малко място" се вглежда в личните, вътрешните духовни тенденции и изследвания на автора. Изложбата показва специфичен начин на моделиране, вдъхновен от природните форми. Кураторският текст я представя..

публикувано на 28.03.24 в 08:10

Елена Алекова представя "Късчета от Рая"

Елена Алекова е приятел на добрите думи. Учи ги от дете. Първо запаметява дочутите от ехото на Родопа планина, после добавя нови, от строгите учители в основната и средната образователна степен, от преподавателите в университета, от срещите със забележителни литературоведи, по време на обучението си в Литературния институт в Москва и така до днес...

публикувано на 27.03.24 в 17:45

Празнуваме Международния ден на театъра

Днес потребността от сценични изкуства е много голяма. Като живо изкуство, театърът влиза в директен контакт със своята аудитория и това е от изключително значение във времена на свърхтехнологии. "Театърът е и изкуство, чрез което хората осмислят механизмите на тоталитаризма, изключително важно негово свойство в бурни времена като днешните...

публикувано на 27.03.24 в 16:05

"Духът на поета" и кошмарът на съвестта

С премиера ще посрещне публиката си тази вечер Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе. Пиесата е "Духът на поета" от Стефан Цанев, която се играе с голям успех в Народния театър "Иван Вазов" вече повече от 10 години. Сега нов сценичен живот ѝ дава на русенска сцена режисьорът Ивайло Ненов. Така екипът на Русенския театър избра да отпразнува..

публикувано на 27.03.24 в 13:00

Георги Тошев с премиера на "Appassionata" в София

На 27 март 2024 г. в столичното кино "Одеон" от 19.30 ч., в рамките на 28-ия Международен София филм фест, ще бъде представен документалният филм "Appassionata" на Георги Тошев, посветен на австрийската пианистка от български произход Донка Ангъчева. Оператор е Борис Пинтев. Монтажист и режисьор на филма е Калояна Климентова. Документалната лента..

публикувано на 27.03.24 в 12:28