Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В подобна ситуация е погрешно да делим културата на независима и "зависима"

Честит рожден ден на маестро Найден Тодоров

Диригентът Найден Тодоров
Снимка: Василка Балевска

Пандемията доведе до отлагането на множество културни събития, големи фестивали, планирани концерти. Същевременно, живеейки в изолация, хората като че ли още по-остро осъзнаха необходимостта от кино, музика, литература. Иронията е, че точно творците, чиято важност преоткрихме, бедстват и са несигурни за оцеляването си. 

"В подобна ситуация е погрешно и дори опасно да делим културата на независим и "зависим" (на бюджетна издръжка) сектор, каза Найден Тодоров, директор на Софийската филхармония.

В двояката роля на творец и на културен мениджър той смята, че най-важното сега е да не се губи връзката с публиката. "Зала България е с капацитет 1100 човека, а при онлайн излъчване посещаемостта е десетки хиляди хора, не само от България", каза той.

Не е време обаче да се успокояваме с клишето за кризата като възможност. 

"Има чисто юридически пречка, която трябва да се преодолее и да се намери начин хората, които работят в независимия сектор, да бъдат подпомогнати от държавните и общински културни институции. Би могло да се помисли например за временно назначаване на договор на тези хора", каза маестро Тодоров.

Слушателите на програма Христо Ботев познават таланта на разказвач на Найден Тодоров, както и заразителния му оптимизъм и чар, от които той не се отказва, а на връх рождения си ден споделя с публиката.

Директорът на Софийската филхармония призна, че използва изолацията, за да прекарва време със семейството си и пожела на всички ни да не губим надежда и да не се страхуваме, когато действителността ни отклонява от плановете ни, защото понякога и за това има причина.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Паскалева къща, интериор

Три културни обекта в Хасково ще работят само след предварителна заявка

Заради високите сметки за ток три от знаковите къщи музеи в Хасково – къщата музей "Кирковото училище", Паскалевата къща и Шишмановата къща, ще бъдат достъпни само след предварителна заявка . До решение за мярката се е стигнало след получаването на сметките за отопление за месец декември, които са били значително високи. Директорът на Регионалния..

публикувано на 03.02.25 в 17:40

Барокът – като усещане, идея и рефлекс в изложбата на Ангелика Радева

Новата изложбата на Ангелика Радева носи името "Усещане за Барок". Художничката коментира, че барокът носи по-особен контакт с публиката. Изразява сложността на съществуването на човека, безграничността, многообразието и изменчивостта, които са валидни за всяко време.  В галерията съвременният човек среща духа на барока. Не като естетика или..

публикувано на 03.02.25 в 17:04
Ники Априлов (прав) и Емил Янев

Животите на Емил

В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на българската поп музика – Емил Димитров оживява в спектакъла на режисьора Николай Априлов – "Емил – Само един живот не е достатъчен". Във вълнуваща форма зрителите получават една история за живота на..

публикувано на 03.02.25 в 16:45

Лувърът въвежда допълнителна такса за достъп до "Мона Лиза"

Директорът на най-посещавания музей в света - френския " Лувър ", Лоранс Де Кар обяви, че планира за достъп до картината на Леонардо да Винчи "Мона Лиза" да се заплаща допълнително. Таксата ще бъде добавена към стандартния вход за музея. В интервю за радио " France Inter " Де Кар подчерта, че не става въпрос за самостоятелен билет, а за..

публикувано на 03.02.25 в 14:58

"Бруталистът" спечели наградата на лондонските филмови критици

" Бруталистът ", тричасовата драма на Брейди Корбет за отношението към брилянтен унгарски постмодерен архитект в САЩ след Втората световна война, взе наградата за най-добър филм на лондонските филмови критици . Филмът, в който участват Ейдриън Броуди, Фелисити Джоунс и Гай Пиърс , спечели голямата награда, но пропусна някои други, както..

публикувано на 03.02.25 в 14:49