Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Халка“, опера в четири действия от Станислав Монюшко (съдържание)

Либрето: Влоджимеж Волски
Първо изпълнение: 1 януари 1848 година, Вилнюс
Първо изпълнение в България: 1921 година, София

Действащи лица:
• Халка, селска девойка – сопран
• Йонтек, селски момък – тенор
• Столник, придворен винар – бас
• Зофя, негова дъщеря – сопран
• Януш, полски пан, годеник на Зофя – баритон
• Дземба, приближен на Столник – бас
• Селски музикант – баритон
Гости на Столник, дворяни, музиканти, селяни, селянки.


Действието се развива в Полша в началото на XIX в.

Първо действие
Лятна вечер. В дома на придворния винар Столник се празнува годежът на дъщеря му Зофя с младия пан Януш. След приветствията на гостите, започват танците. Столник благославя годениците. Заедно с щастливите възгласи звучи тъжна песен, която долита отвън. Януш е силно обезпокоен. Младежът е познал гласа на Халка – селската девойка, която е измамил и изоставил. Той трябва да опази това в тайна, защото иначе годежът ще бъде отменен. Представя я като бедно безумно момиче пред гостите, което заблудено е попаднало в градината. За да отпрати Халка, Януш отива при нея и отново се преструва на влюбен. Той моли нещастното момиче да си върви, но и обещава, че скоро ще отиде при нея. Наивно девойката вярва на думите му и изпълнена с радост и надежда си отива. Януш, облекчен се връща при гостите. Започват весели танци.

Второ действие
Късна нощ. В градината пред дома на Столник веселието още не е завършило. Измамената Халка напразно е чакала цялата вечер своя Януш, но той не е дошъл на обещаната среща. Обхваната от съмнения и мъка, тя броди наоколо. Приближава се Йонтек, който отдавна е влюбен в нея. Той се опитва да я убеди, че не трябва да вярва на Януш — панът никога няма да се ожени за момиче от село. Но Халка не иска да му вярва. В този момент от градината на Столник се чуват весели гласове. Халка поглежда между дърветата и се дръпва ужасена. Януш държи под ръка годеницата си. Девойката се втурва като обезумяла и започва да вика Януш – бащата на нейното дете. Напразно Йонтек се опитва да я успокои и отведе. Хладнокръвно Януш предлага награда на Йонтек, ако го отърве от младата жена, но късно. Шумът е привлякъл гостите. Пийналите панове обаче не разбират за какво става дума и изпъждат с подигравки Халка и Йонтек.

Трето действие
Тиха лятна вечер. Черковната служба е свършила и селяните се веселят с песни и танци. Към селото приближават Халка и Йонтек. Момъкът води загубилата разсъдъка си от скръб девойка. Селяните с дълбоко съчувствие слушат тъжния разказ за страданията на момичето. Отдалеч се дочува весела глъчка – господарят на селото Януш пристига с годеницата си в планинските си имения, където ще сключи брак.

Четвърто действие
Край високия бряг на планинския поток се издига манастирската черква. Тук ще се извърши венчавката на Януш и Зофя. Йонтек стои неутешим край брега и с тъга мисли за Халка и за своята несбъдната любов. Постепенно пред черквата започват да се събират хора в очакване на сватбеното шествие. Сред селяните е и Халка. Започва сватбената процесия. Най-напред вървят Януш и Зофя, следвани от Столник и многобройните гости. Януш вижда девойката, която е измамил и смутен забързва с годеницата си към черквата. Навън остава само изгубилата разсъдъка си Халка. Тя слуша с внимание венчалния обред и постепенно съзнанието ѝ започва да се прояснява. Девойката е разбрала какво става и обхваната от чувство за мъст, решава да запали черквата. В последния момент се отказва и хвърля горящата факла в реката. Обзета от пълно отчаяние, Халка се хвърля в буйните води на планинския поток. Йонтек, чул предсмъртния ѝ вик, се опитва да я спаси, но вече е късно. Венчалният обред е завършил.

ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05