Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Халка“, опера в четири действия от Станислав Монюшко (съдържание)

Либрето: Влоджимеж Волски
Първо изпълнение: 1 януари 1848 година, Вилнюс
Първо изпълнение в България: 1921 година, София

Действащи лица:
• Халка, селска девойка – сопран
• Йонтек, селски момък – тенор
• Столник, придворен винар – бас
• Зофя, негова дъщеря – сопран
• Януш, полски пан, годеник на Зофя – баритон
• Дземба, приближен на Столник – бас
• Селски музикант – баритон
Гости на Столник, дворяни, музиканти, селяни, селянки.


Действието се развива в Полша в началото на XIX в.

Първо действие
Лятна вечер. В дома на придворния винар Столник се празнува годежът на дъщеря му Зофя с младия пан Януш. След приветствията на гостите, започват танците. Столник благославя годениците. Заедно с щастливите възгласи звучи тъжна песен, която долита отвън. Януш е силно обезпокоен. Младежът е познал гласа на Халка – селската девойка, която е измамил и изоставил. Той трябва да опази това в тайна, защото иначе годежът ще бъде отменен. Представя я като бедно безумно момиче пред гостите, което заблудено е попаднало в градината. За да отпрати Халка, Януш отива при нея и отново се преструва на влюбен. Той моли нещастното момиче да си върви, но и обещава, че скоро ще отиде при нея. Наивно девойката вярва на думите му и изпълнена с радост и надежда си отива. Януш, облекчен се връща при гостите. Започват весели танци.

Второ действие
Късна нощ. В градината пред дома на Столник веселието още не е завършило. Измамената Халка напразно е чакала цялата вечер своя Януш, но той не е дошъл на обещаната среща. Обхваната от съмнения и мъка, тя броди наоколо. Приближава се Йонтек, който отдавна е влюбен в нея. Той се опитва да я убеди, че не трябва да вярва на Януш — панът никога няма да се ожени за момиче от село. Но Халка не иска да му вярва. В този момент от градината на Столник се чуват весели гласове. Халка поглежда между дърветата и се дръпва ужасена. Януш държи под ръка годеницата си. Девойката се втурва като обезумяла и започва да вика Януш – бащата на нейното дете. Напразно Йонтек се опитва да я успокои и отведе. Хладнокръвно Януш предлага награда на Йонтек, ако го отърве от младата жена, но късно. Шумът е привлякъл гостите. Пийналите панове обаче не разбират за какво става дума и изпъждат с подигравки Халка и Йонтек.

Трето действие
Тиха лятна вечер. Черковната служба е свършила и селяните се веселят с песни и танци. Към селото приближават Халка и Йонтек. Момъкът води загубилата разсъдъка си от скръб девойка. Селяните с дълбоко съчувствие слушат тъжния разказ за страданията на момичето. Отдалеч се дочува весела глъчка – господарят на селото Януш пристига с годеницата си в планинските си имения, където ще сключи брак.

Четвърто действие
Край високия бряг на планинския поток се издига манастирската черква. Тук ще се извърши венчавката на Януш и Зофя. Йонтек стои неутешим край брега и с тъга мисли за Халка и за своята несбъдната любов. Постепенно пред черквата започват да се събират хора в очакване на сватбеното шествие. Сред селяните е и Халка. Започва сватбената процесия. Най-напред вървят Януш и Зофя, следвани от Столник и многобройните гости. Януш вижда девойката, която е измамил и смутен забързва с годеницата си към черквата. Навън остава само изгубилата разсъдъка си Халка. Тя слуша с внимание венчалния обред и постепенно съзнанието ѝ започва да се прояснява. Девойката е разбрала какво става и обхваната от чувство за мъст, решава да запали черквата. В последния момент се отказва и хвърля горящата факла в реката. Обзета от пълно отчаяние, Халка се хвърля в буйните води на планинския поток. Йонтек, чул предсмъртния ѝ вик, се опитва да я спаси, но вече е късно. Венчалният обред е завършил.

ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50