Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Концертно изпълнение на Мила Михова и Николай Стойков

Мила Михова и Николай СтойковНа 20 декември 2019 г. в София са състоя концерт на сопраното Мила Михова и пианиста Николай Стойков. Този концерт двамата представиха още през лятото на Моцартовия фестивал в Правец. Програмата обхващаше голям период от време и различни стилове – както барок, така и творби от 19 век, а за бис ефектна ария от мюзикъл „Чаровницата“.

Мила Михова е родена в София. Дъщеря е на оперната певица Дарина Такова и на кларинетиста Огнян Михов. През целия ѝ живот светът за нея е музика. Започва да свири на пиано, следва музикалното училище, музикална академия и всъщност след това започва ученето. Печели стипендия за Римската академия „Санта Чечилия“, където работи с легендарната Рената Ското, с режисьора Чезаре Скартон и вокалния педагог Анна Ванди, като участва във финалния концерт на студентите в зала „Петраси“ на аудиториума „Parco della Musica“ под акомпанимента на пианистите Фабио Чентанни и Стефано Джанини. Непрекъснато участва в майсторски класове – на Карло Коломбара, Лучана д`Интино, Катрин Хатая, Вера Николова, Оливие Дориа. Но все пак основен неин педагог и вдъхновител е Дарина Такова.

Има първи награди от конкурсите „Парашкев Хаджиев“ (2012, София) и „Розата на Евтерпа“ (2014, Карлово). Била е финалист на конкурсите „Магда Оливеро“ (2013, Милано, Италия) и „Джулио Нери“ (2014, Торита ди Сиена, Италия).

През 2015 г. участва в спектакъла „Кабаре барок“ на Фондация „Дарина Такова“.

Първата ѝ роля е в спектакъл на фестивала „Опероза“ – Фиордилиджи от „Така правят всички жени“ на Моцарт. В Стара Загора изпълнява заглавната роля от операта „Лучия ди Ламермур“ на Доницети. 

Обича да експериментира и с особена популярност се ползва проекта ѝ представящ музиката на исландската певица Бьорк. С Мила Михова пианистката Борислава Танева представя на фестивала „Пиано екстраваганца“ проекта си посветен на музиката на Артур Лурие. Заедно с пианиста Тодор Петров в зала „България“ Мила изнесе концерт с едни от най-виртуозните арии от опери на Джоакино Росини. Последва втори рецитал „Бисери на белкантото“ с пианиста Ричард Баркър.

В предаването на 15 април от 14.30 часа ще може да чуете ариите на Берениче от „Случаят прави крадеца“ на Росини, на Елвира от „Пуритани“ на Белини, на Маргарита дьо Валоа от „Хугеноти“ на Майербер, на Амалия от „Разбойници“ на Верди, ария в античен стил от Донауди, както и две испански песни от Обрадорс и Чапи.

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирела Френи и Николай Гяуров

Мирела Френи и Николай Гяуров в "Ернани" на Верди

Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..

публикувано на 22.02.25 в 08:00
Сцена от VI действие на операта „Ернани” от Верди

"Ернани", опера в четири действия от Джузепе Верди

Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция.  Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор)   • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..

публикувано на 21.02.25 в 12:18

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20